شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
تحلیل

مشکل رمزارزها به عنوان یک سرمایه‌گذاری

مشکل رمزارزها به عنوان یک سرمایه‌گذاری
نوشته شده توسط مدیریت

مشکل رمزارزها به عنوان یک سرمایه‌گذاری

در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۷ و هنگامی که بیت کوین(BTC) با افزایش چشم‌گیر قیمت و رسیدن به رکورد‌های جدید مواجه شد، صنعت رمزارزی نیز به محبوبیت زیادی رسید و تا پایان همان سال شاهد گسترش قابل توجه‌ی میزان پذیرش بود.

از آن زمان به بعد، قیمت بیت کوین به یک تثبیت نسبی رسید و شور و اشتیاق بازار رمزارزی نیز به آرامی فروکش کرد. در حال حاضر افراد کمتری ادعا می‌کنند که «بازار رمزارزی یک سرمایه‌گذاری برای کسب ثروت سریع» است، زیرا نشان می‌دهد که رمزارزها پایدارتر شده‌اند و این بازار اکنون با نگاه جدی‌تری دنبال می‌شود.

با این حال، امروزه میلیون‌ها نفر از سراسر جهان از بیت کوین و سایر رمزارزهای موجود در بازار به عنوان یک استراتژی سرمایه‌گذاری یاد کرده و با امید به رشد قیمت آن‌ها در طول زمان، اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار می‌کنند. اما این سوال وجود دارد که آیا صنعت رمزارزی یک سرمایه‌گذاری مناسب برای افراد تازه‌کار به شمار می‌آید؟

مشکل رمزارزها به عنوان یک سرمایه‌گذاری

هنگامی که به رمزارزها به چشم نوعی سرمایه‌گذاری نگاه کنیم، با یک مشکل اساسی مواجه خواهیم شد. قیمت رمزارزهایی همچون بیت کوین نسبت به شرایط بازار(دقیقا همانند سهام) دائما در حال تغییر است. اما برخلاف بازار سهام، شما در حال سرمایه‌گذاری در چیزی با ارزش مستقل نیستید. ارزش هر رمزارز از کاربردپذیری و سودمندی آن به عنوان نوعی ارز نشات می‌گیرد، به عبارت دیگر یک رمزارز تنها در صورتی که برای خرید و فروش مورد استفاده قرار بگیرد، ارزشمند خواهد شد(عرضه و تقاضا نقش مستقیم در تعیین میزان ارزش یک رمزارز دارد).

سرمایه‌گذاری در صنعت رمزارزی معمولا به معنای خرید مقدار مشخصی رمزارزها و سپس نگهداری آن به امید افزایش ارزش می‌باشد. این روش اساسا دارای یک مشکل اساسی است، اینکه اگر تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران به همین روش روی آورند، دیگر از این رمزارز استفاده نمی‌شود و همه تنها به نگهداری آن بسنده کرده‌اند. در این حالت میزان کاربرد رمزارز کاهش یافته و هیچ افزایش ارزش و قیمتی وجود نخواهد داشت. اگر به رمزارزها اعتقاد دارید و می‌خواهید یکی از حامیان این صنعت نسبتا نوظهور باشید، پس بهتر است به جای نگهداری، از رمزارزها به عنوان نوعی ارز برای خرید و فروش استفاده کنید تا مشاغل محلی نیز پشتیبانی از آن‌ها را آغاز نمایند.

ضعف‌های عمومی در مقایسه با سایر سرمایه‌گذاری‌ها

حال بیایید فرض کنیم که علاقه‌مند به «سرمایه‌گذاری» در صنعت رمزارزی به روش متعارف هستید. در مقایسه با سرمایه‌گذاری‌های متعارف دیگر، رمزارزها چند ایراد کلی دارند:

عدم انعطاف‌پذیری:

سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری معمولا چند رویکرد بالقوه را در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهند. به عنوان مثال اگر در زمینه‌ی املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کنید، خواهید توانست در بخش املاک اجازه‌ای یا در محله‌هایی که فکر می‌کنید جای پیشرفت دارند سرمایه‌گذاری کنید، و یا حتی به خرید املاک ارزان قیمت روی آورده و سعی کنید تا قیمت آن‌ها را افزایش دهید. اما در صنعت رمزارزی گرچه تعداد زیادی رمزارز مختلف برای سرمایه‌گذاری در دسترس شما قرار دارد، اما بی‌شک رویکرد شما نسبتا یکسان خواهد بود و گزینه‌های زیادی در اختیار نخواهید داشت.

عدم قطعیت و نبود داده‌های تاریخی:

صنعت رمزارزی یک بازار تقریبا نوظهور است و عمر زیادی ندارد. درحالیکه مثلا بازار سهام بیش از ۱۰۰ سال سابقه‌ی تاریخی ثبت شده دارد و کارشناسان زیادی در اطراف ما هستند که با سرمایه‌گذاری در آن مشاغل خود را شکل داده‌اند. اگر در بازار سهام تازه‌کار باشید، می‌توانید به سرعت جزئیات آن را آموخته و جریانات آن را درک کنید. اما در دنیای رمزارزی هیچ چیز به این میزان ساده و قطعی نیست.

