شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
انواع ارزهای دیجیتال

همه‌چیز دربارۀ پروتکل پرلینکس و توکن PERL

همه‌چیز دربارۀ پروتکل پرلینکس و توکن PERL
نوشته شده توسط مدیریت

همه‌چیز دربارۀ پروتکل پرلینکس و توکن PERL

از زمان آغاز پروژه پرلین (Perlin) در اواخر سال ۲۰۱۷، تیم توسعه دهنده آن بر روی اتصال بازارهای سنتی فعلی و اکوسیستم بلاک چین متمرکز بوده‌اند. PerlinX پروژه اصلی پرلین است که به عنوان یک پلتفرم رابط غیرمتمرکز عمل می‌کند؛ بدین معنی که به کاربران اجازه می‌دهد که انواع مختلف دارایی‌های خود را از طریق استخراج نقدینگی و تولید دارایی‌های مصنوعی این پروتکل، با یکدیگر ترکیب کنند. در این مقاله با پروتکل پرلینکس، شرکت پرلین، نحوه استفاده از PerlinX، تاثیر ادغام آن با UMA و بالانسر، استیکینگ یا سهام‌گذاری در این پروتکل، توکن PERL و نحوه توزیع آن، نقشه راه، تیم توسعه دهنده و وضعیت فعلی رمزارز پرل می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

همه‌چیز دربارۀ پروتکل پرلینکس و توکن PERL

پروتکل پرلینکس چیست؟

PerlinX از طرح تشویقی تامین نقدینگی از طریق استخرهای نقدینگی خود استفاده می‌کند. این استخرها از پروتکل بالانسر (Balancer) قدرت می‌گیرند. مشارکت کنندگان می‌توانند توکن‌های PERL خود را استیک یا سهام‌گذاری کرده، تا نقدینگی را تامین و برای این کار پاداش دریافت کنند. پاداش‌های اولیه به صورت توکن‌های PERL ،BAL و UMA توزیع می‌شوند.

پروتکل پرلینکس همچنین از پروتکل UMA برای ساخت دارایی‌های مصنوعی استفاده می‌کند. هر دارایی Feed قیمتی خود را خواهد داشت، که توسط مکانیزم تایید دیتا (DVM) پروتکل UMA پشتیبانی می‌شوند؛ این یک اوراکل غیرمتمرکز است که به منظور برطرف کردن مشکلات تامین قیمت اوراکل‌ها طراحی شده است. تمام دارایی‌های مصنوعی بر روی پروتکل PerlinX با پیشوند px آغاز می‌شوند؛ مانند pxGold، pxCarbon و غیره. هر دارایی‌ای که توسط این پروتکل تولید می‌شود، نیاز به توکن PERL به عنوان وثیقه دارد. هدف پرلین اتصال سیستم‌های مالی و محصولات سنتی با دیفای و دسترسی دموکراتیک همه مردم به بازار است.

همه‌چیز دربارۀ پروتکل پرلینکس و توکن PERL

شرکت پرلین

پرلین شرکت مادر پروتکل پرلینکس است. این کمپانی با نهادهای بزرگی چون اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) همکاری می‌کند و تلاش می‌کند تا تکنولوژی‌های توزیع شده را قابل دسترس‌تر کند و کار با آن در سطح شرکت‌های بزرگ بسیار راحت است. هدف شرکت Perlin ایجاد ارتباطات موثر در ساخت جوامع، صنایع و امور مالی است. به علاوه، پرلین در زمینه کنترل انتشار کربن با استفاده از فناوری بلاک چین و سازگاری با محیط زیست بسیار قدرتمند عمل می‌کند.

اتاق بازرگانی بین‌المللی بزرگ‌ترین سازمان کسب و کار در دنیاست، که نماینده بیش از ۴۵ میلیون کمپانی و ۱.۲ میلیارد کارمند در سراسر دنیاست. بنابراین این سازمان جایگاه ویژه‌ای برای تشویق مردم به پذیرش تکنولوژی بلاکچین دارد. همکاری پرلین با ICC می‌تواند موارد استفاده زنجیره بلوک را به فضاهای جدیدی مانند مدیریت زنجیره تامین و جلوگیری از جعل محصولات گسترش دهد.

