شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
دانستنی‌های جهان کریپتو

بلاک‌چین چگونه صنعت تجارت الکترونیک را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

بلاک‌چین چگونه صنعت تجارت الکترونیک را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟
نوشته شده توسط مدیریت

بلاک‌چین چگونه صنعت تجارت الکترونیک را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

با توجه به محبوبیت روز افزون بیت کوین و بلاک چین در سال های گذشته، بعضی بر این باورند که بلاک چین می تواند صنعت تجارت الکترونیک را متحول کند. اما بلاک چین در وهله اول چکار می کند؟ چگونه می تواند صنعت تجارت الکترونیک را تحت تاثیر قرار دهد؟ طبق گفته eShop World، فناوری بلاک چین یک دفتر کل دیجیتال غیر متمرکز از تراکنش ها است. این یعنی بلاک چین برای ثبت اطلاعاتی طراحی شده که با تراکنش های مالی ارتباط دارند. این اطلاعات توسط یک کد غیر قابل نفوذ بلاک می شوند و این مسئله بلاک چین را به یکی از ایمن ترین روش ها برای تراکنش پول می کند.

هر روزه خرده فروشان بیشتر و بیشتری در فضای تجارت الکترونیک در حال پیاده سازی فناوری بلاک چین هستند. دلیل این امر این است که بلاک چین راه حل هایی را در ارتباط با خرده فروشی بین مرزی ارائه می دهد. اگر کنجکاوید بدانید که چگونه می توانید از ارز های دیجیتال برای کسب و کار تجارت الکترونیک خود استفاده بهینه کنید، در این مقاله تعدادی از روش هایی که بلاک چین می تواند به رشد فروشگاه آنلاین شما کمک کند، لیست شده است.

غیر متمرکز کردن پلتفرم ها

یک پلتفرم غیر متمرکز به این معنی است که فناوری بلاک چین تنها از یک نقطه کنترل خاص سرچشمه نمی گیرد. بنابراین این سیستم عادلانه و ایمن تلقی می شود. به جای متکی بودن بر یک مقام خاص، استفاده از فناوری بلاک چین به شما اجازه می دهد که از پروتکل های اجماع در میان شبکه ای از نودها استفاده کنید. این نودها به اعتبار بخشی و ثبت تراکنش می پردازند و همچنین اطمینان حاصل می کنند که داده ها فساد ناپذیر باشند. از آنجا که بلاک چین اطلاعات را ثبت می کند، لازم است که داده های ذخیره شده معتبر و صحیح باشند.

ردیابی زنجیره تأمین

داشتن یک سیستم ایمن و عادلانه برای ثبت و پیگیری تراکنش های آنلاین می تواند به معنی احتمالات بیشماری برای زنجیره تامین تجارت الکترونیک باشد. بنا بر اظهارات Jon-Amerin Vorabutra نائب رئیس پروسه و فناوری در Nova Molecular Technologies:

هر زمان که محصولی دست به دست می شود، تراکنش آن می تواند مستند شود و یک تاریخچه همیشگی از محصول از ساخت تا فروش ایجاد می شود. این می تواند به طور برجسته ای تاخیرات زمانی، هزینه های اضافی و خطای بشری که تراکنش های امروزی را آزار می دهد، تقلیل دهد.

به بیان ساده، بهره برداری بهینه از فناوری بلاک چین می تواند به معنی ارتباطی مستحکم تر با مشتریان باشد و همچنین می تواند به معنی افزایش درآمد برای کسب و کار تجارت الکترونیک خودتان باشد.

امنیت پرداخت
پست هایی در زمینه مقایسه پلتفرم های تجارت الکترونیک وجود دارند که به طور مفصل شرح می دهند که کدام پلتفرم ها گزینه های ایمنی را برای دروازه پرداخت ارائه می دهند (مانند توانایی استفاده از پی پال). همچنان که قبلا ذکر شد، بلاک چین تراکنش های مالی را ثبت می کند و این داده ها توسط کدی نفوذ ناپذیر بلاک می شوند. در این ارتباط، این سیستم می تواند کل مجموعه انتقال های سیمی را ردیابی کند.

