شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

عوامل اصلی افزایش نگرانی و تردید در میان سرمایه‌گذاران فعال در صنعت رمزارزی

عوامل اصلی افزایش نگرانی و تردید در میان سرمایه‌گذاران فعال در صنعت رمزارزی
نوشته شده توسط مدیریت

عوامل اصلی افزایش نگرانی و تردید در میان سرمایه‌گذاران فعال در صنعت رمزارزی

ترس سرمایه‌گذاران یکی از عوامل ایجاد نوسان و تغییرات شدید قیمت در بازار رمزارزی محسوب می‌شود. این عامل در هنگام کاهش قیمت موجب تشدید فروش و در نتیجه کاهش بیشتر قیمت (افزایش عمق اصلاح) می‌شود، در شرایط صعودی نیز این عامل خروج زود هنگام سرمایه‌گذاران و کاهش میزان سود‌آوری آن‌ها را موجب می‌شود. همچنین ترس یکی از موانع اصلی ورود سرمایه‌گذاران به حوزه‌ی رمزارزی و فعالیت سرمایه‌گذاران حقیقی(افراد) و حقوقی(موسسات مالی) در این حوزه است. در این مقاله ۶ عامل اصلی ایجاد ترس در میان سرمایه‌گذاران بررسی می‌شود.

بازار رمزارزها دارای طبیعتی پُر نوسان و غیر قابل پیش‌بینی است و پیش‌بینی بسیاری از تحلیلگران در این حوزه با شکست مواجه می‌شود. پیش از آغاز شرایط صعودی بازار بیت کوین در بهار ۲۰۱۹، تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند که قیمت بیت کوین به سطح ۲ هزار دلاری سقوط خواهد کرد، پس از ایجاد شرایط صعودی نیز سرمایه‌گذاران اعلام می‌کردند که این رمزارز بزودی سطح بیشینه‌ی قیمتی جدیدی را ثبت خواهد کرد. راه‌اندازی پلتفرم مبادلات قرار داد‌های آتی بکت(Bakkt) و اجرای رویداد هالوینگ در سال ۲۰۲۰ به عنوان دلیل اصلی پیش‌بینی‌ها عنوان شده بود. اما پس از سپری شدن زمان تعیین شده مشخص گردید که تمامی پیش‌بینی‌های ارائه شده اشتباه بوده‌اند. حتی پیش‌بینی تحلیلگر ناشناسی که در گذشته بدون خطا تغییرات قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرده بود، نیز تحقق نیافته است.

در این مقاله عوامل اصلی افزایش نگرانی و تردید در میان سرمایه‌گذاران فعال در صنعت رمزارزی بررسی می‌شود.

۱- نقدینگی پایین با وجود ارزش بالای بازار
با وجود ارزش بازار ۲۰۰ میلیارد دلاری حوزه‌ی رمزارزی، نقدینگی در سطح پایینی قرار دارد. زیرا، تمامی دارایی‌های رمزارزی در مبادلات بازار شرکت ندارند، همچنین نقدینگی در میان صرافی‌های مختلف و در هر صرافی در میان دارایی‌های رمزارزی مختلف توزیع شده است.

حجم معاملات روزانه بزرگترین صرافی‌ها به سختی از یک میلیارد دلار فراتر می‌رود. برای مثال، بر اساس داده‌های وب‌سایت CoinMarketCap، معاملات بیت کوین تنها ۳۰۰ میلیون دلار از حجم معاملات روزانه‌ی صرافی بایننس(۹۰۶ میلیون دلار) را تشکیل می‌دهد. حجم اندک معاملات موجب تسهیل امکان دستکاری در بازار رمزارزی می‌شود.

باید توجه داشت که بازار آلت‌کوین‌ها به رفتار بیت کوین وابسته‌ است. در حقیقت، بزرگترین رمزارز بازار از نظر حجم معاملات به عنوان شاخصی برای بازار رمزارزی در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، در هنگام صعود بیت کوین دیگر آلت‌کوین‌ها از روند بیت کوین پیروی می‌کنند، اما به دلیل نقدینگی کمتر در بازار آلت‌کوین‌ها، این دسته از رمزارزها سقوط شدید‌تری را تجربه می‌کنند.
۲- موضع مبهم قانون‌گذاری
تنها تعداد محدودی از کشور‌ها در رابطه‌ با واکنش در برابر تکنولوژی نو‌ظهور رمزارزی به جمع‌بندی نهایی رسیده‌اند که کانادا، ژاپن، استرالیا و تعدادی از کشور‌های دیگر را شامل می‌شود. تغییر قوانین به‌طور پیوسته موجب می‌شود اشتیاق سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در صنعت رمزارزها کاهش یابد.