پرلین از گراف جهت دار غیرمدور (DAG) در بلاکچین اختصاصی خود – ویولت Wavelet – استفاده می‌کند، که مبتنی بر الگوریتم LPOS است. به همین دلیل، از ابتدای راه اندازی خود در اواخر سال ۲۰۱۷،‌ به سرعت توانست به هدف خود که ۳۰.۰۰۰ تراکنش بر ثانیه بود، دست پیدا کند.

تمرکز Perlin بر کمک به ایجاد بازارهای موثرتر و بازتر است، که هر کسی می‌تواند از آن بهره ببرد. پرلین اولین پروژه در دنیاست که ساخت دارایی‌های مصنوعی را بر روی پروتکل UMA ایجاد می‌کند. این پروتکل به دنبال قدرت محاسباتی استخرهای خود است، به طوری که بتوان از آن در منابع ساده‌ای مانند تلفن‌های همراه و کنسول‌های بازی استفاده کرد؛ این منابع بر اساس توابع هش رمزنگاری، برای هر مشارکت کننده کیفیت سنجی می‌شود و برای همه افراد در دسترس است. پرلین از این نظر در بین دیگر پلتفرم‌ها کاملا منحصر به فرد است.

همه‌چیز دربارۀ پروتکل پرلینکس و توکن PERL

چگونه از PerlinX استفاده کنیم؟

بخش معاملاتی پرلینکس از اینجا قابل دسترسی است. شما با استفاده از این درگاه می‌توانید توکن‌های PERL خود را با دیگر رمز ارزها سواپ یا مبادله کنید و یا دارایی‌های مصنوعی خود را بسازید.

 

ادغام دارایی‌های مصنوعی با مشتقات کریپتویی

بازار مشتقات کریپتویی یک کلاس دارایی نوظهور است که تکنولوژی بلاک چین را به سطح‌های بالاتری ارتقا داده است. به طور سنتی، برای ارائه یک دارایی، یک شخص باید به صورت فیزیکی آن دارایی را خریداری کند و یا مشتقات آن را معامله کند. این کار معمولا با کارمزدهای بالایی همراه است و نیاز به داشتن حساب در کارگزاری‌ها دارد، که این برای تمام مکان‌های جغرافیایی امکان پذیر نیست؛ اما استفاده از دارایی‌های مصنوعی کریپتویی برای نسل جدید سرمایه‌گذارانی که در گذشته به این دارایی‌ها دسترسی نداشتند، این موانع را کاهش می‌دهد.

اکنون تمام دارایی‌هایی که در دنیای واقعی وجود دارند، می‌توانند بر روی بلاکچین توکنیزه شوند؛ بازار مشتقات کریپتویی پتانسیل تغییر بازار مشتقات سنتی را دارد. این بازار سنتی که ارزش آن (بنابر حد بالای ارزیابی‌ها) حدود ۱ کوادریلیون دلار (۱۰۰۰ تریلیون دلار) تخمین زده می‌شود، می‌تواند فرصت خوبی برای رمز ارزها باشد.

همه‌چیز دربارۀ پروتکل پرلینکس و توکن PERL

ادغام پروتکل پرلینکس با UMA

پروتکل UMA یکی دیگر از پروژه‌هایی است که بر روی دارایی‌های مصنوعی کار می‌کند. شبکه Perlin با این پروتکل همکاری می‌کند تا با استفاده از مکانیزم تایید داده (DVM) آن بتواند ساخت دارایی‌های مصنوعی را که نمایانگر دارایی‌های دنیای واقعی هستند را تسهیل بخشد. DVM بیشتر شبیه به یک اوراکل عمل می‌کند. Oracleها دیتاهای خارج از زنجیره را جمع آوری می‌کنند و آنها را وارد قراردادهای هوشمند می‌کنند.