فراریت و نوسان قیمت:

با وجود پتانسیل‌های امیدوار کننده، بیت کوین و سایر رمزارزهای بزرگ بازار از نظر تاریخی کاملا بی‌ثبات و تغییر پذیر بوده‌اند. البته این نوسان ارزش صرفا چیز بدی نیست؛ در حقیقت سرمایه‌گذاران با تجربه می‌توانند با زمان‌بندی مناسب از این تغییرات ناگهانی بهترین استفاده را کرده و سود خوبی بدست آورند. اما برای سرمایه‌گذاران تازه کار این تغییرات قیمت ناگهانی اصلا مناسب نیست و گاها باعث ضررهای مالی جبران ناپذیری برای آن‌ها می‌شود. تشخصی زمان‌بندی بازار کار بسیار دشواری است، و بی‌ثباتی قیمت‌ها می‌تواند باعث افزایش فشار بر روی سرمایه‌گذاران شود. این فشار ناگهانی در برخی موارد باعث می‌شود تا سرمایه‌گذار بدون توجه به مهارت‌های خود تصمیم‌هایی را بگیرد که نهایتا منجر به ضرر مالی و از دست رفتن دارایی می‌شود.

وعده‌های صنعت رمزارزی

با تمام این تفاسیر، رمزارزها وعده دادن‌اند که یک پیشرفت اقتصادی انقلابی خواهند بود. علیرغم سرعت کم در میزان پذیرش توسط عموم مردم، رمزارزها مزایایی را به همراه دارند که غیرقابل انکار هستند. از جمله:

عدم تمرکز:

یکی از ویژگی‌های بارز صنعت رمزارزی عدم تمرکز، تمرکززدایی و یا Decentralization است. «عدم تمرکز» به این معناست که رمزارزها توسط یک نهاد مرکزی(دولت، بانک و شخص حقیقی) اداره و تنظیم نمی‌شوند. تصمیم‌ها و اشتباهات یک فرد یا گروه نمی‌تواند بر روی روند پیشرفت رمزارزها تاثیر بگذارد.
کارمزد پایین تراکنش‌ها: گرچه در حال حاضر کارمزد و هزینه‌ی تراکنش‌های رمزارزی بسیار رقابتی نیست، اما در آینده‌ی نزدیک این هزینه‌ها کاهش خواهد یافت. در حقیقت، به زودی شاهد آن خواهیم بود که کارمزد و هزینه‌ی استفاده از رمزارزها بسیار پایین‌تر از پول سنتی خواهد بود.

محرمانه بودن:

یکی دیگر از مزایای صنعت رمزارزی این است که برای افزایش سطح حریم خصوصی می‌توان تراکنش‌های رمزارزی را به صورت ناشناس انجام داد. در این عصر آنلاین که حریم خصوصی به شدن نقض می‌شود، وجود چنین مزیتی بسیار حائز اهمیت است.
امنیت: وجود دفاترکل مشترک بلاک‌چین‌ هر رمزارز به شما این اطمینان را می‌دهد که تراکنش‌های شما در بالاترین سطح امنیت به ثبت خواهند رسید. با وجود این نوع سیستم، تقلب و دستکاری تراکنش‌ها تقریبا غیرممکن خواهد بود.
سهولت دستیابی و مالکیت: گرچه بدست آوردن یک کیف‌پول رمزارزی کمی چالش برانگیزتر از باز کردن یک حساب بانکی می‌باشد، اما اگر سواد تکنولوژیکی داشته باشیم، خرید و استفاده از رمزارزها بسیار ساده خواهد بود.

نتیجه‌گیری

با تمام این تفاسیر، آیا رمزارزها یک سرمایه‌گذاری مناسب برای افراد تازه‌وارد محسوب می‌شوند؟ پاسخ به این سوال بسیار دشوار است.

از آنجا که برای خرید رمزارز به تخصص فنی خاصی نیاز ندارید، می‌توان گفت که روند خرید بسیار ساده است. اما از سوی دیگر در مقایسه با مواردی همچون سهام یا املاک و مستغلات، با سرمایه‌گذاری در صنعت رمزارزی گزینه‌های بسیار محدود‌تری در اختیار خواهید داشت. همیشه گفته می‌شود که نباید به رمزارزها و بازار رمزارزی به چشم نوعی «سرمایه‌گذاری» نگاه کرد، زیرا نسبت به سایر دارایی‌های مشابه و قابل سرمایه‌گذاری، دارای چندین ضعف عمده هستند.

منبع Newsmax
مشکل رمزارزها به عنوان یک سرمایه‌گذاری

مطالب بیشتر

 

  1. هفت سوال مهم و پاسخ آن‌ها دربارۀ سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حوزۀ ارزهای دیجیتال
  2. تفاوت بازدهی سرمایه‌گذاری ۱۰۰ دلاری بر روی بیت کوین و طلا

 

دیدگاهتان را بنویسید