شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
دانستنی‌های جهان کریپتو

آشنایی با گاجش نایک؛ نابغۀ 13 ساله‌ای که چند میلیون دلار را در دیفای مدیریت می‌کند

آشنایی با گاجش نایک؛ نابغۀ 13 ساله‌ای که چند میلیون دلار را در دیفای مدیریت می‌کند
نوشته شده توسط مدیریت

آشنایی با گاجش نایک؛ نابغۀ 13 ساله‌ای که چند میلیون دلار را در دیفای مدیریت می‌کند

در سال‌های اخیر توجه بسیاری به بازار ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین جلب شده است. فرقی ندارد پیرمردی ۷۰ ساله باشید یا جوانی ۱۰ ساله؛ دروازه این صنعت به روی همگان باز است. در این مقاله که از وب‌سایت دیکریپت (Decrypt) گرفته شده، قرار است داستان گاجش نایک (Gajesh Naik)، نابغه ۱۳ ساله‌ای که چند میلیون دلار سرمایه را در فضای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) مدیریت می‌کند، بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با گاجش نایک؛ نابغۀ 13 ساله‌ای که چند میلیون دلار را در دیفای مدیریت می‌کند

گاجش نایک کیست؟

باور اتفاقی که افتاده بود برای آرجون کالسی (Arjun Kalsy) نایب رئیس توسعه شبکه پالیگان، کمی سخت بود. او در لینکدین از شخصی به نام گاجش نایک (Gajesh Naik) توسعه‌دهنده ارزهای دیجیتالی که به دنبال راهنمایی بود، پیامی دریافت کرد. این موضوع به‌خودی‌خود شک‌برانگیز نبود؛ چرا که کالسی به عنوان نایب رئیس توسعه شبکه هندی Polygon به همکاری و ارتباط با سایر برنامه نویسان در سراسر جهان عادت داشت.

اما داستان این توسعه‌دهنده کاملا متفاوت بود؛ گاجش نایک در حالی به کالسی پیام فرستاده بود که ادعا می‌کرد تنها ۱۳ سال دارد و همین موضوع باعث شد تا کالسی به شک بیفتد.

گالسی در گفتگویی با دیکریپت گفت:

من صد درصد مطمئن بودم که این فرد کلاه‌بردار است. واقعا؟ ۱۳ سال؟ تصور می‌کردم که او یک فرد بزرگسال است.

این ماجرا به حدود یک ماه پیش‌بر می‌گردد و در ابتدا Kalsy به خود زحمت پاسخ دادن به پیام نایک را نداد. پس از آن گاجش نایک تصمیم گرفت تا در تلگرام به کالسی پیام بفرستد و پس از چندین پیام بی‌پاسخ، سرانجام نایب رئیس توسعه شبکه پالیگان و نایک در اپلیکیشن زوم با یکدیگر تماس تصویری برقرار کردند. پس از این ارتباط تصویری بود که کالسی به صحت ادعای گاجش نایک نوجوان پی برد.

گاجش نایک نابغه‌ای ۱۳ ساله است و در همین سن پایین به عنوان معمار ارشد پروتکل دیفای پالی‌گاج (PolyGaj) در بستر بلاک چین پالیگان فعالیت می‌کند. در حال حاضر پروتکل PolyGaj حدود یک میلیون دلار دارایی دیجیتال را مدیریت می‌کند. جالب است بدانید در اواخر ماه گذشته پس از سرمایه‌گذاری مارک کوبان (Mark Cuban) در شبکه پالیگان، این رقم به ۷ میلیون دلار رسید.

شاید درک Defi و فرایندهایی که در این دنیای شگفت‌انگیز در جریان است، برای سرمایه‌گذاران باتجربه نیز مشکل باشد؛ اما نایک در همین سن پایین کاملا از آن مطلع بود. دیفای مجموعه‌ای پروتکل‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکزی است که بدون نیاز به ‌واسطه‌هایی چون بانک‌ها یا مدیران سرمایه‌گذاری سرمایه شما را مدیریت می‌کنند.

زمانی که شما سرمایه خود را به یک پروتکل دیفای منتقل می‌کنید، دارایی شما مستقیماً به مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند که مجموعه‌ای از کدهای کامپیوتری هستند منتقل می‌شود. پالی گاج نیز از همین دسته از برنامه‌های سرمایه‌گذاری است و کاربران را برای کسب بازده‌های بالا، به سپرده‌گذاری سرمایه‌شان وسوسه می‌کند.

آشنایی با گاجش نایک؛ نابغۀ 13 ساله‌ای که چند میلیون دلار را در دیفای مدیریت می‌کند

گاجش نایک چگونه در سن ۱۳ سالگی موفق شد؟

اما استعداد برنامه‌نویسی نایک ۱۳ ساله بایستی از جایی آمده باشد. نایک در گفتگویی تلفنی از خانه پدر و مادرش در شهر گوای هند، اظهار داشت که دانستن مهارت‌های ریاضی اولیه چون جمع و تفریق همه آن چیزی بوده که برای شروع برنامه‌نویسی نیاز داشته و پس از آن به سمت یادگیری تمامی زبان‌های برنامه‌نویسی سوق داده شده است.

