شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار ایران

مهاجرت ماینرهای چینی به ایران برای استفاده از برق ارزان قیمت

مهاجرت ماینرهای چینی به ایران برای استفاده از برق ارزان قیمت
نوشته شده توسط مدیریت

مهاجرت ماینرهای چینی به ایران برای استفاده از برق ارزان قیمت

طی چند ماه گذشته، طرفداران ارزهای دیجیتال، توجه خود را به ایران معطوف کرده‌اند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در ماه مه، راهبرد جدیدی را برای استخراج ارزهای دیجتال در این کشور ارائه داد. در جریان اجرای راهبرد فوق، در ماه ژوئیه، ۱۴ مزرعه استخراج بیت کوین، از دولت ایران مجوز گرفتند. بر اساس گزارشات منتشر شده، لوبین (Lubian)، یکی از ماینرهای برجسته چین، قرار است در یکی از مزارع دارای مجوز دولتی استخراج بیت کوین در کشور نفت خیز ایران آغاز به کار کند.

شاخص مصرف برق کمبریج بیت کوین یا “نقشه استخراج بیت کوین”، توزیع جغرافیایی هش ریت بیت کوین را به تصویر کشیده است. بر اساس این نقشه، ایران ششمین کشور قدرتمند جهان از نظر کنترل نرخ هش ریت بیت کوین است.

البته، چین بخش زیادی از هش ریت را در اختیار دارد و ماینرهای چینی نیز با کشور نفت خیز ایران رابطه محکمی دارند. در آوریل سال ۲۰۱۹، خبری منتشر شد مبنی بر این که ماینرهای چینی به منظور استفاده از برق ارزان قیمت ایران به این کشور مهاجرت می‌کنند.

در آن زمان، ماینرهایی همچون لیو فنگ (Liu Feng) برای انتقال تجهیزات اسیک ماینینگ خود به ایران با مشکلاتی روبرو بودند. با این حال، وقتی ماینرها وارد ایران شدند توانستند به برق بسیار مقرون به صرفه (۰.۰۰۶ دلار در هر کیلووات ساعت) این کشور دسترسی پیدا کنند.

دولت ایران که اخیراً برخی فعالیت‌های غیرقانونی در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال با برق یارانه‌ای را کشف و متوقف کرده و پیش‌تر نیز برخی برنامه‌های تشویقی برای شناسایی فعالیت‌های غیرقانونی ماینینگ را وضع کرده بود، از استراتژی جدید خود برای تقویت این صنعت رونمایی کرد.

بر اساس این راهبرد، دولت ایران مجوزهای لازم جهت فعالیت مزارع استخراج ارزهای دیجیتال را صادر کرد و نرخ برق را بر اساس فصل‌های سال، تغییر داد. در حال حاضر یکی از استراتژی های دولت آقای روحانی، تمرکز بر تقویت این صنعت است.

تأسیسات ماینینگ چینی لوبین اخیراً طی مصاحبه‌ایی ادعا کرده است که این شرکت یکی از بزرگترین مزارع دارای مجوز در ایران را اداره می‌کند.

لیو پینگ (Liu Ping)، هم‌بنیان‌گذار لوبین، به تفصیل بیان کرده است که با یک شرکت ارائه دهنده تسهیلات برق در ایران همکاری داشته و سرمایه گذاران این پروژه هم ایرانی و هم چینی هستند. هم اکنون شرکت‌های برق در ایران مجاز به انجام عملیات استخراج بیت کوین هستند.

لیو فنگ اظهار داشت که بر خلاف دیگر ماینرهای چینی که برای انتقال تاسیسات ماینینگ خود در سال ۲۰۱۹ در مرز ایران با مشکلات زیادی مواجه شد، شرکت وی هیچ مشکلی در انتقال تجهیزات خود به ایران نداشته است. وی در این‌باره گفت:

“ما به واسطه تجربه خودمان در پایه‌گذاری شرکت‌های لجستیکی، کانال‌های ترخیص از گمرک مربوط به خودمان را داریم. ما در ایران منابع محلی خوبی داریم و همچنین با وزارت نیرو، وزارت امور خارجه و حتی نیروهای نظامی ایران ارتباطات خوبی برقرار کرده‌ایم.”

لوبین یک شرکت نسبتاً جدید است و اخیراً در میان شرکت‌های قدرتمند از نظر هش ریت، مقام ششم را کسب کرده بود. در حال حاضر، لوبین حدود ۳٪ از هش ریت جهان یعنی حدود ۳.۸۶ اگزاهش در ثانیه (EH/s) را در اختیار دارد.

این امر این شرکت را در رده یازدهم در میان برخی از استخرهای ماینینگ و غول‌های ماینینگ همچون Poolin ،F2pool و Antpool قرار می‌دهد. به گفته لیو پینگ این مزارع در داخل کانتینرهای استخراج در نیروگاه‌های برق ایرانی قرار گرفته‌اند.

این ماینر چینی همچنین گفت بهره‌برداران این طرح کارمزد خود به شرکت برق ایران را در قالب بیت کوین و همچنین دیگر روش‌های معمول پرداخت می‌کنند. لیو پینگ در پایان گفت:

“در مقایسه با صنایع سنتی، استخراج ارزهای دیجتیال یک کسب و کار سودآور است. هم اکنون لوبین به غیر از تجارت استخر ماینینگ، هیچ سرویس دیگری در حوزه رمزارز ارائه نمی‌دهد.”

گفتنی است که در حال حاضر، هدف این شرکت فقط استخراج و جمع آوری بیت کوین است. در زمان نگارش این خبر، هش ریت بیت کوین در حدود ۱۳۵ EH/s بوده و ۱۸ استخر استخراج در زنجیره بیت کوین مشغول فعالیت هستند.

منبع: Bitcoin.com

مهاجرت ماینرهای چینی به ایران برای استفاده از برق ارزان قیمت

 

دیدگاهتان را بنویسید