شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

کاهش سهم بیت‌کوین از بازار و انتظار رشد آلت‌کوین‌ها

کاهش سهم بیت‌کوین از بازار و انتظار رشد آلت‌کوین‌ها
نوشته شده توسط مدیریت

کاهش سهم بیت‌کوین از بازار و انتظار رشد آلت‌کوین‌ها

قیمت بیت کوین پس از ریزش قابل توجه خود موجب شد تا آلت کوین‌ها نیز سقوط شدیدی را تجربه کنند، اما اگر کمی بیشتر دقت کنید متوجه خواهید شد که ارزش دلاری سایر ارزهای دیجیتال تحت تاثیر قرار گرفته است و معادل بیت کوینی آن‌ها در حال افزایش است.

پس از اینکه در اوایل سپتامبر قیمت بیشتر ارزهای دیجیتال به کف نسبی رسید، ارزش بیت کوینی آن‌ها آرام آرام شروع به رشد کرد. برای مثال اگر به جفت‌ارزهای ETH/BTC ، XRP/BTC و XLM/BTC نگاه کنید، پس از این دوره همگی بیش از ۲۵ درصد افزایش یافتند.

برای درک بهتر وضعیت بازار آلت کوین‌ها، به نمودار ارزش بازار آن‌ها نگاهی بیاندازید:

کاهش سهم بیت‌کوین از بازار و انتظار رشد آلت‌کوین‌ها

ارزش بازار آلت کوین‌ها – تاریخ 15 مهرارزش بازار آلت کوین‌ها

بازار آلت کوین‌ها از ابتدای ماه جولای و پس از دستیابی به ارزش بازار ۱۲۶ میلیارد دلاری، در روند نزولی چند ماهه‌ای قرار گرفته است. ارزش بازار ۱۲۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به عنوان سطح حمایتی عمل کرد که پس از شکسته شدن آن، روند نزولی موجب شد که این شاخص تا نزدیکی ۶۶ – ۶۰ میلیارد دلار کاهش یابد.

در حال حاضر که بیشتر ارزهای دیجیتال به پایین‌ترین قیمت چند سال اخیر خود رسیده‌اند، ارزش بازار آن‌ها در محدوده حساسی قرار گرفته که در ماه‌های سپتامبر تا نوامبر سال ۲۰۱۷ نیز در این ناحیه در نوسان بود.

بر اساس این دیدگاه، بازار آلت کوین‌ها برای برگشتن به روند صعودی باید از این منطقه خارج شود. در غیر اینصورت باید انتظار روند نزولی ادامه‌داری را در بیشتر ارزهای دیجیتال داشته باشیم.

البته با نگاه به تاریخچه قیمتی آلت کوین‌ها، می‌توانیم دریابیم که بهترین عملکرد آن‌ها زمانی به وقوع می‌پیوندد که بیت کوین در حال تجربه رشد پیوسته و آرامی باشد. حتی گاهی اوقات که قیمت بیت کوین به آرامی افزایش می‌یابد، آلت کوین‌ها با پشت سر گذاشتن پادشاه بازار، عملکردی به مراتب بهتر از آن به نمایش می‌گذارند.

برای همین با اطمینان می‌توان اعلام کرد که برای آغاز روند صعودی آلت کوین‌ها، ابتدا باید قیمت بیت کوین حمایت خود را پیدا کند. این یک الزام اساسی برای بیشتر ارزهای دیجیتال بازار است تا همراه پادشاه خود، وارد روندی تازه شوند.

فاز انباشت یا ادامه اصلاح؟

کاهش سهم بیت‌کوین از بازار و انتظار رشد آلت‌کوین‌ها
نمودار ارزش بازار آلت کوین‌ها در تایم فریم 6 ساعتهنمودار ارزش بازار آلت کوین‌ها در تایم فریم ۶ ساعته
اگر نمودار ارزش بازار آلت کوین‌ها را جزئی‌تر نگاه کنیم، شاهد تماس دوباره بازار با سطح ۶۶ میلیارد دلار خواهیم بود که از آن به عنوان یک پولبک می‌توان یاد کرد. برای تغییر شرایط از وضعیت نزولی به صعودی، ارزش بازار آلت کوین‌ها باید سطح ۶۶ میلیارد دلار را شکسته و آن را به حمایت خود تبدیل کند.