گاجش نایک ۱۳ ساله در حال حاضر بر زبان‌های برنامه‌نویسی ++C ، C، جاوا، جاوا اسکریپت و سالیدیتی (Solidity) (زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم)، مسلط است. جالب است بدانید او برنامه‌نویسی را از سن هشت‌سالگی و در بوت کمپی با نام Scratch شروع کرده است.

گاجش نایک کیست؟

در حالی که در چند ماه اخیر، مخصوصاً دو ماه گذشته، ویروس کرونا در جنوب غربی هندوستان جولان می‌دهد، گاجش و برادر کوچکش تمامی وقت خود را در خانه و بر روی اهدافشان گذرانده‌اند. پدر گاجش، سیدیوینایاک (Siddhivinayak) فارغ‌التحصیل رشته علوم کامپیوتر است؛ اما در حال حاضر به‌عنوان افسر خدمات کشوری فعالیت می‌کند. به لطف حمایت‌های او و همچنین علاقه به حوزه ارزهای دیجیتال، گاجش در آن زمان توانست تلاش خود را صرف پروتکل پالی‌گاج کند.

علاوه بر فعالیت در تیم پشت پرده PolyGaj، گاجش نایک نوجوان در یوتیوب نیز فعالیت می‌کند و با تهیه فیلم‌های آموزشی در رابطه با ارزهای دیجیتال یا مصاحبه با اینفلوئنسرهای هندی توانسته شهرتی برای خود دست‌وپا کند. آوازه نایک به قدری به گوش همه رسیده که بالاجی سرینواسان، سرمایه‌گذار بزرگ ارزهای دیجیتال در پیامی توییتری در ستایش این نوجوان ۱۳ ساله نوشت:

کریپتو زمین‌بازی جهانی را مسطح می‌کند. تنها اتصال موردنیاز شما برای این کار اینترنت است…

گاجش نایک کیست؟

سیددیوینایاک پدر گاجش، در مصاحبه‌ای با دیکریپت در رابطه با موفقیت و تلاش پسرش گفت:

من تصور می‌کنم سرمایه‌گذاری که ما انجام دادیم در حال حاضر بازدهی خود را نشان می‌دهد. بسیار راضی هستم.

کالسی و نایک پس از آن پیام در لینکدین با یکدیگر در ارتباط هستند. نایب رئیس توسعه شبکه Polygon‌ در این رابطه می‌گوید که در حال حاضر بسیاری از سرمایه‌گذاران با او تماس گرفته‌اند و برای گفتگو با گاجش نایک پرس‌وجو کرده‌اند.

در رابطه با این که چگونه یک کودک ۱۳ ساله توانسته به‌تنهایی یک اکوسیستم چند میلیون دلاری را کد نویسی کند، کالسی معتقد است نایک احتمالاً بیشتر از آنکه یک نابغه برنامه‌نویسی باشد، فردی زیرک است؛ چراکه پالی‌گاج در واقعه نسخه‌ای مشابه با پروژه گوس فایننس (Goose Finance) است که در بستر بایننس اسمارت چین فعالیت می‌کند.

پالی‌گاج و گوس‌فایننس تقریباً دو پروژه یکسان هستند، با این حال تفاوت‌های جزئی هم دارند. علاوه بر الهام گرفتن از Goose Finance، الگوریتم‌های پشت پرده پروتکل پالی گاج از قراردادی به نام MasterChef گرفته شده که زیربنای پروتکل دیفای سوشی سواپ است.

نایب رئیس توسعه پالیگان افزود:

وقتی در رابطه با برنامه نویسان صحبت می‌کنیم به دو گروه گسترده می‌رسیم؛ گروه اول برنامه نویسان ریاضیدان هستند که به الگوریتم‌ها و ساختار داده‌ها علاقه دارند. گروه دوم چیزی شبیه به گاجش هستند و بیشتر در زمینه اجرا و تجارت فعالیت می‌کنند. اگر آنها پروژه خوبی را ببینند، می‌توانند چیزی شبیه به آن را طراحی کنند؛ اما احتمالاً قادر نخواهند بود الگوریتمی برای حل “مشکل فروشنده مسافر (TSP)” یا چیزی شبیه به این بسازند.

مشکل فروشنده مسافر یا TSP در واقع مشکل مسیریابی است. این مسئله در علم کامپیوتر به معنی عدم توانایی مسیریابی درست در بین انبوهی از دیتاهاست. کسی که می‌خواهد این مشکل را حل کند، باید نزدیک‌ترین مسیر به مقصد را پیدا کند.

گاجش نایک با اشاره به برنامه‌های غیرمتمرکز که دسترسی به دنیای ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کنند گفت:

من بسیاری از این برنامه‌های کاربردی را دیده‌ام. آنها عالی هستند و برخی از آنها پتانسیل بسیار بیشتری دارند.

