شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
دانستنی‌های جهان کریپتو

موافقان و مخالفان بیت‌کوین

موافقان و مخالفان بیت‌کوین
نوشته شده توسط مدیریت

موافقان و مخالفان بیت‌کوین

موضع بانک ها در برابر بیت کوین

بیت کوین یک پول دیجیتال است. به واسطه نیاز ندارد و در هر فاصله و هر محدودهای منتقل میشود. این همان فرق اساسی بیت کوین با ارزهای فیات است. وقتی پول داشته باشید، به خدمات بانکی، پردازنده ی پرداخت و خدمات ارسال وجه نیاز دارید. این شرکت ها میگویند ذخیره کردن، امن نگه داشتن و انتقال پول سخت است پس چرا از کالایی که این ضعفها را پوشش میدهد استفاده نکنیم؟

۳ نوع بانک داریم: بانک های نوع اول اهمیتی به بیت کوین نمیدهند و اصلا موجودیت رمزارز را نادیده میگیرند. بیشتر بانک ها در این دسته قرار دارند. بانکهای نوع دوم موسساتی هستند که با بیت کوین دشمنند. بهترین مثال از این نوع بانکها جیمی دیمون جی پی مورگان (Jamie Dimon of JP Morgan) و برایان موینی هان بانک آمریکا (Brian Moynihan of Bank of America) است. این بانک ها (حداقل رهبرانشان) به وضوح ضد رمز ارز هستند و آن را به عنوان یک حباب میدانند و در تلاشند که ثبات رمز ارزها را بد و شرورانه جلوه دهند.

آخرین گروه از بانک ها، بانک هایی‌اند که حامی رمز ارزند. رهبران این بانک ها به وضوح از رمز ارز حمایت میکنند و خدماتی مربوط به رمز ارز ارائه میدهند. متاسفانه تعداد این بانک ها زیاد نیست و کسری از صنعت بانکداری جهانی در آن قرار میگیرند

با توجه به قدرت باورنکردنی بیت کوین و پتانسیل آن برای تسلط بر سیستم مالی جهانی، بانک ها باید هم نگران باشند. ما چه میگوییم؟ ما میگوییم بانکها دشمن ما هستند! زیرا رمز ارزها تهدیدی برای بانک ها به شمار میروند. بانک ها هیچ راهی به جز حضور قویتر در این رقابت روبه رشد ندارند.

موافقان و مخالفان بیت‌کوین

دولت ها و بیت کوین

ارزهای مدرن در چرخه ی امروز در اختیار دولت ها و بانک های مرکزیشان هستند. این ارزها به روش های مختلفی با هم رقابت میکنند. هر چه یک کشور قدرتمندتر باشد، ارز آن کشور مورد علاقه تاجران فارکس و شرکت های بزرگ قرار میگیرد.

خب نقش بیت کوین در این میان چیست؟

بیت کوین یکی از ارزهایی است که به دنبال یافتن ارتباط و شخصیت است. به عبارت دیگر، بیت کوین در این راه در رفت وآمد است و انعطاف پذیری بالا، استقلال و سختی بالایی دارد. ساده تر بگوییم؛ سختی به معنی تغییرناپذیری در مقابل ابرتورم ها، رونویسی ها یا کاهش کمّی ارزش است.

همچنین به راحتی ذخیره و منتقل میشود. هر دولتی رویکرد متفاوت و خاص خودش را در قبال رمز ارز دارد (تازه اگر رویکردی داشته باشد!). ممکن است واکنش خنثی یا خوشبینانه یا بدبینانه داشته باشد. این محبوبیت و تسلط، محتاطانه ولی مجاز است.

بیشتر کشورهای غربی بیت کوین را مجزا از ارزها میدانند. این یعنی آنها ارزش بیت کوین را تصدیق میکنند ولی به شکلی متفاوت از سایر ارزها با آن رفتار میکنند. پذیرش بیت کوین به عنوان یک شیئ باارزش، معیاری برای موضع یک کشور در قبال بیت کوین است.

اگر یک کشور آن را بپذیرد از آن مالیات میگیرد. بیشتر کشورها تنها ارزهای خودشان از دادن مالیات معاف میکنند و به همین خاطر ارزهای بین المللی به عنوان یک منبع غیر قابل تعویض به شمار میروند. به همین خاطر، اگر یک دولت رمز ارز را بپذیرد، به این معنی است که خطر بزرگی را متحمل شده است. زیرا یک کالای غیر دولتی را مجبور به پرداخت مالیات کرده است.

تاکنون اوهایو و تعدادی از کشورهای کوچک دیگر بیت کوین را به عنوان منبع مالیات دهنده پذیرفته‌اند. در نهایت، ارزش ارز یک کشور نشان دهنده قدرت و اقتدار آن در جهان است. اگر یک ارز در اثر عدم استفاده، ناگهان سقوط کند، اعتبار آن کشور خدشه دار شده و وجهه ی بدی در برابر دیگر رقبا پیدا میکند. به همین دلیل، بیشتر کشورها به رمز ارز علاقه نشان نمیدهند تا ارزش ارز خودشان پایین نیاید.

