شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

تصمیم چین به استفاده جدی از بلاک چین

تصمیم چین به استفاده جدی از بلاک چین
نوشته شده توسط مدیریت

تصمیم چین به استفاده جدی از بلاک چین

طبق گزارش یک رسانه چینی، کمیته دائمی سیزدهمین کنگره خلق چین قانون رمزنگاری را در روز شنبه تصویب کرد که از ۱ ژانویه ۲۰۲۰ لازم الاجرا می‌باشد.
اعلان مورد نظر یک روز پس از این موضوع انجام شد. کم شی جین پینگ رییس جمهور کشور چین کل کشور خود را به استفاده از فرصت های موجود در فناوری بلاک چین دعوت کرد.
اگرچه کشور چین همچنان معاملات ارزهای دیجیتال را هنوز ممنوع اعلام کرده است و هنوز ارز دیجیتال ملی چین هم عرضه نشده است، اما رمزنگاری به عنوان بستر فناوری بلاک چین می‌تواند کلید حرکت این کشور به سمت رقابت در عرصه بلاک چین باشد.

تصمیم چین به استفاده جدی از بلاک چین
این قانون جدید در صدد مواجهه با قانونگذاری و چالش های قانونی در کاربردهای رمزنگاری می‌باشد، زیرا این فناوری و چالش های آن در توسعه اقتصاد کشور چین نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند.
در متن پروپوزال این قانون آمده است:
برای ارزیابی فناوری های رمزنگاری استفاده شده در حوزه های مهم مربوط به منفعت ملی به دستورالعمل ها و قوانین شفاف و مشخص نیاز است، زیرا سیستم ناکارآمد فعلی برای این صنعت دیگر مناسب و کارآمد نمی‌باشد. کنگره ملی چین گفت این قانون جدید، تحقیق و توسعه در فناوری‌های رمزنگاری را گسترش می‌دهد و سیستم قانونگذاری استاندارد و جامعی را برای بازار ایجاد می‌کند.

دعوت از مردم چین جهت نظرسنجی راجع به بلاک چین

کنگره چین برای این قانون جدید، پیش نویس پروپوزال منتشر کرده است و نظر عموم مردم را در خصوص آن جویا شده است.
این پروپوزال شامل طیف گسترده ای از مسائل است. مسائلی نظیر اینکه استانداردهای این صنعت چگونه باید با سایر سیستم های رمزنگاری بین المللی سازگار باشد و آیا شرکت ها باید به طور داوطلبانه کاربردهای تجاری سیستم های خود را با مسئولان در میان بگذارند یا خیر.
طبق گفته های کنگره چین، این قانون جدید تمام بخش های آموزشی کشور نظیر نمایشگاه های عمومی را به بهبود و ارائه فناوری رمزنگاری بین مسئولان دولتی، شرکت ها و گروه های اجتماعی ترغیب خواهد کرد.

با دعوت شی جین پینگ رییس جمهور کشور چین از هموطنان خود در خصوص استفاده از فرصت های موجود در فناوری بلاک چین، شرکت های مهم حاضر در صنعت این کشور، صدها پروژه بلاک چین را آغاز کردند. سازمان فضای مجازی کشور چین در مجموع ۵۰۶ پروژه مربوط به این فناوری را ثبت و منتشر کرده است که از ماه ژانویه از تمام پروژه ها توسعه دهنده فناوری بلاک چین درخواست کرده است تا پروژه خود را برای نظارت بیشتر در این سازمان ثبت کنند.

خدمات مالی
امور مالی معاملاتی، مدیریت دارایی ها، پرداخت های بین المللی و امور مالی زنجیره تامین جزو ۴ پرکاربردترین سرویس ها در پروژه های صنعت خدمات امور مالی می‌باشند. ۶ بانک شامل دو بانک بزرگ و مهم دولتی و ۴ بانک محلی نیز ۱۴ پروژه بلاک چین را ثبت کرده اند.
هم چنین در سال گذشته بانک چین نیز اولین انتقال پول بین المللی به کره جنوبی را به صورت دلار و از طریق سیستم پرداخت بلاک چین خود را انجام داد.

بایدو، علی بابا و تنسنت

بایدو غول موتور جستجوی چینی نیز وایت پیپر بلاک چین خود را منتشر کرد. این پلتفرم با همکاری شرکت Xuper Chain در صدد ارائه زیرساخت های بنیادین برای سرویس های بلاک چین می‌باشد.
این شرکت هم چنین برنامه غیرمتمرکزی به صورت یک بازی رایانه ای به اسم Letsdog را در ماه آگوست عرضه کرده است که مشابه به کریپتوکیتی ها می‌باشد. این پروژه از طریق زیرمجموعه بلاک چین بایدو به این Duxiaoman ثبت شده است. بایدو دو پروژه دیگر در ماه مارس ثبت کرده است که عبارتند از موتور جستجوی بلاک چین بایدو که خدمات ذخیره سازی ابری را ارائه می‌دهد و پروژه Token که از بلاک چین برای محافظت از حقوق معنوی محتوای دیجیتال محافظت می‌کند.
گروه علی بابا، تنسنت و شرکت هواوی نیز پیشرفته ترین خدمات ابری بلاک چین در کشور چین را توسعه خواهند داد.
هر کدام از این شرکت ها اطلاعات دقیقی درباره خدمات ابری بلاک چین خود ارائه داده است. وایت پیپر پروژه های این شرکت ها به بیان اهمیت توسعه خدمات ابری بر بستر بلاک چین به عنوان ارائه دهنده زیرساخت برای اشخاص ثالث پرداخته اند.
علی بابا در این زمینه بسیار فعال بوده است و بیشترین برنامه های متمرکز بر فناوری های مرتبط با بلاک‌چین را ثبت کرده است. تعداد پروژه های این شرکت به ۹۰ پروژه رسیده است که از تعداد پروژه های شرکت IBM و بانک آمریکا پیشی گرفته است.

پروژه های دولتی

دولت کشور چین نیز حضور پررنگی در بسیاری از پروژه های بزرگ ثبت شده در این فهرست را دارد. این پروژه ها از زیرساخت های ارتباطی تا برنامه های توسعه های قانونی متفاوت می‌باشند.
یونیون پی (Union Pay) که رقیب ویزا و مسترکارت در کشور چین می‌باشد نیز با پروژه های پرداخت بین المللی خود در این فهرست حضور دارد.
پروژه های بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که در آن ها، دولت به طور مستقیم از بلاک چین برای ارائه خدمات استفاده می‌کند. این پروژه ها از آربیتراژ قانونی، جمع آوری مالیات تا پلتفرم مدیریت پیگیری دارایی های کشاورزان متفاوت می‌باشد.

سایر موارد

اسامی و پروژه های دیگری نیز در این فهرست وجود دارند، اگرچه ذکر تمام موارد بسیار دشوار است.

منبع coindesk

تصمیم چین به استفاده جدی از بلاک چین

مطالب بیشتر

  1. رئیس جمهور چین بلاک چین را یک فرصت می‌داند
  2. اگر لیبرا نتواند مجوز لازم را بگیرد، ارز دیجیتال چین دنیا را خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید