شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

SEC با انتشار حکم اضطراری دستور توقف پروژه تلگرام را صادر کرد

SEC با انتشار حکم اضطراری دستور توقف پروژه تلگرام را صادر کرد
نوشته شده توسط مدیریت

SEC با انتشار حکم اضطراری دستور توقف پروژه تلگرام را صادر کرد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) با انتشار حکم اضطراری علیه گروه تلگرام و عرضه‌کننده توکن‌های گرام به دلیل عرضه اولیه سکه 1.7 میلیارد دلاری‌، دستور توقف پروژه بلاک چین تلگرام را صادر کرد.

این کمیسیون ساعاتی پیش اعلام کرد که با دریافت اقدام اضطراری، دستور فوری جهت توقف تلگرام از فروش یا توزیع توکن‌های گرام در داخل مرزهای ایالات متحده صادر کرده است. طبق گزارش‌های قبلی انتظار می‌رود که شبکه باز تلگرام (TON) تا انتهای ماه اکتبر (اواسط آبان) راه‌اندازی شود.

طبق اطلاعیه منتشر شده، تلگرام 2.9 میلیارد توکن گرام را به قیمت‌هایی پایین‌تر از حد معمول به 171 سرمایه‌گذار اولیه از سرتاسر جهان فروخته است. همچنین در این اطلاعیه آمده است که بیش از یک میلیارد توکن گرام به سرمایه‌گذاران آمریکایی فروخته شده است. با این حال در متن شکایت‌نامه ذکر شده که تلگرام عرضه اولیه خود را به ثبت قانونی نرسانده است.

استفانی آواکیان، رئیس بخش اجرایی SEC، در این باره توضیح داد:

اقدام اضطراری به منظور باز داشتن تلگرام از سرریز کردن بازارهای ایالات متحده با توکن‌هایش است که به نظر ما به صورت غیرقانونی فروخته شده‌اند.

این مقام مسئول همچنین ادامه داد که تلگرام به سرمایه‌گذارانش درباره توکن‌های گرام و عملیات این پروژه اطلاعاتی ارائه نداده است.

استیون پیکین، مقام مسئول دیگری از SEC در این باره گفت:

ما چندین بار اعلام کرده‌ایم که عرضه‌کنندگان نمی‌توانند با زدن برچسب ارز دیجیتال یا توکن دیجیتال به محصولاتشان، قوانین اوراق بهادار فدرال را نادیده بگیرند. تلگرام به دنبال این است که از مزایای عرضه عمومی بهره ببرد و در عین حال از مطابقت یافتن با مسئولیت‌هایی که از گذشته برای محافظت از سرمایه‌گذاران طراحی شده، دوری کند.

پس از شایعاتی که اوایل سال 2018 درباره عرضه اولیه گرام شنیده شد، تلگرام بیش از یک سال است که بر روی پروژه بلاک چین TON در حال فعالیت است. منابع آگاه درباره این ICO در گفتگو با کوین‌دسک اعلام کرده بودند که این پلتفرم پیامرسان به دنبال جمع‌آوری بیش از 600 میلیون دلار در مرحله پیش‌فروش و 700 میلیون دلار در مرحله عرضه عمومی است.

در مارس 2018 و در فرمی که تلگرام نزد SEC به ثبت رسانده بود، نهایتا رقم 1.7 میلیارد دلار به عنوان سرمایه‌ جذب شده توسط تلگرام به چشم می‌خورد.

این شرکت که توسعه بلاک چین خود را به صورت مخفیانه دنبال می‌کرد، ماه گذشته کدهای مربوط به پروژه را منتشر کرد. تلگرام تا هفته گذشته و تا قبل از ارسال ایمیل مربوط به تایید زمان راه‌اندازی پروژه و همچنین تغییر شرایط استفاده، به سرمایه‌گذارانش حتی به طور رسمی اعلام نکرد که بر روی ارز دیجیتال گرام و TON در حال فعالیت است.

علی‌رغم این واقعیت که توکن گرام هنوز عرضه نشده، اما خرید و فروش این توکن در صرافی‌های ارز دیجیتال و میزهای فرابورس (خارج از صرافی) که وعده تحویل آن را به محض عرضه گرام می‌دهند، در جریان است.

صرافی کوین‌بیس نیز اعلام کرد که خدمات نگهداری از توکن‌های گرام را به محض عرضه آن ارائه خواهد کرد.

اقدام اضطراری اخیر از سوی SEC در حالی صورت گرفته که این کمیسیون با بلاک‌وان، شرکت توسعه‌دهنده بلاک چین ایاس، درباره ارز دیجیتال ایاس به توافقاتی رسید. در حالی که بلاک وان موفق به جذب 4 میلیارد دلار سرمایه‌ شده بود، این شرکت متهم به پرداخت تنها 24 میلیون دلار جریمه شد و همچنین درخواستی مبنی بر ثبت ایاس به عنوان اوراق بهادار صورت نگرفت.

منبع coindesk

SEC با انتشار حکم اضطراری دستور توقف پروژه تلگرام را صادر کرد

مطالب بیشتر

  1. SEC بیت کوین را اوراق بهادار نمی‌داند
  2. خبر رسمی عرضۀ ارزدیجیتال تلگرام
  3. ممنوعیت خرید و فروش ارز تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید