شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
دانستنی‌های جهان کریپتو

آشنایی با دو اصطلاح پامپ و دامپ

آشنایی با دو اصطلاح پامپ و دامپ
نوشته شده توسط مدیریت

آشنایی با دو اصطلاح پامپ و دامپ

پامپ و دامپ

پامپینگ و دامپینگ به طور کلی در بازارهای اقتصادی یک موضوع متداول است و ارزهای رمزنگار هم از این موضوع مستثنی نیستند. در واقع هر جایی که مفهوم عرضه و تقاضا وجود دارد با این مسئله سر و کار داریم. در بازار بسیار پر ریسک ارزهای دیجیتال افراد قبل از سرمایه گذاری باید توجه ویژه ای به این مبحث داشته باشند تا دچار ضرر و زیان مالی نشوند.

زمانی که در خصوص پامپ و دامپ (Pump and Dump) صحبت می کنیم به صورت کلی با دو دسته از مردم سر و کار داریم.

آغاز پروسه پامپ (Pump)

دسته ی اول افرادی هستند که به صورت تصنعی قیمت بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را با تبلیغات و تایید و هجمه ی غیر واقعی در اخبار و بازار بالا می برند. در واقعیت امر این افراد ارز دیجیتال مدنظر خود را در کف قیمتی می خرند و در زمان مناسب با استفاده از منابع مالی و خبری خود اقدام به بالا بردن قیمت آن ارز می نمایند و زمانی که ارز رمزنگار به قیمت هدف در نظر گرفته شده رسید ناگهان اقدام به فروش آن می کنند.

آغاز پروسه دامپ (dump)

به طبع زمانی که تعداد زیادی از افراد اقدام به فروش ناگهانی ارز خود می کنند بازار با افت ناگهانی شدیدی مواجه می شود. از این نقطه پروسه ی دامپینگ (dumping) و در واقع افت شدید قیمت شروع می گردد. در اینجا با دسته ی دوم رو به رو میشویم؛ افرادی که تجربه ی کمتری دارند و دچار ترس برای از دست رفتن ارزش دارایی خود می شوند و هر چه سریع تر اقدام به فروش ارز خود می نمایند. زمانی که حجم زیادی از بازار ارز به این سمت حرکت می کنند ارزش آن ارز با افت شدید قیمت مواجه می شود.

 

پامپینگ و دامپینگ

نکته ای که باید بدان توجه نمود این است که هم پروسه ی پامپینگ و هم پروسه ی دامپینگ میتواند چند دقیقه چند ساعت چند روز و حتی چند ماه طول بکشد. بدون شک در هر بازار اقتصادی ای مفهوم پامپ و دامپ (Pump and Dump) وجود دارد و یک بازیگر باهوش باید خود را برای این شرایط آماده کند.

منبع wikidigicoin

آشنایی با دو اصطلاح پامپ و دامپ

مطالب بیشتر

  1. بزرگترین پامپ و دامپ‌های قیمت بیت کوین
  2. ورود بیت کوین از بازار خرسی به گاوی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید