شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار

آمریکا مقصد شماره 1 ماینرها؛ چین عقب افتاد

آمریکا مقصد شماره 1 ماینرها؛ چین عقب افتاد
نوشته شده توسط مدیریت

آمریکا مقصد شماره 1 ماینرها؛ چین عقب افتاد

داده‌های جدید دانشگاه کمبریج که امروز منتشر شد نشان می‌دهد آمریکا در حال حاضر مقصد شماره یک ماینرها برای استخراج بیت کوین بوده و چین را برای اولین بار از این حیث پشت سر گذاشته است.

بر اساس آمار ارائه‌شده توسط مرکز امور مالی جایگزین دانشگاه کمبریج، تا ماه جولای، ۳۵.۴ درصد از هش ریت بیت کوین که بیانگر قدرت جمعی ماینرها در شبکه است از آمریکا منشا می‌گیرد. این رقم نشان‌دهنده افزایش ۴۲۸ درصدی نسبت به سپتامبر سال گذشته است.

میزان هش ریت بیت کوین

آمریکا تا حدی باید از چین به خاطر این دستاورد در صنعت استخراج بیت کوین تشکر کند. دوازده ماه پیش، چین بیشترین میزان هش ریت را به خود اختصاص داده بود. با این حال، سرکوب رمز ارزها در فصل بهار نیمی از استخراج‌کنندگان بیت کوین جهان را یک‌شبه از شبکه خارج کرد.

ماینرها در اقدامی که بزرگترین مهاجرت ماینینگ در جهان لقب گرفته است به طور دسته‌جمعی از چین خارج شدند و به کشورهایی چون آمریکا با منابع انرژی ارزان‌تر مهاجرت کردند.

بر اساس داده‌های تازه منتشرشده توسط کمبریج، میانگین ماهیانه چین از هش ریت جهانی از ۶۷ درصد سپتامبر سال ۲۰۲۰ به صفر رسیده است.

بواز سوبرادو (Boaz Sobrado)، تحلیلگر داده‌های فین‌تک در این رابطه می‌گوید:

کل تسلط چین بر بیت کوین در حال حاضر به‌طور کامل از بین رفته است.

پیش به سوی استخراج بیت کوین در آمریکا

آمریکا مقصد بسیار مناسبی برای ماینرهای بیت کوینی که به دنبال خانه جدید خود هستند به شمار می‌رود. به‌عنوان‌مثال، ایالت‌هایی همچون تگزاس پایین‌ترین هزینه انرژی در جهان را ارائه می‌دهد که مشوق بزرگی برای ماینرهایی است که در صنعت کم حاشیه استخراج بیت کوین رقابت می‌کنند؛ جایی که تنها هزینه متغیر آنها عموماً هزینه‌های مرتبط با انرژی است.

علاوه بر این، آمریکا منابع انرژی تجدید پذیر زیادی دارد. ایالت واشنگتن مقصد عالی برای مزارع استخراج متکی به انرژی برق‌آبی است. نیویورک بیش از هر ایالت دیگری در شرق کوه‌های راکی از انرژی برق‌آبی استفاده می‌کند و در همین حال، نیروگاه هسته‌ای خود را به سمت تولید برق صد درصد عاری از کربن سوق می‌دهد. در همین حال، سهم تگزاس از انرژی‌های تجدید پذیر با گذشت زمان در حال افزایش است. جالب است بدانید ۲۰ درصد از انرژی برق این ایالت در سال ۲۰۱۹ از باد تشکیل شده است و به سرعت در حال استفاده از منابع پاک برای تولید انرژی است.

ماینرهای سراسر آمریکا نیز از انرژی هسته‌ای بهره می‌برند. برخی ریگ‌های خود را به انرژی‌های دیگری همچون گاز طبیعی که در میدان‌های نفتی تگزاس هدر می‌رود متصل کرده‌اند و این موضوع باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کسب درآمد بیشتر برای تامین‌کنندگان گاز و ماینرها شده است.

تغییر به سمت انرژی‌های پاک و پایین‌ترین میزان انتشار آلاینده‌ها باعث شده تا منتقدان بیت کوین در نظر خود در رابطه با مضر بودن استخراج این ارز برای محیط‌زیست تجدیدنظر کنند.

آدام بک (Adam Back) مدیرعامل شرکت بلاک استریم در این رابطه بیان کرد:

صنعت استخراج به قیمت‌ها حساس است و به همین خاطر به دنبال کمترین هزینه انرژی است. کمترین هزینه انرژی مربوط به منابع تجدید پذیر است چراکه استفاده از سوخت‌های فسیلی هزینه‌هایی چون پالایش و حمل‌ونقل را به همراه دارد.

علاوه بر هزینه پایین انرژی، سیاستمداران برخی از ایالت‌ها همچون تگزاس آغوش بازی به ارزهای دیجیتال نشان داده‌اند و زیرساخت کافی برای میزبانی از ماینرها ارائه می‌کنند.

تگزاس شبکه برقی با قیمت لحظه‌ای دارد که برای مشتریان این امکان را فراهم می‌کند تا بین تامین‌کنندگان انرژی یکی را انتخاب کنند. مهم‌تر از همه، همان‌طور که گفتیم، سیاستمداران تگزاس همه طرفدار ارزهای دیجیتال هستند؛ شرایطی رویایی برای ماینرهایی که به دنبال استقبال خود و منابع انرژی ارزان هستند.

