شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
انواع ارزهای دیجیتال

همه‌چیز دربارۀ گالا گیم و توکنGALA

همه‌چیز دربارۀ گالا گیم و توکنGALA
نوشته شده توسط مدیریت

همه‌چیز دربارۀ گالا گیم و توکنGALA

بازی و سرگرمی از دیرباز برای بشر جایگاهی مهم داشته است. در زمانه مدرن، صنعت بازی‌سازی رایانه‌ای بدل به صنعتی گسترده و پول‌ساز شده است. اقلام کلکسیونی و آیتم‌های بازی، هر ساله گردش مالی هنگفتی برای شرکت‌های بازی‌سازی به ارمغان می‌آوردند. با پیشرفت بلاکچین و توسعه استانداردی برای توکن‌های بی‌همتا (NFT)، این توکن‌ها بدل به گزینه‌ای مناسب برای استفاده در بازی‌ها شدند. طی چند سال اخیر، بازی‌های بلاکچینی پای خود را به قلب‌ها و دستگاه‌های دیجیتال کاربران باز کردند. توسعه مدل اقتصادی Play to Earn و جهان دیجیتال (متاورس) نقش بسزایی در جذب و پویایی این حوزه ایفا کرده است. شرکت توسعه‌دهنده بازی گالا گیمز، یکی دیگر از پروژه‌هایی است که می‌خواهد سهمی از این بازار نو برای خود دست و پا کند.

پروژه گالا گیمز چیست؟ با ادامه این مطلب همراه باشید تا پاسخ این سوال را دریابید. همچنین با توکن این پروژه با نام توکن GALA بیشتر آشنا خواهید شد.

پروژه گالا گیمز چیست؟
گالا گیمز (Gala Games) شرکتی است که در زمینه توسعه بازی‌های بلاکچینی فعالیت می‌کند. به جز ساخت بازی، این شرکت اکوسیستم گالا گیمز را برای تغییر نگرش مردم در خصوص آیتم‌های درون بازی طراحی کرده است. آیتم‌های بازی‌های این پروژه به فرم توکن‌هایی بی‌همتا با استاندارد ERC-1155 طراحی شده است و قابل خرید، فروش و انتقال به غیر است. با ورود آیتم‌ها به بلاکچین، آن‌ها عمری جاودان خواهند یافت و مالکیت کاربر بر آن‌ها خدشه‌ناپذیر خواهد بود. گالا گیمز در سال ۲۰۱۹ شروع به کار کرد. این پروژه در حال حاضر میزبان ۱.۳ میلیون کاربر فعال ماهانه است و تاکنون بیش از ۲۶ هزار عدد توکن NFT به فروش رسانده است. گران‌ترین توکن بی‌همتای فروخته شده این اکوسیستم، با قیمت ۳ میلیون دلار به فروش رفت.

ایده اکوسیستم گالا چیست؟
«هر چیزی که گمان می‌کردید دیجیتال است، که در مالکیت شماست اما در واقع مالک آن نبودید… این چیزی است که به زودی متحول خواهد شد». این‌ جمله از اریک شایرمایر، موسس گالا گیمز، به خوبی هدف اصلی این پروژه را عیان می‌کند. هدف گالا گیمز، بازگرداندن کنترل بازی به بازیکنان آن است و قصد دارد بازی‌های بلاکچینی را به بازی‌هایی که «واقعا دلتان می‌خواهد» بازی کنید، تبدیل کند. در حال حاضر، این اکوسیستم یک بازی به نام تاون استار (Town Star) و یک مجموعه کلکسیونی از تصاویر نمایه به نام ووکس (Vox) به مخاطبان ارائه کرده است. همچنین این پروژه در حال توسعه چندین عنوان بازی دیگر در ژانرهای مختلف است. این اکوسیستم هم‌اکنون بر بستر شبکه اتریوم استوار است لیکن قصد دارد تا بدل به پروژه‌ای بی‌نیاز به شبکه مشخص (chain agnostic) شود. این اکوسیستم برای پشتیبانی از شبکه خود، نودهای خود را دارد. این نودها در ازای فعالیت، پاداش‌هایی همچون توکن گالا و اقلام کلکسیونی و خاص به شکل توکن‌های NFT دریافت می‌کنند. وظیفه این نودها تایید تراکنش‌های درون بازی و ایجاد بستری ابری برای پشتیبانی از اطلاعات بازی‌های این اکوسیستم است.

اکوسیستم Gala Games چگونه کار می‌کند؟
گالا گیمز شبکه‌ای غیرمتمرکز است که ادامه حیات آن مبتنی بر فراهم کردن زیرساخت توسط نودهای موسس (Founder Nodes) است. حداکثر ۵۰ هزار نود موسس در این شبکه فعالیت خواهند کرد. نودهای موسس کامپیوترهای یا سرورهای VPS اجاره‌ای هستند که حداقل مشخصات سخت‌افزاری لازم برای اجرای کلاینت این شبکه را دارا هستند. به دلیل آن که این شبکه به محاسبات پیچیده برای فعالیت احتیاج ندارد، به رایانه‌های گران‌قیمتی برای اجرای این کلاینت نیاز نیست. برای بدل شدن به یکی از این نودها، علاوه بر فراهم کردن زیرساخت‌ها و پیش‌نیازهای لازم، باید لایسنس آن را از این آدرس خریداری کنید. قیمت این لایسنس در زمان نگارش این مطلب حدود ۴.۱ اتر (ETH) است. به ازای فعالیت نودها، در هر سیکل ۲۴ ساعته، جوایزی به شکل توکن گالا (GALA) به آن‌ها پرداخت می‌شود. این پرداخت بر اساس سیستم امتیازبندی است که جزییات آن به شرح زیر است:

به ازای حداقل شش ساعت فعالیت یک نود در هر سیکل ۲۴ ساعته = ۱ امتیاز
به ازای حداقل شش ساعت فعالیت نودی که از طرف شما معرفی (Referral) شده در هر سیکل ۲۴ ساعته = ۰.۱ امتیاز
اگر فرد معرفی شده توسط شما نودی خریداری کند = ۱۰ امتیاز (تنها یک بار پرداخت می‌شود)
طبق اعلام گالا گیمز، بسته به نیاز شبکه، حداقل‌های لازم برای اجرای نودها تغییر خواهد کرد. همچنین ممکن است انواع دیگری از نودها در آینده معرفی شوند. نودهای موسس علاوه بر توکن گالا، از حق رای نیز برخوردارند و می‌توانند بر آینده برخی از تصمیمات اکوسیستم تاثیر بگذارند. تصمیماتی همچون اختصاص منابع به توسعه بازی مشخص، نحوه تقسیم توکن‌ها و غیره. در حال حاضر بیش از ۸۰۰۰ نود گالا در این شبکه موجود است. پرداخت جوایز بر اساس امتیاز نودها در پایان هر سیکل صورت می‌گیرد.

معرفی سرویس‌های پروژه Gala Games
گالا گیمز فروشگاه بازی مشابه استیم (Steam) یا GOG در دنیای خارج از بلاکچین است با این تفاوت که بازی‌های این اکوسیستم رایگانند و به شکل برنامه‌های غیرمتمرکز طراحی شده‌اند. در این بخش با برخی از خدمات این پلتفرم بیشتر آشنا خواهیم شد:

بازی تاون استار (Town Star)
بازی تاون استار (Town Star) یک بازی شهرسازی است که به بازیکنان سراسر دنیا این اجازه را می‌دهد تا در تکه زمین خود، خلاقیت خود را بروز دهند و شهر خود را بسازند. اقلام داخل این بازی قابل خرید و فروش است و می‌توان به واسطه توکن گالا (GALA)، بیسیک اتنشن (BAT) و اتر (ETH) آن‌ها را خریداری کرد. این بازی دو حالت آزاد و رقابتی دارد. در حالت رقابتی، شرکت‌کنندگان در طول یک هفته به رقابت با یکدیگر می‌پردازند و در نهایت به صد نفر اول رده‌بندی پاداش‌هایی به شکل توکن گالا (GALA) پرداخت می شود.

بازی اسپایدر تنک (Spider Tank)
این بازی هنوز در حال توسعه است و منتشر نشده است. این بازی که در ژانر بازی‌های چند نفره آنلاین در میدان نبرد (MOBA) است، بازیکنان می‌توانند در نقشه‌ها و زمین‌های متفاوت، با استفاده از تانک‌های خود که مجهز به قابلیت‌های گوناگونی هستند به نبرد با تیم رقیب بپردازند.

بازی‌های دیگری همچون فورتیفاید (Fortified)، میراندس (Mirandus) و اکوز آو امپایرز (Echoes of Empires) توسط این پروژه در حال توسعه‌اند که در سبک‌های متفاوتی طراحی و به بازار عرضه خواهند شد.