۳- ضعف‌های فنی
سرمایه‌گذاران شرکت کننده در نظر‌سنجی صرافی بایننس، ضعف فنی را به عنوان مهم‌ترین ریسک صنعت رمزارزی انتخاب کرده‌اند. صرافی‌های رمزارزی از تجهیزات پیشرفته‌ای برخوردار نیستند. به عنوان مثال، سرور‌های بورس اوراق بهادار نزدک و داو جونز توانایی پردازش بیش از یک میلیون تراکنش در هر ثانیه را دارا است.

تاخیر در پردازش سفارش‌ها و آسیب‌پذیری سیستم‌های امنیتی مانعی برای ورود سرمایه‌گذاران حقوقی و موسسات به حوزه‌ی رمزارزی محسوب می‌شود. باید در نظر داشت که سرمایه‌گذاران حقوقی حجم عظیمی از سرمایه را در اختیار دارند. بنابراین تا زمانی که صرافی‌ها محیط شفاف، امن و توانمند ایجاد کنند، اغلب سرمایه‌گذاران از ورود به صنعت رمزارزی خودداری خواهند کرد.

همچنین شبکه‌ی بیت کوین و اتریوم از سرعت بالایی در پردازش تراکنش‌ها برخوردار نیست. در نتیجه، افزایش تعداد تراکنش‌ها در شبکه‌ی این رمزارزها موجب بروز پدیده‌ی انباشتگی و طولانی شدن فرآیند تایید تراکنش‌ها می‌شود.

این موضوع موجب می‌شود در زمان تغییر قیمت کاربران قادر به واکنش سریع نباشند و زیان را تجربه کنند.

۴- ضعف در حفاظت از حریم خصوصی

صرافی‌های رمزارزی به دلیل افشای اطلاعات شخصی کاربران بارها مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. این عامل نیز همانند ضعف‌های فنی در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران نقش مهمی دارد.

حفاظت از هویت سرمایه‌گذاران بزرگ از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین، سطح بالایی از امنیت برای حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران و ارائه‌ی تضمین برای جلوگیری از انتشار اطلاعات سرمایه‌گذاران ضروری است.

۵- ترس سرمایه‌گذاران از سقوط بازار رمزارزی

اگرچه نگرانی از کاهش قیمت رمزارزها بر رفتار سرمایه‌گذاران تاثیر می‌گذارد. باید در نظر داشت که صرافی‌های رمزارزی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و استخرهای ماینینگ دارای ذخایر رمزارزی عظیمی هستند که می‌تواند کل بازار رمزارزی را تخریب کند.

اگرچه امکان وقوع این سناریو اندک است و مالکان بزرگ رمزارزها حوزه‌ی فعالیت خود را تخریب نمی‌کنند، سرمایه‌گذاران این احتمال را در نظر می‌گیرند.

۶- فقدان ابزار‌های ضروری برای جذب دیگر سرمایه‌گذاران

پلتفرم‌های رمزارزی تنها برای میزبانی فعالان در این حوزه طراحی می‌شوند. سرمایه‌گذاران بزرگ، اشتیاقی برای ترک بازار سهام و ارزهای رایج با هدف فعالیت در صرافی‌های رمزارزی ندارند.

همزمان با افزایش نقدینگی، علاقه به پلتفرم‌های رمزارزی نیز افزایش خواهد یافت. اما ایجاد ابزار‌هایی برای ترکیب دارایی‌های توکنیزه شده با شاخص بازار سهام، سهام، بازارهای مبادلات خارجی و کالا، قرارداد‌های نقدی، فلزات گرانبها و موارد مشابه ضروری است.

با گذر زمان، شرایط تغییر خواهد کرد و با برطرف شدن مشکلات بازار رمزارزی، ترس‌ سرمایه‌گذاران نیز از بین خواهد رفت. اگرچه در مقطع زمانی کنونی مشکلات زیادی وجود دارد، سرمایه‌گذاران حقوقی همچنان رویکرد مثبتی نسبت به صنعت رمزارزی دارند.

منبع Hackernoon
عوامل اصلی افزایش نگرانی و تردید در میان سرمایه‌گذاران فعال در صنعت رمزارزی

مطالب بیشتر

 

  1. تفاوت بازدهی سرمایه‌گذاری ۱۰۰ دلاری بر روی بیت کوین و طلا
  2. سرمایه‌گذاری بر بیت‌کوین و اتر همچنان سودآور است!

 

دیدگاهتان را بنویسید