شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

چرا از استیبل کوین‌هایی که روی پلتفرم اتریوم اجرا می‌شوند، کاسته شده است؟

نوشته شده توسط مدیریت

چرا از استیبل کوین‌هایی که روی پلتفرم اتریوم اجرا می‌شوند، کاسته شده است؟
تا سال پیش، تصور اینکه یک استیبل کوین می تواند نمایانگر بخش قابل توجهی از صنعت ارز دیجیتال باشد، سخت بود. فعالان بازار ترجیح می دادند تا استراتژی های کسب درآمد خود را بر پایه نوسانات ارزهای دیجیتال قرار دهند تا ثبات.

در سال ۲۰۱۶، تنها ۱۱ استیبل کوین در بازار وجود داشت و ۱۰ مورد دیگر نیز در سال ۲۰۱۷ اضافه شد. در حال حاضر، ۶۶ استیبل کوین وجود دارد و بیش از ۱۳۴ مورد دیگر هنوز در حال توسعه هستند. اکثریت قریب به اتفاق این استیبل کوین ها قبل از سال ۲۰۱۸ روی پلتفرم اتریوم در حال اجرا بودند، بدون این که هیچ نشانه ای از تغییر در این وضعیت دیده شود.

اما وضعیت اسکریپت تغییر کرد. بنا به گزارش “وضعیت استیبل کوین ها” در Blockchain.com: اکنون تنها ۵۰ درصد از تمام استیبل کوین ها روی پلتفرم اتریوم ساخته شده اند و آخرین گزارش Blockdata نیز این کاهش را برجسته می کند. زمین بازار استیبل کوین در زیر پاهای ما در حال تغییر است.

بازار امروز

به تازگی شاهد افزایش متقاضیان ورود به بازار بلاک چین هستیم که به نوع مکانیسم پشتیبانی دارایی بستگی دارد. چارچوب های سرمایه گذاری غیر متمرکز (DeFi) مانند compound ، MakerDAO و Equilibrium نه تنها مسئول ساز و کارهای جدید تولید دارایی استیبل کوین هستند بلکه آزادی بیشتری نیز به توسعه دهندگان برای ساختن برنامه های سرمایه گذاری غیر متمرکز می دهند.

ما شاهد ظهور انواع جدیدی از بلاکچین ها – به اصطلاح “نسل 3.0” هستیم که شروع به تولید کرده اند. این شامل نام هایی مانند TON تلگرام، پولکادوت، هدرا هشگراف (Hedera’s HashGraph) و Dfinity می باشد که نه تنها وعده فرصت های جدید برای استیبل کوین ها، بلکه قابلیت همکاری در خارج از این حیطه را نیز ارائه می دهند.

بر خلاف این پیش زمینه، اتریوم هنوز هم انتخاب مناسبی برای تیمهایی است که ارزهای با ثبات قیمت دارند اما باید دو نقص خطرناک آن در نظر گرفته شود: تمایز و مقیاس پذیری محصول.

برای استفاده گسترده، یک استیبل کوین باید تا حد امکان شهودی و استفاده آسانی داشته باشد. این امر نیاز به پشتیبانی از حجم بالای تراکنش ها و همچنین حفظ مکانیسم های مختلف روی زنجیره دارد. با نسل 3.0 فن آوری بلاک چین در پیش رو، یک استیبل کوین باید به صورت بین زنجیره ای سازگار باشد.

چرا اتریوم؟
با وجود تعداد پروژه های بلاک چین 3.0 که به بازار آمده اند، اتریوم بخش عمده ای از بازار استیبل کوین را تشکیل می دهد.

منطق و مقررات روی زنجیره غیر قابل انتقال است

به دلیل این قابلیت هاست که استیبل کوین های مبتنی بر اتریوم از همان ابتدا به استاندارد تبدیل شده و حتی یک مدل تجاری اثبات شده را نیز ارائه داده اند. اتریوم همزمان بزرگترین و در دسترس ترین اکوسیستم بلاک چین با پشتیبانی منطق روی زنجیره است. بیشتر دارایی های حال حاضر بر پایه اتریوم استوار هستند و صنعت سرمایه گذاری غیر متمرکز در حال ظهور نیاز به استیبل کوین های طراحی شده برای کار در همان زنجیره دارد. علاوه بر این، قراردادهای هوشمند اتریوم چندین ممیزی را پشت سر می گذارند و مورد نظارت دقیق نگهبانان امنیتی قرار می گیرند، که بعضی اوقات حتی بر قیمت اتریوم نیز تأثیر می گذارد.

در کل ۹۳ درصد از بازار استیبل کوین امروز حول محور استیبل کوین مبتنی بر اتریوم تتر (Tether) می چرخد، اما بقیه آنها نیز به سرعت از نظر اندازه و دامنه افزایش یافته اند مانند (Paxos Standard (PAX) ،USD Coin (USDC)، Gemini Dollar (GUSD. هر یک از این استیبل کوین ها اثبات قانع کننده ای از مفهوم استیبل کوین هستند، و همه آنها اجرا می شوند برای این که روی بلاک چین اتریوم ساخته شوند.