دارایی‌های مصنوعی به صورت توکن‌های pxXYZ ساخته می‌شوند. pxTokenها می‌توانند به شکل‌های مختلفی وجود داشته باشند. هر کدام از آنها نمایانگر یک دارایی توکنایز شده بر روی بلاکچین است که از جمله آنها می‌توان به pxGold (طلای توکنیزه شده)، pxOil (نفت توکنایز شده) و pxCarbon (کربن توکنی شده) اشاره کرد.

به علاوه، توکن UMA به عنوان مشوقی برای تامین کنندگان نقدینگی بر روی پلتفرم پرلینکس به کار می‌رود و برای مشارکت کاربران به صورت پاداش از این توکن پرداخت می‌شود.

 

ادغام پلتفرم PerlinX با Balancer Labs

پروژه بالانسر که توسط آزمایشگاه Balancer ایجاد شده، یک پلتفرم بازارساز خودکار (AMM) قابل تنظیم و یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) مبتنی بر شبکه اتریوم است. به علاوه، بالانسر یکی از محبوب‌ترین پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز برای وام دهی و وام گیری است.

درست مانند پاداش‌های UMA، بالانسر نیز اجازه می‌دهد تا کاربران با سهام گذاری توکن‌های PERL و تامین نقدینگی بتوانند رمز ارز BAL به دست بیاورند.

همه‌چیز دربارۀ پروتکل پرلینکس و توکن PERL

استیکینگ با پروتکل پرلینکس

پلتفرم PerlinX درصد سود سالیانه (APY) جذابی برای دارایی‌های سهام گذاری شده ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند با استفاده از داشبورد این پروتکل، وضعیت تمام پوزیشن‌های خود را دنبال کنند. به علاوه، پرلینکس برای تامین نقدینگی و استیکینگ توکن‌های PERL، پاداش‌های خوبی در نظر گرفته است. یوزرهایی که رمز ارز PERL را استیک می‌کنند، به نسبت میزان سپرده گذاری خود، توکن تامین نقدینگی (LP Token) دریافت می‌کنند؛ آنها سپس با استیک کردن توکن‌های LP خود، می‌توانند ارز دیجیتال PERL پاداش بگیرند.

هر دو پروتکل UMA و Balancer نقش مهمی در توسعه پروتکل پرلینکس بازی می‌کنند. این دو پلتفرم زیرساخت‌های قدرتمند بازارساز خودکار و ساخت دارایی‌های مصنوعی ارائه می‌دهند؛ این دو پروژه با ترکیب پروتکل PerlinX می‌توانند تریدرهای بیشتر و ترکیب پذیری‌های بیشتری را به همراه داشته باشند؛ در نتیجه، سرمایه بیشتری وارد این PerlinX می‌شود.

برای استیکینگ رمز ارز PERL‌ با استفاده از پرلینکس، شما باید با کیف پول‌های Web3 مانند متامسک آشنایی داشته باشید.

 

پروژه جدید پرلینکس: PERL.eco

پروژه جدید شرکت پرلین، Perl.eco است. این پلتفرمی برای توکنیزه کردن دارایی‌های زیست محیطی است. این پروژه تنوع زیستی، اعتبارات کربن، NFT و پاداش‌های دیفای را با استفاده از تکنولوژی بلاک چین توکنیزه می‌کند. اعتبارات کربن اسناد دیجیتالی است که هر توکن آن معادل یک تن کربن دی اکسید و یا دیگر گازهای گلخانه‌ای است.

اعتبارات کربن: این پروژه اعتبارات کربن را توکنایز می‌کند و کاربران می‌توانند در گسترش آینده کربن مشارکت کنند.
تنوع زیستی: پرل.اکو به دنبال ایجاد بازاری است که عرضه و تقاضا را به یکدیگر پیوند دهد؛ این بازار باعث تشویق به حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی می‌شود.
NFT: این پروتکل با سازمان‌های خیریه جهانی در زمینه‌های حیات وحش، اقیانوس‌ها و محیط زیست کار می‌کند، تا NFT هایی را توسعه دهد که برای کمک مالی به گونه‌ها و زیستگاه‌های در معرض خطر انقراض به کار می‌روند.
دیفای: دارندگان توکن PERL می‌توانند به ییلد فارمینگ یا کشت سود بپردازند و پاداش دریافت کنند.
زیرساخت بلاک چین: پرلینکس برنامه دارد تا از بلاکچین گواه اثبات سهام (PoS) اختصاصی خودش استفاده کند.

نقشه راه اولیه پروتکل پرلینکس

نقشه راه اولیه پرلینکس
نقشه راه اولیه پرلینکس

فصل سوم سال ۲۰۱۸:

پیاده سازی مکانیزم اجماع آوالانچ

سه ماهه چهارم ۲۰۱۸:

انتشار وایت پیپر PerlinX
عرضه شبکه آزمایشی (Testnet) کلاینت

فصل اول ۲۰۱۹:

انتشار برنامه‌های ردیابی و ضد تقلب
راه اندازی الگوریتم اجماع جدید

سه ماهه دوم ۲۰۱۹:

انتشار نسخه دوم Noise
عرضه تست نت عمومی

فصل سوم سال ۲۰۱۹:

انتشار نسخه دوم شبکه آزمایشی Wavelet
باز کردن تست نت برای عموم ولیدیتورها (تاییدکنندگان) و استیکینگ

سه ماهه چهارم ۲۰۱۹

انتشار کلاینت آپدیت شده
عرضه نسخه ۳ تست نت Wavelet

فصل اول سال ۲۰۲۰

راه اندازی شبکه اصلی Wavelet
عرضه لایه اپلیکیشن معاملات و ابزارهای ترید Perlin

سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰

ارتقاء‌ قراردادهای توکن PERL به ویژگی‌های تقویت شده دیفای
فعال سازی استیکینگ و استخرهای بالانسر بر روی پروتکل پرلینکس
راه اندازی برنامه تشویقی نقدینگی به صورت آزمایشی

فصل چهارم ۲۰۲۰

انتشار دارایی‌های مصنوعی بر روی پروتکل UMA

سه ماهه اول سال ۲۰۲۱

ایجاد استخرهای نقدینگی جدید، کلاس دارایی جدید و pxTokenها
حرکت به سمت مدل حاکمیتی جامعه به صورت کاملا غیرمتمرکز

تیم توسعه دهنده و سرمایه گذاران پروژه PerlinX

همه‌چیز دربارۀ پروتکل پرلینکس و توکن PERL
تیم این پروتکل در سال گذشته به سرعت رشد کرد و اکنون شامل ۱۹ توسعه دهنده بلاک چین و وب است و بنیانگذاران پرلینکس، دورجی سان (Dorjee Sun)، کنتا ایواساکی (Kenta Iwasaki) و آجای پراکاش (Ajay Prakash) هستند. مابقی توسعه دهندگان تقریبا ناشناس هستند و به عقیده آنها، PerlinX «بدون رهبر» است و هدایت آن بر عهده جامعه است.

دورجی سان بنیانگذار اصلی Perlin است و سمت او مدیریت پروژه در بخش توسعه است. سان یک کارآفرین است و چندین پروژه راه اندازی کرده، که مهم‌ترین آنها Carbon Conservation است. این پروژه در بخش معاملات اعتباری کربن فعالیت دارد و نقش مهمی در حفظ جنگل‌های بارانی دارد.

