شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

شهروندان لبنانی در تلاش برای خرید بیت کوین

شهروندان لبنانی در تلاش برای خرید بیت کوین
نوشته شده توسط مدیریت

شهروندان لبنانی در تلاش برای خرید بیت کوین

کشور لبنان برای پذیرش ارز های دیجیتال در مراحل ابتدایی قرار ندارد. بحران بانکداری بانک‌های لبنانی همچنان که پیش‌بینی می‌شد، شور و اشتیاق زیادی را از جانب جامعه جهانی بیت کوین برانگیخت. مردم لبنان دیگر ارز های بین‎المللی مانند دلار و یورو را به خارج ارسال نمی‌کنند. به دلیل محدودیت‌های سنگین بانکی و نقدینگی محدود در این کشور، شهروندان لبنانی اکثرا در تلاش برای خرید بیت کوین هستند.

علی عسکر که برای مدت زمانی طولانی از کاربران بیت کوین بوده است و در حال حاضر نیز در لبنان زندگی می کند به سایت کوین دسک (CoinDesk) گفت که تعداد گروه‌های تلگرام و واتساپ برای تریدرهای محلی در طول سال گذشته تقریبا دو برابر شده است که بعضی از این گروه‌ها چیزی در حدود ۳۰۰ نفر عضو دارند. خبرها حاکی از آن است که به دلیل محدودیت‌های بانکی در لبنان، یک شرکت دلال ماشین واقع در بیروت بنام Rkein Motors سریعا شروع به پذیرش پرداخت‌های بیت کوینی کرده است.

اما فقدان ارتباط بین کاربران روزانه بیت کوین و بقیه جمعیت این کشور بحران زده سیاسی و اقتصادی مشهود است. یک تریدر ناشناس بیت کوین که خانواده او در لبنان هستند به کوین دسک چنین گفت:

بیت کوین کمکی به مردم نخواهد کرد. بلکه بیت کوین به سیاستمداران کمک خواهد کرد زیرا آنها افراد ثروتمند پلیدی هستند که به پول دسترسی دارند.

این تریدر از یک اکانت بانکی اروپایی برای خرید بیت کوین استفاده می‌کند و سپس آن را برای افرادی در داخل خاک لبنان می‌فرستد.

او در ادامه افزود که:

اگر برای مردم لبنان صرف می‌کرد و می‌توانستند ۲۴ ساعت در خانه بنشینند و به صورت آنلاین کار کنند، بیت کوین شاید می‌توانست به آنها کمک کند که البته این یک سناریوی رویایی است و با عمل جور در نمی آید. اینترنت در لبنان بسیار گران است و بسیاری اوقات برق قطع است. گاهی اوقات در طول روز، مردم تنها ۶ ساعت برق دارند.

یکی از مشکلات دیگر دسترسی است زیرا بسیاری از صرافی های بیت کوین به کاربران لبنانی سرویسی ارائه نمی‌دهند. همچنین به گزارش برخی از منابع مطلع، اخیرا تحریم‌هایی علیه یک بانک لبنانی اعمال شده که ادعا می‌شود ارتباطاتی با گروه شبه نظامی حزب الله دارد و این امر شرکت‌های کریپتویی را در مورد پذیرش انتقالی‌ها از هر بانک لبنانی بسیار محتاط کرده است.

در نتیجه این مسئله، منابع اظهار دارند که خریداران بیت کوین در هر گونه تشریفات اداری و یا پیام های دیجیتال مربوط به خرید بیت کوین از لبنان، مواظب هستند که تنها کالاهای دیجیتال را لیست کنند نه ارز های دیجیتال را.

یک تریدر ناشناس بیان کرد که این امر مشابه ایران است. او افزود:

مردم و جوامع از این تحریم ها رنج می برند، در حالی که خواص جایگزین هایی برای خود پیدا می کنند و اوضاع برای آنها به صورت معمول جریان دارد.

حضور در حال رشد کاربران بیت کوین در لبنان

در آینده اوضاع برای کاربران بیت کوین در لبنان سخت‌تر هم خواهد شد زیرا صرافی‌های کمی اجازه خرید دلاری بیت کوین از طریق اکانت‌های بانکی لبنانی را می‌دهند.

نرخ تورم بالا و رایج لبنان باعث شده که لبنانی‌ها در عوض پول خود، توان خرید مقداری جزئی بیت کوین را داشته باشند. این کارمزدهای بالا به معاملات مردمی نیز در لبنان سرایت کرده و از هر مجرایی که کاربران اقدام به ترید کنند، باز نمی‌توانند از این کارمزدهای گزاف رهایی یابند.

تنها ۴ تریدر لبنانی در لوکال بیت کوینز (LocalBitcoins) لیست شده‌اند که با مقادیری بیش از ۱۰۰۰ دلار کار می‌کنند. دلیل این امر این است که افراد کمی در لبنان مایل به معاوضه بیت کوین های خود با پول نقد هستند. بنا به گفته یک تریدر ناشناس، این گونه تریدرهای لبنانی در مقایسه با کل بازار کمسیون بسیار بیشتری می‌گیرند که اغلب در حدود ۱۰ درصد است.

در آگوست گذشته، یک کاربر بیت کوین ساکن بیروت به کوین دسک گفته بود که عرضه و تقاضا برای تراکنش‌های فرابورس بیت کوینی در لبنان وجود دارد و در این میان نیازهای کاربرانی که کمتر فنی هستند به صورت محلی مرتفع نمی‌گردد. به عنوان مثال یک مهاجر لبنانی در فنلاند با نام الی کوپای (Eli Kopay) بیان داشته که خانواده او در حال خرید املاک بودند که بانک ها دسترسی بین‌المللی را قطع کردند و حالا او از راه دور سعی می کند به خانواده‌اش کمک کند که نحوه استفاده از صرافی های ارز دیجیتال را یاد بگیرند.

او ابراز می‌دارد که:

ناگهان افراد نمی توانستند پول خود را به خارج بفرستند. آنها بیت کوین ندارند و پدرم به قدری سنتی است که به بیت کوین باور ندارد. اگر حتی در حال حاضر، خرید بیت کوین هم امکان پذیر باشد، پول بسیار زیادی مورد نیاز است.

این تریدر ناشناس علیرغم همه این موانع، هنوز به دوستان لبنانی خود توصیه می‌کند که روشی برای خرید بیت کوین پیدا کنند زیرا آنها باید مواظب خطر کنترل سرمایه سخت‌گیرانه‌تر در آینده‌ای نزدیک باشند. عسکر در مورد چشم‌انداز بیت کوین در لبنان خوش‌بین‌تر است. او در این باره به کوین دسک گفت که:

مقدار خرید بیت کوین به صورت روزانه افزایش پیدا می کند. ما هر شب در نواحی تظاهراتی بحث های سیاسی زیادی داشته ایم که در همه این بحث ها، بیت کوین به شیوه ای حضور دارد.

منبع coindesk

شهروندان لبنانی در تلاش برای خرید بیت کوین

مطالب بیشتر

 

  1. عملکرد استثمارگرانۀ بانک‌های لبنان مردم این کشور را به استفاده بیشتر از ارزدیجیتال تشویق می‌کند
  2. انعکاس خشونت و تبعیض بانکداری سنتی در رفتار کشورهای ترکیه، هنگ کنگ و…

 

دیدگاهتان را بنویسید