از آنجا که بلاک چین یک دفتر کل متمرکز است، می تواند سابقه ای کامل از تراکنش های مالی را ایجاد کند. این یعنی بلاک چین می تواند حرکت پول را دنبال کند و تنها زمانی پایان می یابد که به پول نقد فیزیکی تبدیل شده باشد. گذشته از اینها، اسکناس ها و سکه ها کاملا ناشناس هستند. بنابراین وقتی که پرداختی ها مبتنی بر بلاک چین باشد، تشخیص تراکنش های کلاه بردارانه آسان تر می باشد.

امنیت داده ها
مدیریت یک کسب و کار تجارت الکترونیک به معنی ذخیره مقدار زیادی داده است. این شامل SKU محصولات شما و جزئیات کارت اعتباری مشتریانتان می باشد. خبر خوب در اینجا این است که بلاک چین همچنین می تواند به شما در ذخیره و امنیت مجموعه های عظیمی از داده ها کمک کند. بنا بر اظهارات Santosh Pavalesh از Belfrics Group:

مردم در زمینه داده های شخصی خود به همدیگر اعتماد نمی کنند، بنابراین آنها لازم است که داده های خود را در یک پلتفرم ایمن و محافظت شده در برابر مداخله به اشتراک گذارند. و بلاک چین در ایجاد آن پلتفرم کمک می کند.

اگر به یاد داشته باشید، بلاک چین داده های شما را کدگذاری می کند. بلاک چین همچنین به شما اجازه می دهد که یک فایل یا سند را با امضای رمزنگاری ذخیره کنید. علاوه بر این، ماهیت غیر متمرکز آن به شما اجازه می دهد که امضاهای رمزنگاری را با استفاده از منابع دیگر تایید کنید.

پشتیبان‌گیری های ایمن

فناوری بلاک چین تنها مخصوص ارز دیجیتال نیست. در واقع، می توانید از آن برای ایجاد پشتیبان گیری های ایمن هم استفاده کنید. بلاک چین به دلیل ماهیت غیر متمرکز خود به افراد اجازه می دهد که به پیگیری هر تغییری در داده ها یا فایل خود بپردازند. این به شکل یک پایگاه داده توزیع شده می باشد که لیستی از تراکنش ها را که مدام در حال افزایش هستند، ذخیره می کند. هر زمان که تغییری روی می دهد، منجر به ارزش هش متفاوتی خواهد شد. بنابراین می توانید یک امضای دیجیتال را برای هر مجموعه داده اضافه کنید. در نتیجه، شما می توانید اطمینان حاصل کنید که در حال انجام یک پشتیبان گیری به روز و غیر قابل مداخله هستید.

پاداش به نظرات مشتری

علاوه بر ذخیره داده ها و فایل های پشتیبانی شده غیر قابل مداخله، می توانید همچنین از بلاک چین در فیلتر کردن نظرات آنلاین استفاده کنید. بر طبق داده های مرکز تحقیقاتی Pew تقریبا ۸۲ درصد از بزرگسالان آمریکایی قبل از خرید نظرات مشتریان را می خوانند. این یعنی اهمیت این که این نظرات آنلاین درست، عادلانه و قابل اعتماد باشند، بیشتر و بیشتر می شود. متاسفانه پلتفرم های ثبت این نظرات مانند Yelp، به شرکت ها پیشنهاد برداشتن نظرات نامطلوب را می دهند. بنابراین این شرکت ها می توانند ورودی مشتری را با قیمتی کنترل کنند.

حال بلاک چین در این زمینه چه راه حل هایی دارد؟ از آنجا که بلاک چین در همراهی با ارز های دیجیتال است، فراهم کنندگان سرویس مانند مالکان رستوران ها می توانند از ارز های دیجیتال برای ترغیب مشارکت کاربران از طریق اپلیکیشن های بلاک چینی استفاده کنند. کاربران سپس می توانند به نقد کردن یا ترید این پاداش بپردازند.

فراهم کردن هدیه های وفاداری

صحبت از ترغیب کردن شد و بد نیست بدانید که شما همچنین می توانید از بلاک چین برای فراهم کردن هدیه و پاداش برای مشتریان وفادار تجارت الکترونیک خود استفاده نمایید. Anupama Rao این مطلب را چنین توضیح می دهد:

در همه پورتال های وفاداری که به وسیله بلاک چین عملکرد دارند، پاداش ها را می توان وارد یک کیف پول کریپتویی مشتری نمود. این کیف پول برای مشتری موجود است و او می تواند از این کیف پول کریپتویی استفاده کند و آن را نزد هر تاجری که ارز دیجیتال را در آن شبکه بلاک چینی می پذیرد، خرج کند.