اما چیزی که به نظر می‌رسد اتفاق بیافتد، ادامه نوسان بازار در محدوده فعلی است و برای حفظ دیدگاه صعودی ناحیه ۵۹ – ۵۷ میلیارد دلار باید نقش حمایتی خود را حفظ کند. با از دست رفتن این حمایت مهم، محدوده بعدی که می‌تواند جلوی ریزش بازار آلت کوین‌ها ایستادگی کند، ناحیه ۴۰ – ۳۵ میلیارد دلار خواهد بود.

هرچند تا زمانی که اولین حمایت شکسته نشده و ارزش بازار آلت کوین‌ها در الگوی کنج نزولی به تله افتاده، می‌توانیم امیدوار باشیم که روند بازار برای بیشتر ارزهای دیجیتال تغییر کند. نشانه‌هایی که می‌توانند کف فعلی را تایید کنند، واگرایی‌های صعودی یا حرکات نشان‌دهنده فاز انباشت است که با حرکت شاخص در محدوده فشرده‌ای به دست می‌آید.

تایید این حرکات احتمالا تا ماه آینده که الگوی کنج نزولی و خطوط روند به یک نقطه می‌رسند، با حرکتی شدید اتفاق خواهد افتاد.

آیا اتریوم ۲.۰ آغازگر یک فومو خواهد بود؟

داده‌های قیمتی گذشته نشان می‌دهند که اتریوم اصلی‌ترین شاخص برای حرکت آلت کوین‌ها به شمار می‌آید. این مورد به دلیل ارزش بازار بالای اتریوم و واقعیتی است که بسیاری از توکن‌ها از استاندارد ERC-20 استفاده می‌کنند و در بستر اتریوم شکل گرفته‌اند.

در کنار این دیدگاه، عرضه اتریوم ۲.۰ که انتظار می‌رود در سه ماهه پایانی ۲۰۱۹ اتفاق بیافتد را نیز به ماجرا اضافه کنید. این بروزرسانی برای آلت کوین‌ها اتفاقی مثبت خواهد بود که می‌تواند آغازگر حرکت بازار به سمت اهداف بالاتر باشد. البته همانطور که در بیشتر رویدادهای بازار ارز دیجیتال این اتفاق می‌افتد، معامله‌گران شاید قبل از وقوع بروزرسانی قیمت را به سمت سطح بالاتر هدایت کنند.

اتریوم در انتظار یک روند صعودی


اگر به نمودار قیمت اتریوم نگاه کنید، متوجه شباهت‌های آن با نمودار ارزش بازار آلت کوین‌ها خواهید شد. اتریوم پس از ثبت قیمت ۳۶۸ دلار در اواخر ژوئن، درون الگوی کنج نزولی به نوسان خود ادامه می‌دهد. همچنین ملکه ارزهای دیجیتال پس از برخورد با حمایت مهم ۱۶۰ – ۱۵۵ دلار که در اوایل ۲۰۱۹ نقش مقاومت را ایفا می‌کرد، جهش قابل توجهی داشت.

کاهش سهم بیت‌کوین از بازار و انتظار رشد آلت‌کوین‌ها

اگر به تایم‌فریم‌های پایین‌تر برویم، شاهد تماس دوباره قیمت با سطح ۱۸۳ دلار هستیم که می‌تواند به حرکت افقی و برگشت دوباره اتریوم به حمایت اساسی‌اش منجر شود. تا زمانی که محدوده ۱۶۰ – ۱۵۵ دلار به عنوان حمایت شکسته نشده، احتمال وقوع روند صعودی وجود خواهد داشت.

الگوی تکراری اتریوم باز هم اتفاق می‌افتد؟


چرخه‌های بازار که به روانشناسی رفتار سرمایه‌گذاران برمی‌گردد، گاهی اوقات می‌توانند تکرار شوند. اتریوم نمونه فوق‌العاده‌ای از این الگوی تکراری است که مشابهت‌هایی در سال‌های ۲۰۱۶ – ۲۰۱۷ و همچنین ۲۰۱۷ – ۲۰۱۹ در آن دیده می‌شود.

