شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

یک نهنگ باعث بازار صعودی بیت کوین در سال 2017

یک نهنگ باعث بازار صعودی بیت کوین در سال 2017
نوشته شده توسط مدیریت

یک نهنگ باعث بازار صعودی بیت کوین در سال 2017

جان ام گریفین (John M. Griffin) از دانشگاه‌ تگزاس و امین شمس (Amin Shams) از دانشگاه اوهایو در ادامه‌ی تحقیقات گذشته‌ی خود بر روی عوامل دستکاری بازار بیت کوین در سال ۲۰۱۷ ادعا‌های جدید را مطرح کرده‌اند. آن‌ها ادعا می‌کنند که یک نهنگ شرایط بازار صعودی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ را ایجاد کرده است.

نقش تتر در دستکاری بازار بیت کوین

نتیجه‌ی تحقیقات گریفین و شمس برای نخستین مرتبه در یک مقاله‌ی تحقیقاتی در ژوئن ۲۰۱۸ منتشر گردید. آن‌ها در این مقاله ادعا کردند که رمزارز پایدار تتر (Tether)، به منظور پشتیبانی از قیمت بیت کوین و دستکاری در بازار مورد استفاده قرار گرفته است.

خرید بیت کوین با استفاده از تتر در زمان رکود بازار موجب افزایش قابل توجه در قیمت بیت کوین شده است. این پدیده را می‌توان به یک شخص حقیقی و یا حقوقی نسبت داد. نقاط خاصی بر روی نمودار قیمت بیت کوین همبستگی نامتقارنی را در قیمت بیت کوین نشان می‌دهد و به ذخایر ناکافی تتر پیش از پایان ماه اشاره دارد.

آن‌ها ادعا می‌کنند که این الگو‌ها وجود تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران دارای پول واقعی(دلار) را نشان نمی‌دهد و با فرضیه‌ی افزایش قیمت رمزارزها با استفاده از ارز دیجیتالی بدون پشتیبانی(تتر) مطابقت دارد.

یک نهنگ باعث بازار صعودی بیت کوین در سال 2017

گریفین و شمس اعلام کردند:

«دستکاری بیت کوین تا حدودی بر این فرضیه استوار است که تتر‌های جدید به‌صورت بدون پشتوانه منتشر شده است(بدون ذخیره‌ی دلار به منظور پشتیبانی از این رمزارز)، سپس تتر‌های منتشر شده به منظور خرید بیت کوین مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در نتیجه قیمت بیت کوین افزایش یافته است.

محققان اعلام کردند که نتیجه‌ی تحقیقات به صورت رسمی در مقاله‌ای برای نشریه‌ی فایننس(Finance) منتشر خواهد شد.

ایجاد شرایط صعودی در بازار بیت کوین توسط یک نهنگ

آن‌ها ادعا کردند تراکنش‌های یک شخص یا موسسه که از صرافی بیت‌فینیکس(Bitfinex) سرچشمه می‌گیرد، موجب دستکاری در بازار شده است. بررسی تراکنش‌های بیت کوین و تتر از ۱ مارس ۲۰۱۷ تا ۳۱ مارس ۲۰۱۸ نظریه‌ی مطرح شده را تایید می‌کند:

این الگو تنها در دوره‌های زمانی پس از انتشار تتر مشاهده می‌شود که توسط یک حساب کاربری هدایت شده است و در دیگر صرافی‌ها مشاهده نمی‌شود.

محققان همچنین ادعا می‌کنند که:

شبیه‌سازی‌ها نشان می‌دهد که احتمال وقوع تصادفی الگو‌های مشاهده شده در قیمت بیت کوین، بسیار اندک است. یک معامله‌گر حقیقی و یا حقوقی قدرتمند زمان‌بندی بازار(Market Timing) را به‌طور آشکار ارائه کرده و یا تاثیر قابل توجهی بر قیمت بیت کوین ایجاد کرده است که در معاملات کاربران کوچکتر مشاهده نمی‌شود.

نقش تتر در دستکاری قیمت بیت کوین همواره مورد تردید فعالان بازار رمزارزی قرار داشته است. بر اساس گزارش کوینیت، اداره‌ی دادگستری ایالات متحده‌ی آمریکا تحقیقاتی را در رابطه با دستکاری بازار توسط رمزارز پایدار تتر انجام داده است. همچنین دادخواستی بر علیه شرکت‌های تتر و بیت‌فینکس در دادگاه منطقه‌ای نیویورک به ثبت رسیده است. در این دادخواست ادعا شده است که این شرکت‌ها حجم زیادی تتر بدون پشتوانه منتشر کرده‌اند و با دستکاری بازار موجب خسارت کاربران شده‌اند. شرکت‌های تتر و بیت‌فینکس همواره ادعای دستکاری در بازار را رد کرده‌اند.

منبع Cointelegraph

یک نهنگ باعث بازار صعودی بیت کوین در سال 2017

مطالب بیشتر

  1. نهنگ‌های بیت کوین و تأثیرات آن‌ها
  2. نشانه‌ها حاکی از دوره انباشت بیت کوین است
  3. بازی نهنگ‌های آبی بیت کوین

 

یک نهنگ باعث بازار صعودی بیت کوین در سال 2017

دیدگاهتان را بنویسید