در نتیجه، مشتری هرگز لازم نیست که لاگین کند تا امتیاز های خرید خود را نقد کند. آن همچنین می تواند تراکنش های بدون نیاز به پول نقد را ترغیب کند، البته به شرطی که تاجر انتخاب شده توسط مشتری از ارز دیجیتال استفاده کند.

پیاده کردن قراردادهای هوشمند

اگرچه قرارداد های هوشمند برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ توسط Nick Szabo مورد بحث قرار گرفتند اما کاربرد آن همراه با بلاک چین رواج پیدا کرد. آن اساسا شرایط تجاری قرارداد ها را ذخیره می کند و همچنین به تایید و اجرای شرایط توافق شده می پردازد. بنابراین اتکا بر یک واسطه را از میان برمی دارد.

بنا بر اظهارات Saswata Basu:

قرارداد هوشمند به شما اجازه می دهد که به صورت برنامه نویسی شده تراکنشی را بر اساس یک رویداد انجام دهید. این امر عناصر بشری ارتباطات، تعاملات و خطا های همراه را از میان برمی دارد.

علاوه بر این، قرارداد های هوشمند به کسب و کار ها یک مزیت رقابتی می دهند. زیرا قرارداد های هوشمند اتوماسیون و سرعت را در زنجیره تامین بهبود می بخشند. این قرارداد ها همچنین اشتباهات بشری را محدود می کنند و ثبت سوابق دستی را از میان برمی دارند و بین طرفین اعتماد ایجاد می کنند. در واقع، اعمال موفقیت آمیز فناوری بلاک چین در کسب و کار های دیجیتال از جمله تجارت الکترونیک واضح به نظر می رسد.

اعتماد به دفتر اسناد رسمی

فناوری بلاک چین بین طرفین اعتماد ایجاد می کند و شفافیت را تضمین می کند، درست مانند دفاتر اسناد رسمی. باید گفت که بلاک چین می تواند کار بایگانی را کاهش دهد و این یعنی کار های روزمره با کارایی بیشتری انجام می شوند. بلاک چین همچنین از امنیت استفاده بهینه می کند و در عین حال کاغذ بازی را تقلیل می دهد. در نتیجه، یک دفتر اسناد رسمی می تواند کار روزانه خود را آسان تر انجام دهد و بیشتر اوقات خود را به چیز های مهم یعنی مشتریان اختصاص دهد.

چگونه می توانید بلاک چین را روی کسب و کار تجارت الکترونیک خود اعمال کنید؟ جواب ساده است. فناوری بلاک چین تمامی زنجیره تامین و فرآیند خرده فروشی شما را کارا و موثر می کند. در این حالت نیازی به بایگانی داده های مشتری نیست زیرا بلاک چین می تواند به عنوان یک انبارش رمزگذاری شده ایفای نقش کند. این فناوری حتی همه تراکنش های مالی شما را ثبت می کند.

بلاک چین در صنعت مالی مشهور شده است ولی با کسب و کار ها نیز سازگار است. بلاک چین پتانسیل تقلیل قیمت ها، افزایش شفافیت، تقویت امنیت و افزایش کارایی را دارد. آن تنها به رشد کسب و کار آنلاین شما کمک نمی کند بلکه همچنین می تواند موقعیت های جدیدی را در آینده ایجاد کند.

منبع dailyhodl
بلاک‌چین چگونه صنعت تجارت الکترونیک را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

مطالب بیشتر

  1. تصمیم چین به استفادۀ جدی از بلاک چین
  2. ولادیمیر پوتین تأثیرگذارترین فرد در صنعت بلاک چین
  3. دورۀ کارشناسی ارشد بلاک چین در دانشگاه مالت
  4. برخی از کاربردهای بلاک چین در صنایع مختلف

بلاک‌چین چگونه صنعت تجارت الکترونیک را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

دیدگاهتان را بنویسید