شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
انواع ارزهای دیجیتال

تفاوت بیت‌کوین و لایت‌کوین

تفاوت بیت‌کوین و لایت‌کوین
نوشته شده توسط مدیریت

در سال 2009، ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) بیت کوین را به عنوان اولین پول دیجیتالی جهان راه اندازی کرد. کد متن‌باز (open source) بود بدین معنا که می‌توانست توسط هرکسی تغییر یابد و آزادانه برای پروژه‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرد. ارزهای دیجیتالی بسیاری با نسخه‌های متفاوت از این کد راه اندازی شد و میزان موفقیت متفاوتی بدست آوردند.
لیت کوین در سال 2011 با هدف اینکه برای بیت کوین اگر طلا باشد، نقش نقره را بازی کند. در سال 2014 لیت کوین بالاترین حجم سرمایه را در بین ارزهای دیجیتالی بعد از بیت کوین داشت.
راهنمای ما در زیر تفاوت اساسی بین بیت کوین و لایت کوین را نشن می‌دهد.
تفاوت‌ها در یک نگاه:
bitcoin

litecoin

Coin limit

21 Million

84 Million

Algorithm

SHA-256

Scrypt

Mean block time

10 minutes

2.5 minutes

Difficulty retarget

2016 block

2016 blocks

Block reward details

Halved every 210,000 blocks.

Halved every 840,000 blocks

Initial reward

50 BTC

50 LTC

Current block reward

25 BTC

50 LTC

Block explorer

blockchain.info

block-explorer.com

Created by

Satoshi Nakamoto

Charles Lee

Creation date

January 3rd, 2009

October 7th, 2011

Market cap

$10,467,596,650.78

$540,274,528.26

Bitcoin Statistics

Litecoin Statistics

تفاوت در استخراج:
لایت کوین درست مانند بیت کوین با استخراج ایجاد می‌شود. لیت کوین در اکتبر سال 2011 توسط مهندس سابق گوگل، چارلز لی (Charls Lee) ایجاد شد. انگیزه پشت ایجاد آن بهبود بیت کوین بود. تفاوت کلیدی برای کاربران این بود که زمان تولید یک بلاک در اینجا 2.5 دقیقه بود و نه مانند بیت کوین 10 دقیقه. چارلز لی اکنون برای کوین‌بیس (Coinbase)،یکی از محبوب‌ترین کیف پولی‌های آنلاین بیت کوین، کار می‌کند.
لایت کوین برای استخراج‌کنندگان و علاقه‌مندان تفاوت‌های بسیار مهم‌تری با بیت کوین دارد یعنی تفاوت در مدرک متفاوت الگوریتم کاری. بیت کوین از الگوریتم هشینگ SHA-256 استفاده می‌کند که مستلزم محساباتی است که در پردازش موازی شتاب می‌یابد. این ویژگی برای ایجاد رقابت شدید در فن‌آوری ASIC است و باعث افزایش تصاعد در سطح دشواری بیت کوین شده است.
اما لایت کوین از الگوریتم رمزی استفاده می‌کند که در اصل به آن s-crypt می‌گویند، اما script تلفظ می‌شود. این الگوریتم در الگوریتم SHA-256 در بیت کوین گنجانده شده است. Scrypt به جای صرفا قدرت پردازش خام، به مقدار بالای RAM سرعت بالا بها می‌دهد. در نتیجه، Scrypt به عنوان مسئله حافظه سخت افزاری شناخته می‌شود.
نتایج استفاده از scrypt در اینجا که رقابت و مسابقه چندانی در لیت کوین برای استخراج در کار نبوده است چون هیچ فن‌آوری ASIC برای این الگوریتم وجود ندارد. با وجود این، به لطف شرکت‌هایی مانند Alpha Technologies، این بزودی تغییر کرده و اکنون در اولویت کار قرار دارد.
تفاوت در قدرت هشینگ برجسته است: مقدار کلی هشینگ شبکه بیت کوین بیش از بیست هزار ترا هش در ثانیه است، در حالیکه لیت کوین 95و642 مگاه هش در ثانیه قدرت دارد.
برای مدتی، پیشرفته ترین روش برای تجهیزات استخراج لایت کوین کامپیوتر‌های شخصی سفارشی با کارت گرافیکی های متعدد بود. این ابزارها می توانند محاسبات لازم برای scrypt را انجام دهند و به حافظه سریع روی برد خودشان دسترسی داشته باشند.
سابقا از همین روش برای استخراج بیت کوین استفاده می شد، اما روش استخراج ASIC این شیوه را از ارزش انداخت.
تفاوت در نقل و انتقال
تفاوت عمده در اینجاست که لایت کوین نقل و انتقالات را سریعتر از بیت کوین تایید می‌کند. این بدان معناست که:
لایت کوین به لطف تولید بلاک سریعتر خود حجم بیشتری از نقل و انتقالات را می‌تواند انجام دهد. اگر بیت کوین بخواهد خود را با این سرعت مطابقت دهد، لازم است که تغییرات عمده‌ای در کد خود که اکنون همه در شبکه بیت کوین در حال اجرای آن هستند، انجام دهد.
اشکال این حجم بالای بلاک‌ها در اینجاست که بلاک‌چین لیت کوین کوین در نسبت با بیت کوین بزرگتر خواهد بود و بلاک های رها شده بیشتری خواهد داشت.
زمان سریعتر بلاک لایت کوین کوین ریسک حملات را کاهش می‌دهد- به لحاظ نظری این در مورد هر شبکه‌ای با این قدرت هشینگ صدق می‌کند.
یک تاجر که منتظر حداقل دو تایید است، تنها پنج دقیق نیاز دارد که منتظر بماند، در حالیکه برای یک تایید در بیت کوین به ده دقیقه زمان نیاز دارد.
سرعت نقل و انتقال (یا زمان بلاک سریعتر) و سرعت تایید اغلب یک نکته مورد بحث درمیان کسانی است که با بیت کوین کار می‌کنند به طوریکه اغلب تجار نقل و انتقال بدون تایید را برای اغلب خریدها اجازه می‌دهند. در نظر داشته باشید که این نقل و انتقال فوری است و به محض انتشار توسط شبکه تایید می‌شود.
(منبع: کوین ایران)

دیدگاهتان را بنویسید