شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
سایر

با مخترع اتریوم آشنا شوید

با مخترع اتریوم آشنا شوید
نوشته شده توسط مدیریت

هزاران کارآفرین بیست و چند ساله در سراسر جهان وجود دارند که بدون شک در همین لحظه در حال ایجاد یک نوآوری بزرگ هستند. یکی از این کارآفرینان جوان، ویتالیک باترین (Vitalik Buterin) نام دارد که مخترع اتریوم است.

مخترع اتریوم کیست؟
باترین ۲۳ ساله توانست یک نوع جدیدی از پول را اختراع کند که به اتریوم (Ethereum) مشهور شده است. اتریوم در حال حاضر در مجموع بیش از ۲۸ میلیارد دلار ارزش دارد و هر لحظه به ارزش آن افزوده می‌شود. اتریوم یک ارز رمزپایه مانند بیت کوین است که از توکن‌های دیجیتالی به نام اتر (Ether)‌ تشکیل می‌شود. مانند سایر ارزهای رمزپایه، مردم عمدتا از آن به عنوان یک دارایی سودآور برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند.

مخترع اتریوم ، ویتالیک باترین، متولد روسیه است و در کانادا بزرگ شده است؛ اما این روزها در شهر زاگ (Zug) در سوئیس زندگی می‌کند که بنیاد اتریوم (Ethereum Foundation) در آن مستقر است. بر اساس اطلاعاتی که در وب‌سایت باترین آمده است، مخترع اتریوم به عنوان ارشد تیم تحقیقاتی بنیاد اتریوم فعالیت می‌کند.

ویتالیک باترین ؛ مخترع اتریوم

هر چند که اتریوم بسیار شبیه بیت کوین است و همواره با آن مقایسه می‌شود اما اختراع باترین در چند نکته‌ی کلیدی با بیت کوین متفاوت است. اتریوم مانند یک سیستم پردازشی غیرمتمرکز برای انواع اپلیکیشن‌ها است که اجازه می‌دهد داده‌های کلیدی روی بلاک چین ذخیره شود. استفاده از بلاک چین به جای یک پایگاه داده معمولی به منظور این است که کسی نتواند به تنهایی تغییراتی را اعمال کند؛ برای ایجاد تغییر باید یک توافق جمعی در کل شبکه بر قرار شود. وجود اتریوم سهم بزرگی در افزایش ICOها داشته است. برخی از آن‌ها توانسته‌اند صدها میلیون دلار سرمایه اولیه جمع آوری کنند.

همچنین بر خلاف بیت کوین که خالق آن هنوز به صورت دقیق مشخص نیست (گفته می‌شود یک شخص یا گروهی از افراد که با نام ساتوشی ناکوموتو بیت کوین را به وجود آورده‌اند)، مخترع اتریوم یعنی باترین در حال حاضر کاملا شناخته شده است، در کنفرانس‌های شرکت می‌کند و در شبکه اجتماعی توئیتر هم بسیار فعال است.

در مورد خصوصیات و ویژگی‌های مخترع اتریوم حرف‌های زیادی گفته می‌شود، بعضی‌ها می‌گویند او یک مسافر پر کار است که حتی وقت ماندن در خانه را هم ندارد. باترین حتی در حساب کاربری خود محل زندگی‌اش را «کره زمین» نوشته است.

باترین در دو چیز بسیار شهرت دارد؛ یکی این که او فرد بسیار باهوشی است، به خصوص در مورد ریاضیات و همچنین او یک فرد غیرمعمولی با شخصیت و ویژگی‌های رفتاری خاص است. برای مثال او به کیف‌های به شکل گربه و سوئیشرت با عکس اسب تک شاخ علاقه دارد.

ویتالیک باترین

شخصیت مخترع اتریوم ، باترین، در بین توسعه‌دهندگان از محبوبیت بالایی برخوردار است؛ جردن پیرسون (Jordan Pearson) می‌گوید:

علت این که بسیاری به پروژه اتریوم علاقه‌مند شدند، وجود همین پسر نابغه است.

با این وجود باترین می‌داند که تا ابد نمی‌تواند چهره اول اتریوم باشد. او به پیرسون گفته است:

هدف کوتاه مدت من این است که داستان را عوض کنم؛ پروتکل نه فقط به خاطر من، بلکه به خاطر همه افرادی که توانایی حرکت به سمت جلو را دارند موفق خواهد شد.

اما هدف بلند مدت باترین بنیادی‌تر است. هدفمخترع اتریوم ایجاد یک اقتصاد است که هیچکس به تنهایی نتواند در آن تغییر ایجاد کند یا منافع خود را دنبال کند. در واقع اصل غیرمتمرکز بودن اتریوم بر اساس همین هدف ایجاد شده است. این موضوع به قدرت افراد برمی‌گردد کسانی که قدرت بیشتری در اختیار دارند می‌توانند خواسته‌های خود را به دیگران تحمیل کنند، اما باترین به دنبال این است که همه افراد قدرت برابر داشته باشند.

اتریوم به طور عجیبی یک گروه مشتاق که به دنبال شانس خود هستند را درست مانند سرمایه‌گذاران جوان (Gung-ho) در بازار سهام جذب کرده است. در بیشتر موارد اتریوم با وال استریت مقایسه می‌شود تا رابین هود؛ اما استثناهایی هم وجود دارد.

برنامه غذای جهانی سازمان ملل متحد (U.N.’s World Food Programme) از نسخه اختصاصی اتریوم برای توزیع کوپن غذا در بین پناهجویان استفاده می‌کند. مزیت بزرگ این کار، کاهش چشمگیر هزینه‌های پرداختی به شرکت‌های خدمات مالی –واسطه‌های معمول برای انجام معاملات- است.

منبع: پیمنت ۲۴بلاک‌چین

دیدگاهتان را بنویسید