این نمودار که مربوط به جفت‌ارز ETH/BTC است، شکسته شدن حمایت ۰.۰۲۴۵ را در تابستان امسال نشان می‌دهد که در پی آن اتریوم موفق شد حمایت خود را در سطح ۰.۰۱۶۳ بیابد. رشد اخیر اتریوم در برابر بیت کوین به وسیله واگرایی‌هایی تایید شده بود که معمولا در تغییر روندها خود را نشان می‌دهند و برای اتریوم در تابستان امسال در تایم‌فریم‌های بالاتر مشاهده شد.

با در نظر گرفتن عوامل تکنیکال و همچنین بروزرسانی اتریوم ۲.۰ که از آن صحبت شد، احتمال شکسته شدن الگوی کنج نزولی در سه ماهه پایانی ۲۰۱۹ و در جهت رو به بالا بیشتر به نظر می‌رسد. اما تمامی این عوامل چگونه با سهم آلت کوین‌ها از بازار قابل توجیه است؟ آیا در این نمودار نیز نشانه‌های صعودی یافت می‌شود؟

سهم بیت کوین از بازار در حال کاهش است


به طرز جالبی نمودار سهم بازار آلت کوین‌ها موفق به حفظ خط روند شده است، اما نکته مهمتر این است که خط روندی که در نمودار مشاهده می‌شود برای همیشه نمی‌تواند حمایتی برای آلت کوین‌ها باشد، چرا که حداکثر مقدار این نمودار ۱۰۰ درصد است.

اگر چرخه‌های قبلی را با وضعیت فعلی بازار مقایسه کنیم، مشاهده می‌شود که در هر یک از آن‌ها قبل از وقوع یک روند صعودی در بازار آلت کوین‌ها، همواره یک واگرایی مثبت مشاهده شده است.

در وضعیت فعلی بازار ساختار مشابهی در شاخص قدرت نسبی (RSI) به وجود آمده است که یک واگرایی مثبت به شمار می‌آید. چنین واگرایی‌هایی در بسیاری از جفت‌ارزهای دیگر مانند ETH/BTC ، DOGE/BTC و آلت کوین‌های دیگر نیز مشاهده می‌شود. این موضوع موجب شده تا این دیدگاه قدرتمندتر از هر زمان دیگری به نظر برسد.

قیمت بیت کوین باید صعودی شود

همانطور که گفته شد، ابتدا باید بیت کوین در جهت رو به بالا حرکت کند تا به دنبال آن آلت کوین‌ها نیز حرکت خود را شروع کنند؛ چرا که تاکنون به ندرت مشاهده شده که آلت کوین‌ها زمانی که بیت کوین حرکات نزولی شدیدی از خود نشان می‌دهد، قادر به آغاز روندی مثبت باشند.

با این اوصاف بیت کوین و اتریوم باید از الگوی کنج نزولی خود خارج شوند تا بتوان شاهد فصل آلت کوین‌ها در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۹ بود. البته با وجود نشانه‌های صعودی مانند واگرایی‌های مثبت در برخی آلت کوین‌ها، احتمال رشد شدید آن‌ها دور از انتظار نخواهد بود.

از دید بلندمدت وضعیت بازار به نظر خوب می‌رسد اما برخی حرکات اساسی برای ادامه یافتن حرکت صعودی مورد نیاز است. همچنین با در نظر گرفتن اینکه بسیاری از سرمایه‌گذاران، انتظار ادامه یافتن روند نزولی و کاهش‌های شدیدتری را دارند، احتمال اینکه اتفاق دیگری بیافتد را بالاتر می‌برد.

اگر بازار ارز دیجیتال تاکنون به ما تنها یک چیز یاد داده باشد، آن هم این است که زمان پیش‌بینی حرکت بعدی بازار همیشه حق با اکثریت نیست.

منبع cointelegraph

 

مطالب بیشتر

  1. علت عدم علاقۀ سازمان‌های بزرگ به بیت کوین!
  2. کاهش شاخص تسلط بیتکوین: نوبت آلت کوین‌هاست؟

دیدگاهتان را بنویسید