مکانیسم اجماع بسیار ایمن

اتریوم از گواه اثبات کار (PoW) استفاده می کند که در مقایسه با الگو های گواه اثبات سهام وکالت داده شده (DPoS) به عنوان الگوی قوی و غیر قابل دستکاری شناخته می شود. از همه مهم تر، این سطح از امنیت به قیمت کارایی و سرعت محاسبات حاصل می شود.

یک چارچوب مبتنی بر اتریوم با زیرساخت های موجود سازگار تر است

اتریوم از یک استاندارد توکن به نام ERC-20 استفاده می کند که قابلیت همکاری آسان با سایر نرم افزارها و کیف پولهای سازگار با اتریوم را فراهم می کند. پروژه های مبتنی بر اتریوم از روز اول از دسترسی به یک اکوسیستم غنی و پررونق لذت می برند.

۳۳ استیبل کوین مبتنی بر اتریوم و همچنین هشت استیبل کوین مبتنی بر Bitshares و شش مورد مبتنی بر استلار (Stellar) وجود دارد.

اما این صنعت در سال ۲۰۱۹ در حال تغییر است، زیرا توسعه دهندگان استیبل کوین جستجوی گزینه های متنوع تر را شروع کرده اند. برخی از استیبل کوین های زنده و در حال پخش حتی پلتفرم های ترکیبی دارند: Carbon در ابتدا روی اتریوم منتشر شد، سپس چند ماه بعد پشتیبانی EOS را اضافه کرد و حتی قصد دارد سرانجام به دفترکل توزیع شده هشگراف منتقل شود.

بقیه استیبل کوین ها فورک های معروف را انتخاب کرده اند (مانند Kowala, Nos or Xank)، پلتفرم بلاک چین خودشان یا اختصاصی دیگر (مانند Terra ، Mile یا Celo)، یا تسلط بر بلاک چین های فعلی بازار انتخاب کرده اند مثلا White Standard و Stronghold USD روی استلار، Phi روی Dfinity و Cryptopeg روی بیت کوین اجرا می شوند.

در همین زمان، سال ۲۰۱۹ به سالی پرچمدار برای استیبل کوین های مبتنی بر EOS تبدیل شده است. ما شاهد بودیم که تعدادی از پروژه های استیبل کوین EOS مانند EOSDT Carbon (CUSD) ، EUSD و Tether به صورت زنده در EOS اجرا می شوند و موارد دیگر در حال پیوستن به رتبه خود هستند. این سوال که آیا EOS یک قاتل اتریوم است، در جوامع ETH و EOS به طور یکسان بحث ایجاد کرده است، اما به نظر می رسد که اکنون هیچ رهبر مشخصی وجود ندارد.

چرا آنها اتریوم را انتخاب نکردند؟

تنوع انتخاب نشان از رشد بازار دارد. این به معنای پایان سلطه استیبل کوین مبتنی بر اتریوم نیست، اما به نظر می رسد روزهای انحصار اتریوم به پایان رسیده است. با وجود سایر پلتفرم های بلاک چین که گزینه های بیشتری را برای پروژه های استیبل کوین ارائه می دهند، هیچ دلیلی وجود ندارد که این پروژه ها از کمبود های شناخته شده اتریوم متضرر شوند.

چارچوب استیبل کوین مبتنی بر اتریوم با پهنای باند محدود شده تراکنش همراه می شود

اتریوم می تواند حداکثر ۲۵ تراکنش در ثانیه انجام دهد و کاربران برای تراکنش های فوری خود کارمزد بیشتری پرداخت می کنند. هر پلتفرمی که بخواهد در استفاده کاربران از ارز دیجیتال تفاوت ایجاد کند، به پهنای باند تراکنش بسیار بیشتری نیاز دارد. شرکت های کارت اعتباری مانند Visa و MasterCard چندین هزار تراکنش در ثانیه را کنترل می کنند (Visa ادعا می کند که در سال ۲۰۱۳، ۴۷۰۰۰ تراکنش در ثانیه انجام داده است) ، بنابراین یک محصول جدید در بازار نیاز به ارائه عملکردی مشابه دارد.

در واقع، بنیانگذار اتریوم ویتالیک بوترین تغییراتی در اتریوم نشان داد که می تواند از طریق بهینه سازی های لایه اول مانند “شاردینگ” یا فرآیندهای ثانویه مانند پلاسما، قابلیت پردازش تراکنش ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. این ترفندها باعث می شود که بلاک چین اتریوم بتواند ۱۰۰ هزار تراکنش در ثانیه را انجام دهد. اما مشخص نیست که چه زمانی کاربران بتوانند این قابلیت را مشاهده کنند. احتمالاً باید زمان زیادی منتظر باشیم، زیرا این تیم پس از آزمایش های زیاد از نسخه های مختلف هنوز نمونه اولیه کار را جمع نکرده است.

