شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
تحلیل

چرا بیت‌کوین برای سیستم‌های مالی سنتی تهدید به شمار می‌آید؟

چرا بیت‌کوین بر سیستم‌های مالی سنتی تهدید به شمار می‌آید؟
نوشته شده توسط مدیریت

چرا بیت‌کوین برای سیستم‌های مالی سنتی تهدید به شمار می‌آید؟

مقامات و مسئولین کم کم در حال موضع گرفتن به نسبت ارزهای دیجیتال هستند. تنها در ماه گذشته، شاهد چندین برخورد جدی در برابر پروژه های برجسته این حوزه بوده ایم. لیبرا که ارز دیجیتال فیسبوک است، ایاس که متعلق به شرکت Block.One است، تلگرام، کیک (KIK) و دیگر ارز های دیجیتال همگی شاهد چالش ها و مشکلاتی در مواجه با قانون گذاران بوده اند.

افراد زیادی، مخصوصا آنهایی که احساس می کنند ارز دیجیتال تلگرام کلاهبرداری است و یا لیبرا نوعی بیت کوین متمرکز است، این اخبار را به نوعی با خوش بینی پذیرفتند. اما در میان این آشفتگی و هرج و مرج قانون گذاری، بدون شک مهم است که زمانی را به فکر کردن اختصاص دهیم و ببینیم که این اخبار و رویدادها برای بیت کوین که ارز دیجیتال اصلی است و آزمایش خود را در طول زمان در بازارها پس داده است چه مفهومی خواهند داشت.

بازنگری سریع آنچه که اتفاق افتاد

در ابتدا مهم است نگاهی به آنچه که در چند هفته گذشته افتاده است، بیاندازیم زیرا آنچه که در این بازه زمانی اتفاق افتاده است نیازمند توجه بسیار زیادی می باشد. اجازه دهید ابتدا با لیبرا شروع کنیم زیرا بدون شک در میان رویداد هایی است که در حوزه ارز دیجیتال بسیار مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.

ماه گذشته، دو تا از برجسته ترین اعضای اتحادیه اروپا یعنی فرانسه و آلمان توافق کردند که این پروژه را بلوکه کنند و اعلام کردند که هیچ موجودیت خصوصی نمی تواند ادعای قدرت پولی کند و این ادعا تنها مخصوص حکومت های ملی می باشد. به زودی بعد از این توافق، دیوید مارکوس (David Marcus) مدیر پروژه لیبرا ابراز داشت که لیبرا در واقع نمی خواهد که پول جدیدی ایجاد نماید. اما توضیحات او مثمر ثمر واقع نشد و اوضاع بدتر شد و پی پال انجمن لیبرا را ترک کرد. به دنبال آن ای بی، استرایپ (Stripe)، ویزا و مسترکارت نیز آن را ترک کردند. این باعث شد که بسیاری اساسا این پروژه را مرده تلقی کنند. هنوز هم باید دید که اوضاع چگونه بهبود پیدا خواهد کرد.

تا به حال موضع گیری هایی جدی را توسط کمسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده شاهد بوده ایم. به گزارش وبسایت Cryptopotato، انتشار دهنده ایاس یعنی Block.one که بیش از ۴ میلیارد دلار را در عرضه اولیه (ICO) آن جمع آوری کرد، ۲۴ میلیون دلار برای اجرای این عرضه عمومی ثبت نشده جریمه شد.

درست چند روز پیش این کمسیون فروش توکن تلگرام یعنی ارز دیجیتال تن (TON) را متوقف کرد. دلیل این امر این است که این ارز ثبت نشده است و نتوانسته است مطابق مقررات موجود عمل کند. همه اینها در یک دوره زمانی کمتر از یک ماه اتفاق افتادند. با توجه به اینکه تا به حال مقامات در سراسر جهان زیاد در زمینه ارز های دیجیتال فعال عمل نکرده اند، به نظر می رسد که آنها در حال آگاه شدن از ضرورت قانون گذاری در این فضا می باشند و کم کم فعالیت های بیشتری را از آنها شاهد خواهیم بود. و همچنین به نظر می رسد که اخبار بالا توسط افراد زیادی با خوش بینی و حسن نظر تعبیر شده باشد. اما در اینجا این سوال پیش می آید که تاثیر گذاری این اخبار و وقایع بر بیت کوین چگونه خواهد بود؟

این می تواند برای بیت کوین نیز دردسر ایجاد کند

حال قبل از پرداختن به این موضوع مهم است توجه داشته باشیم که از لحاظ فنی تقریبا برای مقامات غیر ممکن است که در عمل بیت کوین را متوقف کنند. واضح است که ماهیت توزیع شده این شبکه چنین کاری را در خوشبینانه ترین حالت، دشوار و چالش آفرین می کند. اما مقامات می توانند اقدامات زیادی انجام دهند که تاثیرات بسیار بدی بر بیت کوین داشته باشد. برای افراد عادی که از ماهیت غیر متمرکز بیت کوین آگاه نیستند، واقعا اهمیت ندارد که آنها بتوانند بیت کوین را علیرغم یک تحریم فرضی بدست بیاورند. برای افراد عادی، همین که مقامات بگویند که بیت کوین تحریم شده و آنها نمی توانند به ترید آن بپردازند کافی می باشد و دیگر سمت آن نمی روند.

حال که قانون گذاران در حال اعمال محدودیت بر پروژه های اصلی ارز دیجیتال هستند، قطعا نشانه هایی نمایان است. در حالی که بعضی مانند کمسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده چنین استدلال می کنند که هدف آنها محافظت از سرمایه گذاران می باشد، دیگران مانند فرانسه و آلمان موضع بسیار شدیدتری را اتخاذ کرده اند. همچنان که قبلا نیز اشاره شد، آنها آشکارا اعلام کرده اند که

هیچ موجودیت خصوصی نمی تواند ادعای قدرت پولی کند…

بیت کوین یک موجودیت خصوصی نیست و مبتنی بر حقوق سهامداران است؛ این یعنی هر کسی می تواند مالک این ارز دیجیتال باشد و این ارز متعلق به هیچ مقام متمرکزی نمی باشد. مدیریت و عملکرد این شبکه توسط خود آن صورت می گیرد. اما این شبکه برای سیستم های مالی سنتی یک تهدید قلمداد می شود زیرا واسطه ها را از میان برمی دارد و یکی از اهداف اساسی آن نیز همین است.

اگر بیت کوین در مقیاس گسترده تری پذیرفته شود، مردم مستقیما به صورت همتا به همتا تراکنش خواهند داشت و برای این کار نیازی نیست که متکی بر بانک ها و یا مقامات دیگر باشند. اگرچه وجود قانون گذاران در این فضا در کمترین حالت باید ما را به اندیشه وادارد.

همزمان برای حکومت ها کاملا امکان پذیر است که بر سازمان ها و صرافی های بزرگ ارز دیجیتال مانند بایننس، کراکن، هیوبی، جمینی (Gemini)، کوین بیس و غیره متمرکز شوند. نتیجه این امر هرچه که باشد، یقینا در کمترین حالت در میان سرمایه گذاران خرد، آشفتگی و بلوا ایجاد خواهد کرد. و درک این نکته مهم است که این سرمایه گذار خرد هستند که باید مزیت های بیت کوین را مشاهده کند و شروع به استفاده از آن نماید تا این ارز دیجیتال پیشرفت کند.

همچنین کاملا غیر ممکن نیست که حکومت ها بتوانند توسعه دهندگان بیت کوین را هدف قرار دهند. شاید تصادفی نباشد که ساتوشی ناکاموتو، مخترع بیت کوین، ناشناس ماندن را انتخاب کرد. در هر صورت، هر یک از این سناریو ها که اتفاق بیافتد و حتی اگر بیت کوین قویا هم منع نشود، قطعا افت قابل ملاحظه ای در ارزش آن مشاهده خواهد شد.

یک برگ برنده نیز برای بیت کوین موجود است

اما از طرف دیگر، ما باید همچنین این حقیقت را در نظر بگیریم که علیرغم اعمال محدودیت های اخیر، بیت کوین به نظر می رسد که از همه این بند ها خود را رهایی داده باشد. همچنین باید توجه داشت که اگر قانون گذاران می خواستند تحریمی شدید بر ترید بیت کوین اعمال نمایند، آن را از قبل مخصوصا در آمریکا و اروپا می توانستند انجام دهند. ما چنین تجربه ای را در چین داشته ایم. با این وجود، ترید بیت کوین در این منطقه ها به طور وسیعی در دسترس عموم باقی مانده است. مقررات موجود در حال حاضر متمرکز بر شناخت صحیح مشتری و چارچوب های مناسب ضد پول شویی است که اکثرا از این حقیقت ریشه دارند که قانون گذاران مطرح کرده اند و آن قابلیت استفاده از ارز های دیجیتال برای فعالیت های غیر قانونی می باشد.

اگرچه افراد زیادی نمی خواهند به این قضیه اقرار کنند اما باید گفت که بیت کوین در شکل حال حاضر آن، به سختی می تواند به عنوان یک پول رایج مورد استفاده قرار گیرد. چنین شبکه ای به تنهایی قادر به مدیریت سیل عظیمی از تراکنش ها نخواهد بود و اگرچه راه حل هایی مانند شبکه لایتنینگ در این زمینه موجود است، احتمالا این راه حل ها برای عملی شدن راه درازی در پیش داشته باشند. البته می توان گفت که توسعه هایی مانند LN قطعا اقدامی صحیح در جهت بهبود مقیاس پذیری می باشند.

این سوال همچنان مطرح است که در صورت متناسب شدن بیت کوین برای استفاده روزمره، آیا مقامات همچنان علیه آن موضع خواهند گرفت؟

در هر صورت، وقایعی مانند آنچه که در بالا توصیف شد، مخصوصا وقتی که از جانب موسسات بسیار معتبر باشد را نباید مورد بی اعتنایی قرار داد زیرا آنها ممکن است در واقع مقدمه چیز هایی باشند که بعدا به وقوع خواهند پیوست.

منبع cryptopotato

 

مطالب بیشتر

  1. رفع آسیب پذیری شبکه لایتینگ
  2. از دست رفتن محبوبیت شبکه لایتینگ یا افزایش استفاده از آن؟

چرا بیت‌کوین بر سیستم‌های مالی سنتی تهدید به شمار می‌آید؟

دیدگاهتان را بنویسید