شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
تحلیل

مثلث برمودای بیت‌کوین!

نوشته شده توسط مدیریت

مثلث برمودای بیت‌کوین!

آیا می دانید یک دوازده سطحی چند زاویه دارد؟ من هم نمی دانم. آسان تر این است که به ساده سازی امور بپردازیم. سه عدد راحت تری برای مدیریت این کار است و فرضا می توانیم از یک مثلث عادی و پیش پا افتاده برای انجام این قبیل محاسبات استفاده کنیم. این قضیه به طور جالبی در مورد بیت کوین هم صدق می کند. تقریبا در سه ماه گذشته قیمت ترید آن به اصطلاح مثلثی بوده است.

اجازه دهید توضیح دهم که منظورم از مثلث چیست. روشی برای تحلیل نمودار های قیمت وجود دارد که تحلیل تکنیکال نامیده می شود و در واقع می توان این تحلیل را در مورد قیمت هر چیزی اعمال کرد.

در این تحلیل، ما اساسا در جستجوی الگو های قیمت و استفاده از آنها برای پیش بینی آنچه هستیم که ممکن است برای قیمت در آینده اتفاق بیافتد. وقتی که الگوی مشابهی اتفاق می افتد، این پیش بینی ها توسط آنچه که در گذشته اتفاق افتاده، دیکته می شوند. من در مورد تحلیل تکنیکال در وبلاگ دیگری صحبت کرده ام که از طریق این لینک می توانید به آن دسترسی داشته باشید. در آنجا به طور پیچیده تری در مورد قضیه بحث شده است. موضوع مثلث در اینجا تا آنجا که ممکن است ساده سازی شده است.

درآمدی کوتاه بر این موضوع

سه نوع مثلث وجود دارد: متقارن، صعودی و نزولی. آنها مانند شکل زیر به نظر می رسند:

 

این ایده به این شیوه است که قیمت دارایی (خط سیاه) در داخل شکل مثلث (خطوط سبز) ترید می شود، تا اینکه سرانجام از مثلث بیرون می رود. زمانی که قیمت از محدوده مثلث خارج شد، معمولا در همان جهت خروج ادامه پیدا می کند. هر چه مثلث بزرگتر باشد، حرکت خروجی نیز بزرگتر خواهد بود.

مثلث صعودی معمولا یک الگوی صعودی است و این یعنی قیمت با احتمال بیشتر و بر اساس سوابق گذشته، به سمت بالا خروج پیدا می کند. عکس این قضیه مثلث نزولی می باشد که به احتمال بیشتر، قیمت به سمت پایین خروج پیدا می کند. اما در میانه این دو مثلث متقارن وجود دارد که نه مثبت و نه منفی است. تجارب گذشته نشان داده که در این حالت احتمال پنجاه پنجاه برای خروج قیمت از هر دو سمت وجود دارد.

این چیزی است که بیت کوین امسال انجام داده است.

آشنا به نظر می رسد؟

بعد از یک جهش بالاتر در نیمه اول سال، سه ماه گذشته یک مثلث متقارن کلاسیک را نشان داده است. متاسفانه این الگو چندان مفید نیست و چشم اندازی خنثی را نشان می دهد. تجارب گذشته نشان می دهد که احتمال در اینجا پنجاه پنجاه باشد. اما آنچه که می دانیم این است که زمان در حال سپری شدن می باشد و انتهای این الگو در حال نزدیک شدن است، و زیاد طول نمی کشد که جهت این حرکت مشخص خواهد شد. این مثلث بسیار بزرگ است، بنابراین حرکتی که در نتیجه آن حاصل می شود احتمالا بسیار بزرگ خواهد بود.

چرا ما چنین الگو های فنی را مورد توجه قرار می دهیم؟

ارز های دیجیتال تا حدود زیادی به این شیوه تحلیل می شوند و این تحلیل ها در گستره ای از رسم کردن مثلث های ساده تا شاخص های آماری بسیار پیچیده تر قرار می گیرند. دلیل این امر واضح است. طبقه های دیگر دارایی ها دارای محرک های خارجی واضحی هستند که بر آنها تاثیر می گذارند. به عنوان مثال، ارز ها دارای نرخ سود هستند (مثلا از طریق تصمیمات بانک مرکزی) و سهام نیز دارای جریان های نقدی یا عایدی های شرکت می باشند. دارایی های کریپتویی شاید هیچ یک از موارد بالا را نداشته باشند. در نتیجه باید بر تحلیل تکنیکال اتکا کرد و عوامل بنیادین اصلی را در واقع نمی توان در نظر گرفت.

البته شرایط برای همیشه به این صورت باقی نخواهد ماند. استدلال می شود که دارایی های کریپتویی باید به شیوه ای در برابر تردید و عدم قطعیت محافظت شوند. ما در دوران جالبی زندگی می کنیم. در زمان وقوع یک رکود جهانی، بیت کوین چگونه عکس العمل نشان خواهد داد؟ یا در یک بحران مالی شدیدتر، بیت کوین چکار خواهد کرد؟ آیا بیت کوین به عنوان پناهگاهی امن دیده خواهد شد؟ این قبیل سوالات و بسیاری دیگر هنوز مانده که جواب داده شوند.

پس برگردیم به مثلث

بیت کوین به طور واضحی در حال ترید شدن در داخل مرز های مثلث ذکر شده است و ما در انتظار خروج از این مثلث هستیم. این حرکت احتمالا بسیار قدرتمند خواهد بود. اگر احتمال صعود می دهید، حرکت به بالای ۱۰۷۰۰ دلار می تواند دیدگاه مثبت شما را تایید کند. اگر انتظار نزول دارید، افت به زیر ۸۳۰۰ دلار، دیدگاه منفی شما را تایید خواهد کرد. اگر نظری در این میان ندارید، در نهایت خروج از این الگو به تصمیم گیری شما کمک خواهد کرد.

در زمان حساسی برای بیت کوین قرار داریم و چند هفته بعد احتمالا جهت قیمت را برای چند ماه آینده دیکته خواهد کرد. من خوشبین هستم و به بیت کوین اعتقاد دارم، بنابراین تعصبم به من می گوید که حرکت به بالا خواهد بود. البته ممکن است اشتباه کنم و باید برای آن آماده باشم.

منبع medium

دیدگاهتان را بنویسید