دارین فاینستاین (Darin Feinstein) بنیان‌گذار شرکت کور ساینتیفیک (Core Scientific) در این رابطه اعلام کرد:

اگر به دنبال انتقال صنعت صدها میلیون دلاری استخراج بیت کوین به خارج از چین هستید، باید از ثبات جغرافیایی، سیاسی و حوزه قضایی مطمئن شوید. علاوه بر این، باید از وجود مالکیت خصوصی برای دارایی‌هایی که منتقل می‌کنید اطمینان حاصل نمایید.

همراهی شانس با آمادگی
صعود آمریکا به قله استخراج ارزهای دیجیتال مصداق بارزی از همراهی شانس با آمادگی است. آمریکا سال‌هاست بی‌سروصدا ظرفیت خود را برای این صنعت افزایش داده است.

پیش از مهاجرت ماینرهای بیت کوین به آمریکا، شرکت‌های آمریکایی به این فکر فرو رفتند تا در صورت ایجاد زیرساخت‌های مناسب، فروشگاه‌های خود را در آمریکا راه‌اندازی نمایند و به نظر می‌رسد سیاست آنها در حال نتیجه دادن است.

زمانی که بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ سقوطی وحشتناک را تجربه کرد و بازار به زمستان کریپتو چندساله وارد شد، تقاضای زیادی برای مزارع بزرگ استخراج بیت کوین وجود نداشت. اپراتورهای ماینینگ بیت کوین نیز از فرصت استفاده کردند و از پول ارزان برای ایجاد اکوسیستم ماینینگ در آمریکا بهره برند.

مایک کولیر (Mike Colyer)، مدیرعامل شرکت ارزهای دیجیتال فاندری که به ورود بیش از ۳۰۰ میلیون دلار تجهیزات استخراج به آمریکای شمالی کمک کرده است در این رابطه گفت:

ماینرهای بزرگ توانستند سرمایه خود را برای خریدهای بزرگ جمع‌آوری کنند.

به گفته فاینستاین، در طول ۱۸ ماه گذشته زیرساخت‌های استخراج رمزارزها در آمریکا به طور جدی رشد کرده است:

به دنبال جابجایی به آمریکای شمالی، ما شاهد افزایش چشمگیری در عملیات استخراج در آمریکا بوده‌ایم.

به گفته کولیر، شرکت‌هایی مانند Core Scientific در طول زمستان رمز ارزها فضایی را برای میزبانی فراهم کردند تا از ظرفیت اتصال تجهیزات جدید خود اطمینان حاصل کنند. وی افزود:

اکثر تجهیزات تولیدشده از ماه مه ۲۰۲۰ تا دسامبر همان سال به آمریکا و کانادا ارسال شده‌اند.

الکس برامبر (Alex Brammer) از شرکت Luxor Mining که یک استخر استخراج برای ماینرهای پیشرفته است معتقد است بلوغ بازارهای سرمایه و ابزارهای مالی در صنعت استخراج نیز نقش مهمی در رشد این صنعت در آمریکا ایفا کرده است. به عقیده برامبر، بسیاری از اپراتورهای آمریکایی در طول چند سال گذشته سودآوری بسیاری داشته‌اند و به‌سرعت در حال گسترش کسب‌وکار خود هستند.

البته بیماری کرونا نیز در این میان نقش عمده‌ای بازی کرد. اگرچه همه‌گیری جهانی کرونا بخش‌های وسیعی از اقتصاد را تعطیل کرد، بسته‌های محرک توزیع‌شده در آن زمان بسیار برای شرکت‌های استخراج مفید واقع شد.

برندون آرواناقی (Arvanaghi) مهندس استخراج بیت کوین در این رابطه اعلام کرد:

چاپ پول در دوران کرونا به این معنا بود که سرمایه بیشتری باید به کار گرفته شود. مردم به دنبال مکان‌هایی برای تخصیص پول نقدشان بودند و هیچ‌وقت اشتیاق برای سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگ به این اندازه نبوده است. بسیاری از این سرمایه‌ها احتمالا به عملیات استخراج بیت کوین در خارج از چین اختصاص داده شده‌اند.

قزاقستان رقیب آمریکاست
تمامی ماینرها به کشورهایی با منابع انرژی تجدید پذیر نرفته‌اند. قزاقستان اکنون ۱۸.۱ درصد از هش ریت را تشکیل می‌دهد و از این حیث از آمریکا عقب‌تر است. این کشور، معادن زغال‌سنگ زیادی دارد. با این وجود انتشار دی اکسید کربن آن فراوان است.

با این حال، کارشناسان معتقدند قزاقستان که در همسایگی چین واقع شده است تنها توقف موقتی برای ماینرها در مسیر مهاجرت به غرب است.

برامبر معتقد است ماینرهای بزرگ در کوتاه‌مدت با تجهیزات قدیمی به آنجا می‌روند. وی افزود:

زمانی که عمر ماشین‌های استخراج قدیمی به پایان می‌رسد، این شرکت‌ها به احتمال زیاد تجهیزات جدید خود را به حوزه‌های قضایی با ثبات‌تر، کم‌مصرف تر و تجدیدپذیرتر منتقل می‌کنند.

علاوه بر این، قانونی به‌تازگی توسط رئیس‌جمهور قزاقستان امضاشده که مالیات اضافی را از ماینرهای ارز دیجیتال از سال ۲۰۲۲ اخذ خواهد کرد. مطلبی که بر محبوبیت قزاقستان در این صنعت تاثیر خواهد گذاشت.

برامر در پایان گفت:

این انگیزه مردم را برای تخصیص سرمایه به قزاقستان تغییر می‌دهد.

منبع: cnbc

آمریکا مقصد شماره 1 ماینرها؛ چین عقب افتاد

دیدگاهتان را بنویسید