شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

هاوینگ بیت کوین کش باعث دردسر عظیمی برای شبکۀ آن می‌شود

نوشته شده توسط مدیریت

هاوینگ بیت کوین کش باعث دردسر عظیمی برای شبکۀ آن می‌شود

هاوینگ (نصف شدن پاداش ماینینگ) بیتکوین کش کمتر از ۱۶۰ روز دیگر و کمی قبل از هاوینگ بیت کوین سر می‌رسد. دن هلد (Dan Held) از صرافی کراکن معتقد است که این رویداد باعث دردسر عظیمی برای شبکه بیتکوین کش می‌شود.

هاوینگ بیتکوین کش قبل از موعد مقرر

اگرچه هاوینگ به عنوان دوره ای از نوسان قیمت مطلوب برای بیت کوین در نظر گرفته می‌شود، اما در مورد بیت کوین کش، پیش بینی ها به این صورت است که هاوینگ یک فاجعه خواهد بود. تاکنون بیتکوین کش هیچ سابقه ای در خصوص هاوینگ نداشته است، بنابراین شرایط افزایش قیمت بیت کوین پس از هاوینگ ممکن است برای بیتکوین کش اعمال نشود.

دن هلد رییس توسعه تجاری صرافی کراکن استفاده از لفظ غیرمحبوب “bcash” برای بیتکوین کش، در خصوص هاوینگ اظهار نظر کرد.

وی در توییت خود گفت:

هاوینگ برای bcash (بیتکوین کش) فاجعه بار خواهد بود. ابتدا هاوینگ bcash رخ می‌دهد، سپس پاداش بلاک نصف می‌شود، سپس ماینرها به سمت بیت کوین روی می‌آورند زیرا این دو از الگوریتم هشینگ یکسانی برخوردارند، سپس امنیت به حد خطرناکی کاهش می‌یابد و در انتها حمله ۵۱ درصد آسان می‌شود.

همانطور که از برنامه زمان‌بندی هاوینگ مشخص است، شبکه بیتکوین کش با دوره های استریپ ماینینگ (Strip-mining) مواجه شده است که طی آن، ماینرهای بیت کوین به این شبکه وارد شده و با سهولت بیشتری پاداش دریافت کرده اند. چنین شرایطی پس از هاوینگ نیز ممکن است رخ دهد. اما در این مورد، ماینرها بیت کوین از این شبکه خارج می‌شوند. ماینینگ و کاهش پاداش بلاک برای دارندگان اسیک های پرقدرت SHA-256 آسانتر خواهد شد.

هاوینگ لایت کوین می‌تواند یک هشدار باشد

اگر بخواهیم کوین های دیگر را درس عبرت قرار دهیم، می‌توانیم به هاوینگ لایت کوین اشاره کنیم. تبلیغات و جنجال بسیار زیادی قبل از هاوینگ لایت کوین به وجود آمد و قیمت این کوین نیز از ۲۲ دلار به بیش از ۱۴۰ دلار رسید. اما حدودا یک ماه قبل از هاوینگ، قیمت لایت کوین به تدریج کاهش یافت و به محدود ۵۰ الی ۶۰ دلار رسید.

علاوه بر این، ماینرها این شبکه را ترک کردند. هش ریت لایت کوین از بیشترین میزان خود در ۵۰۰ تراهش در ثانیه به ۲۰۰ تراهش در ثانیه کاهش یافت. سرمایه گذاری در دستگاه های L3 با کاهش پاداش بلاک به ۱۲.۵ لایت کوین برای ماینرها جذاب نبود. در نتیجه، امنیت شبکه نسبت به زمان قبل از هاوینگ کاهش یافت.

اما در مورد لایت کوین، دارندگان L3 بسیار زیادی نبودند که تمایل به در اختیار گرفتن شبکه را داشتند. در مورد بیتکوین کش، این احتمال وجود دارد که حتی یک بخش کوچکی از توان ماینینگ بیت کوین به سمت بیتکوین کش جاری و حمله ۵۱ درصد انجام شود.

شبکه بیت کوین کش حتی با وجود داشتن هش ریت ۲.۶ کوینتیلیون هش در ثانیه و حمایت بیت مین، باز هم در مقابل حمله آسیب پذیر است. اما اگر هاوینگ منجر به خروج ماینرها از شبکه شود، این خطر چشمگیرتر خواهد شد. در حال حاضر، رفتار و اقدامات ماینرها، سالم و سازنده می‌باشد.

قیمت بیت کوین کش با افزایش ۲۳ درصدی طی یک هفته به ۲۸۶.۲۹ دلار رسید. بیتکوین کش دارای بازار مجزا با جریان ورودی سرمایه ۴۰۰ میلیون دلاری به صورت تتر (USDT) می‌باشد و نوسان قیمت مستقلی را ارائه می‌دهد. حجم معاملات در ۲۴ ساعت گذشته به بیشترین میزان خود در ۳ ماه اخیر یعنی ۳.۸ میلیارد دلار رسیده است.

منبع bitcoinist

هاوینگ بیت کوین کش باعث دردسر عظیمی برای شبکۀ آن می‌شود

مطالب بیشتر

 

  1. آشنایی با اصطلاح هاوینگ (نصف شدن پاداش استخراج)
  2. بیتمکس: بیت کوین به تدریج بهبود خواهد یافت

 

دیدگاهتان را بنویسید