بخش اساسی اتریوم موضوعات مقیاس پذیری بنیادین دارد

نکته اصلی فروش اتریوم عملکرد قرارداد هوشمند آن است که به زبانی برنامه نویسی سالیدیتی نوشته شده است. توسعه دهندگان می توانند از زبان سالیدیتی برای تبدیل توافقات بین خریدار و فروشنده به کد رایانه ای خود اجرایی استفاده کنند، اما هنگامی که سعی کنند یکباره به کاربر زیاد سرویس دهند همه چیز کند می شود.

سالیدیتی از جنبه های مختلف با زبان های رایج متفاوت است و همین موضوع یادگیری و کار با آن را برای افراد دشوار می کند. این زبان به میراث و خصوصیات داخلی زیادی احتیاج دارد تا بداند که این امر منجر به اضافه کاری در معماری سیستم می شود. بهینه ساز آن ضعیف است و کد کندی تولید می کند، بنابراین حتی یک عملیات ساده می تواند به تعداد زیادی از دستورالعمل های ناکارآمد وابسته باشد. علاوه بر این، سالیدیتی از یک محیط توسعه یکپارچه پشتیبانی نمی کندـ یک نرم افزار نیچ که به برنامه نویسان کمک می کند تا کد کیفیت را در زمان کمتری بنویسند. شما حتی نمی توانید یک رشته را با عملکرد داخلی کنترل کنید.

عدم قابلیت همکاری در بلاک چین های اتریوم

این مسئله سه سال پیش مطرح نبود، هنگامی که تنهایک پلتفرم برای قراردادهای هوشمند و توسعه برنامه غیر متمرکز (DApp) وجود داشت. امروزه چندین بلاکچین اتریوم وجود دارد، Tron ، Waves ، Tezos ، Quarkchain – و بله ، حتی EOSIO. حتی چیزهای دیگری نیز وجود دارد، بنابراین مهم است که یک راه حل بین زنجیره ای دیر یا زود به خاطر تبادل داده و ارزش ارائه شود.

مرحله بعد چیست؟

مرحله بعدی تحول در بازار استیبل کوین مربوط به رقابت بین اتریوم، EOS و سایر پلتفرم های بلاک چین و پروژه های استیبل کوین در یک شبکه است. بازار کریپتو در حال شناسایی ارزش استیبل کوین هاست زیرا حجم معاملات جهانی استیبل کوین از ۱۲/۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به ۸۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. Tether دومین ارز فعال تجارت ارز دیجیتال (حدود ۶۰ درصد از حجم معاملات روزانه بیت کوین) است و در اوایل سال جاری وارد ۱۰ دارایی برتر کریپتو می شود. طبق گزارش coin360، حجم معاملات ۲۴ ساعته USDT از بیت کوین فراتر رفته است.

حتی انتظار می رود در سال ۲۰۲۰ تقاضای استیبل کوین افزایش یابد که منجر به موارد استفاده چندگانه آن در برنامه های غیر متمرکز و پلتفرم های سرمایه گذاری غیر متمرکز معامله گران و سایر کاربران می شود. پلتفرم و پروژه هر دو باید برای این مشتریان بجنگند و فرصتهایی را ارائه دهند که بازیکنان بزرگتر از آن استفاده نمی کنند. یکی از این مزایا ها در مقایسه با راه حل روی زنجیره پیشنهادی اتریوم، مطمئناً عملکرد بین زنجیره ای است.

از آنجایی که بازار استیبل کوین در صنعت ارز دیجیتال در فقط 10 سال یا بیشتر به بلوغ رسیده است، روشن است که گزینه های بیشتر از اتریوم وجود دارد. این بلاک چین یک گزینه واقعی برای ارائه طیف گسترده ای از ویژگی های درست در خارج از این حوزه بود، اما باید با گذشت زمان تغییر کند و برای بهبود مشکلات قدیمی راهکار های جدیدی ارائه دهد.

در مقایسه با بازار استیبل کوین که به طور گسترده ای پیش می رود، اتریوم همچنان ثابت است. نه تنها یک روند به سوی ساخت روی EOSIO وجود دارد، بلکه به سمت انتخاب بلاک چین های جایگزین فراتر از اتریوم نیز هست. تنها باید آن را به عنوان واقعیت جدید از یک بازار پویا درک کنیم.

تفکر در مورد استیبل کوین طی یک یا دو سال گذشته به طور قابل توجهی تکامل یافته است. دیدن تغییرات بعدی جالب خواهد بود.

منبع cointelegraph

چرا از استیبل کوین‌هایی که روی پلتفرم اتریوم اجرا می‌شوند، کاسته شده است؟

مطالب بیشتر

  1. اتریوم امید اردوی آلت‌کوین‌ها
  2. کار اتریوم 2 به کجا خواهد کشید؟

 

دیدگاهتان را بنویسید