شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

حملات علیه شبکه اتریوم گران تمام خواهد شد!

حملات علیه شبکه اتریوم گران تمام خواهد شد!
نوشته شده توسط مدیریت

حملات علیه شبکه اتریوم گران تمام خواهد شد!

ویتالیک بوترین موسس اتریوم امروز مدعی شد هنگامی که اتریوم طی چند سال آتی به گواه اثبات سهام انتقال یابد بر بستر مکانیزم اجماع ایمن تری نسبت به بیت کوین اجرا خواهد شد. وی در این خصوص گفت که مکانیزم اجماع جدید با هزینه‌بر کردن انجام حملات علیه شبکه، اتریوم را ایمن تر خواهد کرد.

اتریوم که یکی از بلندپروازانه ترین پلتفرم های بلاک چین می‌باشد دستخوش تغییرات گسترده ای در چند سال آتی خواهد شد که آن را مقیاس پذیرتر می‌کند و به آن، امکان پشتیبانی از کاربران بیشتری خواهد داد. به منظور انجام این کار، اتریوم از گواه اثبات کار (که طی آن، ماینرها از منابع و توان محاسباتی برای ایجاد بلاک جدید استفاده می‌کنند) به گواه اثبات سهام (که طی آن، کاربران برای اجرای شبکه، مقداری سرمایه به عنوان وثیقه در اختیار می‌گذارند) تغییر خواهد کرد.

این نقشه راه چند سال طول خواهد کشید که این مدت در دنیای پرنوسان و پرسرعت ارزهای دیجیتال زمان بسیار زیادی به حساب می‌آید. اما بوترین معتقد است که این تغییرات نه فقط به خاطر مقیاس پذیری، بلکه به دلیل امنیت شبکه نیز ارزش صبر کردن دارد.

ویتالیک بوترین در مقابل بیش از ۴۰۰ نفر، ۵ دقیقه ابتدایی سخنرانی خود را به صحبت درباره بیت کوین و ادای دین به خالق آن، ساتوشی ناکاموتو اختصاص داد. ساتوشی نوعی “اقتصاد کریپتو” خلق کرده است تا با ارائه مشوق به افراد حاضر در شبکه در سراسر جهان بتواند بلاک‌چین را فعال نگه دارد. بخشی از نبوغ ساتوشی، ایجاد این مفهوم بود که اگر فردی بخواهد باعث اختلال در سیستم شود باید هزینه بسیار هنگفتی بپردازد. با در نظر گرفتن حضور افراد منطقی که می‌خواهند سرمایه خود را ایمن حفظ کنند، این مسأله منطقی به نظر می‌رسد.

بوترین گفت اما مشکلی در این خصوص وجود دارد. وی افزود:

اما اگر حمله کننده هایی وجود داشته باشند که مشوق های بسیار عظیمی داشته باشند و به دنبال ایجاد آشوب باشند چه اتفاقی می‌افتد؟ این حمله کنندگان می‌توانند دولت یا حتی هکرهایی باشند که فقط می‌خواهند از انجام این کار لذت ببرند. منتقدان در این خصوص می‌گویند ما شرکت کنندگانی داریم که دارای مشوق ها و انگیزه های اقتصادی هستند. اما اگر با تمام این تفاسیر افرادی وجود داشته باشند که بخواهند قوانین را بشکنند چه اتفاقی می‌افتد؟

گواه اثبات سهام چگونه باعث گرانتر شدن حملات خواهد شد؟

در گواه اثبات سهام، به جای ایجاد بلاک های جدید توسط ماینرها، شبکه توسط افرادی به اسم تاییدکنندگان (Validator) اداره می‌شود. این تاییدکنندگان به طور داوطلبانه مقداری از سرمایه خود را با استفاده از قراردادهای هوشمند و در فرآیندی به اسم استیکینگ (Staking) در اختیار شبکه قرار می‌دهند. هرچه اتر (ارز دیجیتال اصلی اتریوم) بیشتری از جانب افراد در اختیار شبکه قرار داده شود، بلاک های بیشتری می‌توانند ایجاد کنند و در نتیجه پاداش بیشتری دریافت می‌کنند. اما احتمال از دست دادن سرمایه بیشتری هم وجود دارد.

اینجا همان نقطه ای است که بلاک چین باید در مقابل عوامل مخربی مقاوم باشد که می‌خواهند با استفاده از تراکنش های نادرست و نامناسب، بلاک های جدید ایجاد کنند. بوترین به این عوامل مخرب فرضی “افرادی با شکلک شیطانی” می‌گوید.

گواه اثبات سهام سیستمی را معرفی می‌کند که می‌توان تاییدکنندگان را مورد سوال قرار داد. دوره کوتاهی پس از ایجاد بلاک جدید در زنجیره توسط تاییدکنندگان وجود دارد که هرکسی می‌تواند تاییدکنندگان را به چالش بکشد. اگر وی بتواند ثابت کند بلاک جدید معتبر نیست، فرد دارای شکلک شیطانی سرمایه خود را از دست می‌دهد و بخشی از آن به فردی می‌رسد که او را به چالش کشیده است.

بوترین در این خصوص گفت:

فردی که تاییدکننده را به چالش می‌کشد می‌تواند تراکنشی را ثبت کند که به بلاک مورد نظر اشاره می‌کند. محاسبه این تراکنش بر بستر بلاک چین اجرا می‌شود. بلاک چین برای مثال اینطور عمل می‌کند که جواب صحیح این محاسبه ۲۵۶ می‌باشد اما این فرد ۲۵۰ را ثبت کرده است پس اشتباه می‌کند. در نتیجه، سرمایه او از دست می‌رود و بخشی از آن به فردی می‌رسد که تاییدکننده را به چالش کشیده است.

اینگونه است که حمله به بلاک چین گرانتر می‌شود. اگر کسی بخواهد باعث ایجاد اختلال در شبکه شود باید بلاک های نادرست و مخرب بسیاری زیادی ایجاد کند. برای انجام این کار، باید مقدار هنگفتی اتر به عنوان وثیقه در اختیار شبکه قرار دهد که در صورت به چالش کشیده شدن از دست خواهد داد. این موضوع باعث گرانتر شدن حمله های بزرگ و مهم می‌شود. بوترین مدعی است که این موضوع یکی از بهبود و ارتقاهای مهم نسبت به گواه اثبات کار است.

مدل قویتر اقتصاد کریپتو از ویژگی ها و بخش های متعدد اتریوم، از ایمن تر کردن راهکارهای لایه دوم (لایه های مقیاس پذیرتر بر بستر اتریوم) تا ایمن تر کردن کلاینت های سبک (نسخه هایی از اتریوم که برای مثال بر روی گوشی های موبایل اجرا می‌شوند) بهره خواهد برد.

بوترین در خاتمه خاطرنشان کرد:

ساتوشی مفهوم بسیار جالب و بزرگی ایجاد کرد و اکنون ما می‌توانیم بر بستر آن، چیزهای بزرگتر و بهتری بسازیم.

منبع decrypt

حملات علیه شبکه اتریوم گران تمام خواهد شد!

مطالب بیشتر

  1. پشتیبانی مایکروسافت و اینتل از سیستم پاداش‌دهی با اتریوم
  2. هارد فورک متناقض و پیچیده شدن شرایط اتریوم!

 

دیدگاهتان را بنویسید