کنتا ایواساکی هم‌بنیانگذار پرلین است و به عنوان مدیرعامل اجرایی این پروژه مشغول به کار است. او تجربه زیادی به عنوان توسعه‌دهنده نرم افزار و مدیریت استارت‌آپ‌ها دارد. بیشتر تجربه او در یادگیری ماشین و توسعه سیستم‌های توزیع شده است. ایواساکی قبلا به عنوان محقق هوش مصنوعی در شرکت Naver فعالیت داشته و همچنین بنیانگذار شرکت Dranithix است. درانیتیکس سیستم‌های بازاریابی اینترنتی ایجاد می‌کند، که از هوش مصنوعی و تحلیل‌های زمان حال استفاده می‌کند.

آجای پراکاش نیز هم‌بنیانگذار پرلین است و مقام او مدیر محصولات است. پراکاش نیز یک کارآفرین است که هشت شرکت مختلف با بیش از ۵۰ میلیون دلار سرمایه را پایه‌ریزی کرده است. آجای متخصص طراحی معماری و مدیریت محصول است.

مشاوران این پروژه نیز شامل افرادی چون مایکل ارینگتون (Michael Arrington) بنیانگذار TechCrunch، ایگور لوکسیچ (Igor Lukšić) نخست وزیر سابق مونته نگرو و وینسنت ژو (Vincent Zhou) یکی از شرکای شرکت FBG Capital هستند.

پروتکل پرلینکس همچنین شامل لیست بلندبالایی از سازمان‌هایی است که در طی سال گذشته (۲۰۲۰) در این پروژه سرمایه گذاری کرده‌اند. از جمله این سرمایه گذاران سازمانی می‌توان به بیت مین (BitMain)، FBG Capital و Global Brain اشاره کرد.

همه‌چیز دربارۀ پروتکل پرلینکس و توکن PERL

چرا از PerlinX استفاده کنیم؟

پروتکل پرلینکس جدیدترین پلتفرم مشتقات کریپتویی است. با امکان ساخت دارایی‌های مصنوعی وثیقه گذاری شده در کنار بازارسازی خودکار، پرلینکس و توکن PERL به عنوان یک پلتفرم مصنوعات کریپتویی در کنار پروژه‌های همچون UMA و سینتتیکس (Synthetix) قرار می‌گیرد.

به علاوه، ترکیب هیبریدی دارایی‌های مصنوعی با استخراج نقدینگی، به ندرت در فضای ارزهای دیجیتال دیده می‌شود.

همه‌چیز دربارۀ پروتکل پرلینکس و توکن PERL

توکن PERL چیست؟

رمز ارز پرل دو نقش مهم در پروتکل پرلینکس بازی می‌کند: برای تامین نقدینگی و ارائه وثیقه برای ساخت دارایی‌های مصنوعی.

اولین هدف PerlinX ایجاد نقدینگی توسط استخرهای بالانسر است. دارندگان PERL با استیک کردن این توکن‌ها، می‌توانند به تامین نقدینگی و دریافت پاداش بپردازند. برای اطمینان از وجود نقدینگی فراوان پرل، تامین کنندگان باید حتما این رمز ارز را به همراه دیگر دارایی‌ها در استخرها تامین کنند؛ یعنی یکی از جفت‌های نقدینگی، باید حتما توکن PERL باشد. این نقدینگی زیاد، برای ساخت دارایی‌های مصنوعی (pxToken) به صورت امن، ضروری است.

البته اکنون کاربردهای توکن PERL گسترش یافته و علاوه بر موارد بالا، این موارد استفاده را نیز دارد:

دارندگان رمز ارزهای پرل، نقش مهمی در تعیین پاداش‌ها و مشوق‌های این پروتکل دارند؛ هولدرها می‌توانند ارزش اقتصادی شبکه را افزایش دهند. به علاوه، آنها می‌توانند به مدل توزیع توکن و کارمزدها نیز رای دهند و تصمیمات مهم دیگری نیز اتخاذ کنند.

این یک توکن حاکمیتی در شبکه PERL.eco است. با مشارکت در حاکمیت این شبکه، کاربران با ایردراپ‌های اعتبار کربن پاداش می‌گیرند و سپس می‌توانند برای جبران میزان کربن دی اکسیدی که تولید می‌کنند (هر فرد در دنیا به اندازی‌ای کربن تولید می‌کند)، در این پروژه شرکت کنند. به عبارتی، می‌توان گفت که پلتفرم Perl.eco این کربن‌های توکنیزه شده را به عنوان کمک مالی، برای کاهش میزان کربن دی اکسید تولید شده در محیط زیست استفاده می‌کند.

تامین کنندگان نقدینگی این پروتکل نیز با اعتبار کربن پاداش خود را دریافت می‌کنند. اعتبارات کربن اسناد دیجیتالی است که هر توکن آن معادل یک تن کربن دی اکسید و یا دیگر گازهای گلخانه‌ای است.

همه‌چیز دربارۀ پروتکل پرلینکس و توکن PERL

نحوه توزیع توکن پرل
فروش اولیه: ۲۰ درصد از کل توزیع توکن‌ها
فروش استراتژیک: ۱۹.۴۹ درصد از عرضه کل
فروش خصوصی: ۸.۳۶ درصد
تیم توسعه دهنده: ۱۵ درصد
حق مشاوران پروژه: ۹.۶۵ درصد
خزانه داری پروتکل: ۱۹.۱۲ درصد

نحوه تخصیص توکن‌های PERL

نحوه تخصیص توکن‌های PERL

زمان بندی عرضه رمز ارزهای PERL

نمودار زیر نشان دهنده تعداد و تقسیم بندی عرضه توکن‌های پرل به صورت ماهیانه است.

زمان‌بندی عرضه رمزارز PERL

زمان‌بندی عرضه رمزارز PERL

خرید، فروش و نگهداری توکن پرل

در حال حاضر، صرافی‌های بالانسر و بایننس این رمز ارز را لیست کرده‌اند و می‌توان از این اکسچنج‌ها توکن PERL را خرید و فروش کرد. برای نگهداری این رمز ارز نیز می‌توان از تراست ولت و متامسک استفاده کرد.

وضعیت فعلی توکن PERL

قیمت PERL در وبسایت کوین مارکت کپ، در زمان نگارش این مقاله ۰.۰۴۹ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار است. در حال حاضر رتبه این رمز ارز در رتبه ۶۳۴ از نظر حجم معاملات قرار دارد و حجم بازار آن حدود ۲۴ میلیون دلار است. بیشترین قیمت ثبت شده برای رمزارز پرل در تاریخ ۵ آپریل ۲۰۲۱ (۱۶ فروردین ۱۴۰۰) با قیمت ۰.۲۹۷ دلار بوده است و کمترین میزان آن با ۰.۰۱ دلار در تاریخ ۲۸ می ۲۰۲۰ (۸ خرداد ۹۹) بوده است.

جمع بندی
پروتکل پرلینکس به کاربران اجازه می‌دهد انواع مختلف دارایی‌ها را از طریق استخراج نقدینگی و تولید دارایی‌های مصنوعی با یکدیگر ترکیب کنند. دارایی‌های مصنوعی به صورت توکن‌های pxXYZ ساخته می‌شوند و این توکن‌ها می‌توانند به شکل‌های مختلفی وجود داشته باشند. هر کدام از آنها نمایانگر یک دارایی توکنیزه شده بر روی بلاکچین است که از جمله آنها می‌توان به pxGold (طلای توکنیزه شده)، pxOil (نفت توکنایز شده) و pxCarbon (کربن توکنی شده) اشاره کرد.

ترکیب هیبریدی دارایی‌های مصنوعی با استخراج نقدینگی که PerlinX ارائه می‌دهد، به ندرت در فضای ارزهای دیجیتال دیده می‌شود. این پروژه دارای تیمی نسبتا قوی و سرمایه گذاران سازمانی بزرگ است؛ اما زمان ثابت می‌کند که پروتکل پرلینکس تا چه حد می‌تواند موفق باشد.

منابع:

medium

research.binance

perlinx

همه‌چیز دربارۀ پروتکل پرلینکس و توکن PERL

دیدگاهتان را بنویسید