ما می گوییم بیشتر دولت ها دشمن رمز ارز هستند! تنها استثنائات کمی وجود دارد که این ادعا را رد کند. اما اکثر کشورها وجه بانک های خودشان را ترجیح می دهند.

موافقان و مخالفان بیت‌کوین

HODLers

هودلرها یکی از بزرگترین کاربران بیت کوین هستند. یک هودلر کسی است که رمز ارزها را خریداری میکند و سپس در بازه های زمانی مختلفی آن را نگهداری میکند. شاید تا زمانی که ارزش آنها به مقدار مورد نظرشان برسد. بعضها هم بدون توجه به قیمت رمز ارزها، آنها را نگه میدارند.

هودلرها خوبند یا بد؟

خوشبختانه پاسخ این یکی آسان است. هودلرها یک نیروی مستحکم اند که به قیمت رمز ارزها وارد میشوند. اگر قیمت پایین بیاید هودلرها بیشتر رمز ارز میخرند و جلوی نرخ کاهش را میگیرند. اگر قیمت خیلی بالا برود، هودلرها رمز ارزهای خود را میفروشند و هیجان بازار را کاهش میدهند.

هودلرها یک سیستم غیر قابل تغییر رمز ارز هستند که با روشی قابل درک و ساده، بازار را تنظیم می کنند. به علاوه آنها قیمت را به سمت و سوی مثبتی هدایت کرده و عرضه بیت کوین به بازار را محدود می کنند. اگر عرضه زیاد باشد قیمت سقوط میکند. هودلرها همیشه آمادهی خرید کوین هستند و در درازمدت کمک زیادی به قیمت رمز ارزها میکنند. این امر به ماینرها انگیزه میدهد تا کار خود را ادامه داده و امنیت شبکه را بالا ببرند.

ما چه می گوییم؟ ما میگوییم هودلرها قطع به یقین دوستان ما هستند! پس راحت باشید و ادامه دهید.

احتکارگران بیت کوین


آن ها یکی از اعضای بحث برانگیز بازار رمز ارز هستند. اگر نمی دانید، احتکار یعنی چیزی را بخرید و تنها هدفتان از خرید آن کالا، فروش آن به قیمت بالاتر و دریافت سود باشد. احتکارگران یک تاثیر غیرقابل پیش بینی بر قیمت ها می گذارند. آنها سبب ثبات قیمت ها میشوند. اگر بگوییم حباب سال ۲۰۱۷ را احتکاگران ایجاد کردند، دروغ نگفته‌ایم.

هزاران احتکارگر رمز ارز خریدند و قیمت ها سربه فلک کشید. وقتی که فروش رمز ارزها آغاز شد، احتکارگران از بازار انتقاد کردند. قطعا دلایل دیگری برای ایجاد آن حباب وجود دارد ولی نقش احتکارگران در افزایش و کاهش شدید قیمت ها غیر قابل انکار است.

دلیل بحث برانگیز بودن احتکارگران این است که آنها سطحی از عدم اطمینان را به بازار القا میکنند و این تغییر شدید قیمت بیت کوین را به شکل یک سرمایه ی غیر قابل اطمینان جلوه میدهد. وقتی قیمت افزایش شدیدی دارد، همه ی صاحبنظران میگویند حباب درست شده و وقتی به سرعت کاهش می یابد، همان ها میگویند بیت کوین بی ارزش شده است.

احتکارگران به دلیل عدم موضع گیریشان نسبت به فناوری و خلاقیت ایده پردازی رمز ارزها، بدنام شده اند. ولی در عوض بیشترشان به دنبال سودهای کلان هستند. ما چه می گوییم؟ می گوییم احتارگران هم دوست و هم دشمن بیت کوینند! آنها می توانند به بازار لطمه بزنند ولی با تولید نقدینگی و هیجان در بازار، مفید هم هستند.

احتکارگران یک پدیده ی طبیعی اند که به کالاهای جدید به دلیل سوددهی شان علاقه دارند و نمی شود کاریشان کرد!

دوست و دشمن، ما همه با هم هستیم!

افراد و گروه های مختلف هرروزه تاثیرات مثبت و منفی بر رمز ارز میگذارند و بررسی آنها هیجان انگیز است. ولی واقعیت این است که بیت کوین میتواند توسط هر کسی دستکاری شود. اگر واقع بینانه نگاه کنیم، بیت کوین یک پلتفرم دموکراتیک است که هیچ قضاوتی نمی کند، هیچ موضع سیاسی ای ندارد و هدف خاصی را دنبال نمی کند.

جایگاهی که بیت کوین الان دارد، مطلوب شرکت سازنده و کاربرانش نیست. در واقع ما همه بیت کوین هستیم، چه هدفمان آسیب به بیت کوین باشد چه کمک به آن.

منبع medium

 

مطالب بیشتر

  1. نظر تازۀ وارن بافت دربارۀ بیت کوین
  2. دلایل برتری بیت کوین بر طلا

دیدگاهتان را بنویسید