شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

700,000 کامپیوتر با ویندوز قدیمی در معرض حملۀ هکرها

700,000 کامپیوتر با ویندوز قدیمی در معرض حملۀ هکرها
نوشته شده توسط مدیریت

700,000 کامپیوتر با ویندوز قدیمی در معرض حملۀ هکرها

به نقل از پایگاه اینترنتی ” بی این کریپتو ” 700،000 رایانه با سیستم های ویندوز قدیمی، به دلیل آسیب پذیری در معرض خطر سوء استفاده هکرها قرار دارند، به این صورت که هکرها به راحتی یک ماینر کریپتوکارنسی (استخراج کننده ارز دیجیتال) را از راه دور در این کامپیوترها جاسازی می کنند. بسیاری از رایانه ها تاکنون مورد حمله قرار گرفته اند.

اگر صاحب رایانه ای هستید که از سیستم عامل ویندوز 7 یا قدیمی تر استفاده می کند، هرچه زودتر آن را با یک نسخه جدید ویندوز جایگزین کنید، یا با نصب پَچ جدید مشکل امنیتی و آسیب پذیری آن را رفع کنید.

(پَچ به مجموعه ای از تغییرات در یک برنامه نرم افزاری گفته می شود که برای رفع اشکالات برنامه یا اضافه کردن ویژگی جدید به آن برنامه اضافه می شود. پَچ را می توان از وبسایت سازنده برنامه دانلود کرد.)

گزارش های اخیر حاکی از آن است که تعداد زیادی از رایانه های با ویندوز قدیمی در حال حاضر آسیب پذیر هستند. در نتیجه هکرها در حال توسعه روش های پیچیده ای برای جاسازی ماینرهای کریپتوکارنسی و به خطر انداختن اطلاعات خصوصی اهداف تصادفی هستند.

آسیب پذیری BlueKeep هنوز هم 700،000 رایانه با ویندوز قدیمی را تهدید می کند.

آسیب پذیری BlueKeep ، در ماه می سال 2019 کشف شد، و رایانه های دارای ویندوز 7 یا قدیمی تر را تهدید می کند. BlueKeep این امکان را برای هکر فراهم می کند که از پروتکل دسکتاپ از راه دور مایکروسافت (Microsoft’s Remote Desktop Protocol) سوء استفاده کرده و احتمالاً از اجرای کد از راه دور نیز استفاده کند.

خوشبختانه یک پَچ جدید این مشکل را برطرف کرده است. با این حال، با توجه به این که اینگونه رایانه ها قدیمی هستند، بسیاری از آنها از بروزرسانی چیزی نشنیده اند.

نتیجه نهایی این است که اکنون حدود 700،000 رایانه مستعد حمله هکرها هستند. یکی از محبوب ترین راه های بهره برداری از این رایانه ها، استفاده از قدرت محاسباتی آنها برای ماینرهای جاسازی شده و استخراج کریپتوکارنسی است. مشخص نیست که چه تعداد از این سیستم های قدیمی به این روش مورد استفاده قرار گرفته اند.

ممکن است مشکل بزرگتری در راه باشد

BlueKeep خصوصاً با توجه به اینکه هکر می تواند حتی بدون تعامل با صاحب رایانه به آن دسترسی پیدا کند، نگران کننده است. همانطور که وبسایت PC Mag اشاره می کند، از لحاظ فنی یک هکر می تواند بدافزاری ایجاد کند که سیستم عامل های متصل به اینترنت را اسکن و جستجو کند.

به این ترتیب، یک اسکریپت ساده می تواند تعداد زیادی رایانه را آلوده کند و آنها را برای استخراج کریپتوکارنسی به کار گیرد. این بدافزار همچنین می تواند اطلاعات شخصی را به سرقت ببرد و رایانه را به روش های دیگری نیز به خطر بیندازد.

به نظر می رسد این مشکل قبل از حل شدن بدتر هم خواهد شد. “کِوین بیومُنت”، یک محقق امنیتی، گفته است که تنها هک هایی که تاکنون در این رایانه ها انجام شده نصب ماینرهای رمزنگاری بوده است؛ با این حال، او می ترسد که حمله ای در مقیاس بزرگتر انجام شود.

انتخاب اهداف به صورت تصادفی به زودی بسیار آسان تر خواهد شد و هکرها استخر بزرگی از حدود 700،000 رایانه برای بهره برداری در اختیار خواهند داشت.

امیدواریم با انتشار اخبار این تهدید بالقوه ، کاربران بیشتری برای پَچ کردن سیستم های ویندوز قدیمی خود، انگیزه پیدا کنند.

700,000 کامپیوتر با ویندوز قدیمی در معرض حملۀ هکرها

مطالب بیشتر

 

  1. گزارش فرآیند انحلال صرافی کریپتو‌پیا
  2. داستان دروغی که تنها یک تئوری توطئه علیه بیت کوین بود!

 

دیدگاهتان را بنویسید