گاجش نایک کیست؟

کالسی معتقد است نایک می‌تواند فردی باشد که فیسبوک یا واتس‌اپ بعدی را پایه‌گذاری می‌کند و نوعی برنامه کاربردی با قابلیت ارائه خدمتی مهم، به جای اپلیکیشنی که یک مشکل فنی را حل کند ارائه خواهد داد.

آشنایی با گاجش نایک؛ نابغۀ 13 ساله‌ای که چند میلیون دلار را در دیفای مدیریت می‌کند

گاجش نایک خطرات دیفای را درک نمی‌کند

اما همه به‌اندازه کالسی نسبت به عملکرد گاجش نایک جوان خوش‌بین نیستند و از او حمایت نمی‌کنند؛ کریس بلک (Chris Blec) محقق دیفای، از جمله منتقدین کار نایک است و از برنامه‌نویسی پشت پرده توکن GAJ پروتکل پالی گاج که یک نفر کل شبکه را کنترل می‌کند، انتقاد کرده است. علاوه بر این، آدرسی که در حال حاضر به‌عنوان «مالک» قرارداد تعیین ‌شده، دارای ۳۵۰ هزار واحد توکن GAJ که با قیمت کنونی ۱۵۰ هزار دلار ارزش دارد را داراست.

گاجش نایک کیست؟

بلک در پیامی توییتری در انتقاد از پروتکل پالی‌گاج نوشت:

من نمی‌توانم در رابطه با بچه‌های ۱۳ ساله بحث و تحقیق کنم. نمی‌دانم اینجا چه‌کار کنم. شاید بهتر است از بحث خودداری کنم و بگذارم همه آنها را خودتان تشخیص دهید.

بلک در پیامی به Decrypt تأکید کرد که نایک هنوز برای درک خطرات مربوط به دیفای بسیار جوان است. او اظهار داشت:

کاری نیست که بتوان با آن جلوی اشخاص مختلف، حتی یک کودک ۱۳ ساله را گرفت تا از طریق قراردادهای هوشمند به میلیون‌ها دلار ارزش قفل‌شده برسد. جلوگیری از این کار برای ۱۳ ساله‌ها بایستی بر عهده خانواده خود شخص باشد.

آشنایی با گاجش نایک؛ نابغۀ 13 ساله‌ای که چند میلیون دلار را در دیفای مدیریت می‌کند

گاجش نایک با پول سرمایه‌گذاران فرار نخواهد کرد

اما این‌گونه هم نیست که خود نایک به صورت مستقیم دارایی سرمایه‌گذاران را مدیریت کند. در حقیقت اگر شما دارایی خود را در پروتکل PolyGaj سپرده‌گذاری کنید، شما تحت سیطره سیستمی خواهید بود که توسط کودکی ۱۳ ساله طراحی شده و هوا و هوس در آن دخالتی نداشته است.

کالسی نایب رییس توسعه پروتکل پالیگان در این رابطه گفت:

این چیزی نیست که به یک کودک ۱۳ ساله نسبت بدهید. او کار خوبی را انجام داده و تمامی آنچه متعهد شده را عملی کرده است. من می‌دانم که او واقعی است و از آن دسته از افرادی نیست که با پول شما فرار کند.

خوب یا بد، بلاک چین‌ها عمدتا واضح و شفاف هستند و همه چی در آن مشخص است. نایک نزدیک به هجده هزار دنبال کننده در توییتر دارد و در مدت اخیر همه آوازه او را شنیده‌اند. Kalsy معتقد است که او به دلیل حفظ شهرتش با پول مردم فرار نخواهد کرد و محافظت از آنها را در اولویت قرار خواهد داد.

گاجش نیز در یک پست وبلاگی خاطرنشان کرد که امیدوار است بتواند با گذشت زمان و با تلاش پیوسته، عشق و احترام جامعه فوق‌العاده رمزارزها را کسب کند.

در طی مصاحبه ماه گذشته با گاجش نایک، او در تعطیلات مدرسه به سر می‌برد؛ با این‌حال گفته که پس از اتمام تعطیلات قصد دارد چهار تا پنج ساعت را به کارهای مدرسه اختصاص دهد و باقی زمان خود را برای پالی‌گاج صرف کند.

Gajesh در انتهای مصاحبه تلفنی‌اش با دیکریپت، در پاسخ به این سوال که آیا کسی هم سن و سال او باید این مقدار پول را مدیریت کند گفت:

سن تنها یک عدد است.

آشنایی با گاجش نایک؛ نابغۀ 13 ساله‌ای که چند میلیون دلار را در دیفای مدیریت می‌کند

جمع‌بندی

در این مقاله، با گاجش نایک، یک برنامه‌نویس نابغه ۱۳ ساله اهل هند آشنا شدیم. نایک یک پروتکل دیفای با میلیون‌ها دلار سرمایه قفل شده به نام PolyGaj را هدایت می‌کند. گاجش از ۸ سالگی شروع به یادگیری چند زبان برنامه نویسی کرده و اکنون به سالیدیتی (زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم) کاملا مسلط است. نایک در دنیای فناوری بلاکچین هند اسم و رسم پیدا کرده و بسیار مشهور شده است.

منبع: decrypt.co

دیدگاهتان را بنویسید