شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

آیا پول معنای خود را از دست می‌دهد؟

آیا پول معنای خود را از دست می دهد؟
نوشته شده توسط مدیریت

آیا پول معنای خود را از دست می دهد؟

یک مقاله جدید در بلومبرگ به این موضوع اشاره میکند که پول دارد کم کم معنای خود را از دست می‌دهد. بااین حال، این مقاله هیچ اشاره‌ای به حضور و وجود بیت‌کوین نکرده است. شاید این فرصت دیگر برای رمزارزها پیش نیاید تا خودشان را به بشریت و دنیای مالی ثابت کنند.

بسیاری در این روزها نگران هویت پول هستند. باتوجه به اینکه فدرال رزرو درحال رکورد زدن در چاپ پول های بدون پشتوانه است، همه چیز تاحدودی دستخوش تغییر شده است. پیش از این، گزارش شده است که عرضه پول در بازه کنونی در مقایسه با بحران پیش آمده در سال ۲۰۰۸ به دو برابر افزایش یافته است.

حتی رسانه‌های خبری نیز در حال اعتراف به این موضوع هستند که روند و حجم چاپ پول طی روزهای اخیر ممکن است کمی غیر عادی باشد.

آیا پول معنای خود را از دست می دهد؟

مقاله اخیر بلومبرگ یک سوال چالشی را مطرح میکند: آیا ما چیزی را از دست می‌دهیم که دقیقاً به معنی پول است؟

البته، برای آن‌هایی که با رمزارزها سروکار داشته باشند این یک سوال تحریک‌آمیز نیست، چراکه آنها از مدت‌ها قبل به این نتیجه رسیده‌اند که ارزهای فیات ماهیت پول را از بین برده‌اند.

بیت‌کوین به عنوان یک پول آزمایشی شروع به کار کرد اما آرام آرام خود را به همگان اثبات کرده است. بیت‌کوین یک جایگزین برای سیستم‌های مالی مبتنی بر ارز فیات است که هر روز با اقبال بیشتری روبرو میشود. بااین حال، نویسنده در بلومبرگ اشاره‌ای به این موضوع نمی‌کند. نویسنده این مقاله اظهار دارد:

“اعداد آنقدر بزرگ شده‌اند که دیگر معنایی ندارند؛ آن‌ها انتزاعی هستند.”

بانک مرکزی فدرال رزرو اظهار داشته است که به میزان نامحدود پول در اختیار دارد و هر اندازه که نیاز باشد به بازارهای مالی پول تزریق میکند! بنظر میرسد که راه جهنم با اهداف خوب آسفالت شده است. شما نمی‌توانید به سادگی پول چاپ کنید تا بتوانید اقتصادی را با نیمی از ظرفیت کار، به راه بیندازید.

بنابراین، نظر نویسنده کاملاً صحیح است که میگوید پول به معنای واقعی کلمه، معنا و مفهوم خود را از دست داده است. این‌ها فقط اعدادی هستند که بر روی صفحه نمایش، باعث افزایش روز افزون تورم و کاهش قدرت خرید ما میشوند.

ما به دلیل اینکه قدرت آن را در اختیار نداریم که جایگزینی را برای پول معرفی کنیم، به طور واقعی توسط بانکداران دولتی گروگان گرفته شده‌ایم. بااین حال، یک جایگزین شایسته وجود دارد و آن بیت‌کوین است.

حاکمیت پولی چیزی است که بیت کوین همه آن را دارد

یکی از خصوصیات مثبت بیت‌کوین این است که ضد تورمی است. همچنین لازم نیست که بانک‌های واسطه عملکردی داشته باشند و حضور نهاد ثالث نیز ضرورتی ندارد. به طور خلاصه، بیت‌کوین حاکمیت پولی است که به سطح فردی فرو رفته و توسط یک دفتر ثبت عمومی، شفافیت و صحت عملکرد آن تضمین میشود.

بااین حال، به نظر می‌رسد که بیت‌کوین و رمزارزها به طور کلی بیشتر در دنیای مالی جریان دارند. در این مدت بحرانی که فرصتی خارق‌العاده را در اختیار رمزارزها قرار میداد، بیت‌کوین نتوانسته است خود را به خوبی نشان دهد.

در چنین شرایطی رمزارزها باید بیشتر خودشان را اثبات کنند، که در غیر این صورت خطر از دست دادن فرصتی برای جایگزینی ارزهای فیات را برای همیشه از دست خواهند داد. شرایط هرگز بیشتر از این مهیا نخواهد بود.

منبع bloomberg

 

دیدگاهتان را بنویسید