فروشگاه NFT
تمام اقلام درون بازی این پلتفرم می‌تواند خریداری یا فروخته شود. این فروشگاه درون پلتفرمی، به کاربران این اکوسیستم اجازه می‌دهد تا از دارایی‌های خود درآمد کسب کنند.

توکن گالا (GALA) چیست؟
این توکن که در شهریور سال ۱۳۹۹ به بازار عرضه شد، توکن کاربردی پلتفرم گالا گیمز است. این توکن بر بستر شبکه اتریوم و مبتنی بر استاندارد ERC-20 است. نسخه رپ شده این توکن با استفاده از پل دو طرفه ptokens در شبکه هوشمند بایننس نیز عرضه شده است. قیمت توکن گالا (GALA) در زمان نگارش این مطلب ۱۱ سنت است و در طی هفته گذشته (۲۲ شهریور تا ۲۸ شهریور ۱۴۰۰) تقریبا ۶ برابر شده است. عرضه کل توکن گالا ۳۵.۲۴ میلیارد عدد است که از آن مقدار، نزدیک به ۷ میلیارد از آن در حال گردش است. ارزش بازار فعلی گالا ۸۰۹ میلیون دلار است که از این حیث در رتبه ۲۱۵ ارزهای دیجیتال قرار دارد.

بیشترین قیمت تاریخی این توکن در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور ۱۴۰۰) رقم خورد که این ارز به قیمت ۰.۱۴ دلار رسید. کمترین قیمت تاریخی آن نیز در اواخر دسامبر ۲۰۲۰ (اوایل دی ۱۳۹۹) به دست آمد که این توکن با قیمت ۰.۰۰۰۱۵۱ دلار معامله می‌شد.

تعداد ۱۷۱۲۳۲۸۶ عدد توکن گالا روزانه بین نودهای موسس و خزانه گالا گیمز به شکل برابر توزیع می‌شود. در ۲۱ ژوئیه هر سال، مقدار توزیع گالا نصف خواهد شد.

معرفی تیم پروژه گالا گیمز
موسس این شرکت اریک شایرمایر (Eric Schiermeyer) است. شایرمایر هم‌بنیان‌گذار شرکت معظم زینگا (Zynga) نیز بوده است که غولی در حوزه بازی‌های اجتماعی و موبایلی محسوب می‌شود. شایرمایر که اعتبار خوبی در حوزه بازی‌سازی دارد، در جولای ۲۰۱۹ این شرکت را تاسیس کرد. امروزه، ۶۰ نفر در این شرکت مشغول به فعالیت هستند.

رمز ارز گالا را از کجا بخریم؟
این توکن را می‌توانید از صرافی‌های متمرکزی همچون بایننس، کوکوین، Gate.io و پولونیکس خریداری کنید. همچنین صرافی غیرمتمرکز یونی‌ سواپ و سوشی سواپ محل مناسبی برای تهیه این رمزارز است. همچنین نسخه رپ شده این توکن در شبکه BSC را می‌توانید از صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ تهیه نمایید.

ارز دیجیتال GALA را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟
با توجه به اینکه توکن گالا یک توکن ERC-20 است، بسیاری از کیف پول‌های رایج و مشهور می‌توانند برای نگهداری از این ارز مورد استفاده قرار گیرند. برخی از نمونه‌های این والت‌ها عبارتند از: کیف پول متامسک، تراست والت، کیف پول سیف پل، بایننس چین والت و غیره.

جمع‌بندی
اکوسیستم گالا گیمز با بهره‌گیری از قدرت بلاکچین به دنبال اعطای مالکیت حقیقی دارایی‌های دیجیتال به گیمرهاست. آن‌ها با هدف توسعه بازی‌های جذاب پای به این مدیان گذاشته‌اند و می‌خواهند بدل به استیم دنیای بازی‌های بلاکچین شوند. طراحی شبکه نودهای منحصر به فرد این پروژه و سهیم کردن آن‌ها در برخی تصمیمات حاکمیتی، بخشی از تمرکز را از این اکوسیستم می‌زداید. برای آن که دید آیا گالا گیمز می‌تواند بدل به رونین دیگری در عرصه بازی‌های بلاکچینی شود، تنها باید صبر کرد.

منبع: Gala Games

همه‌چیز دربارۀ گالا گیم و توکنGALA

همه‌چیز دربارۀ گالا گیم و توکنGALA

همه‌چیز دربارۀ گالا گیم و توکنGALA

دیدگاهتان را بنویسید