شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
دانستنی‌های جهان کریپتو

پول و ارزهای دیجیتال چگونه به وجود آمدند؟

نوشته شده توسط مدیریت

پول و ارزهای دیجیتال چگونه به وجود آمدند؟

بگذارید تا با داستانی از جامعه‌ای شروع کنیم که در جزایر میکرونزیا در اوائل ۱۹۰۰ زندگی می‌کردند و یَپ (YAP) نام داشتند. می‌خواهم برایتان از یَپ بگویم چون شکل پولشان واقعا جالب بود. از قرص‌هایی از سنگ آهک استفاده می‌کردند که «سنگ رای» نامیده می‌شد.

یَپ‌ها واقعا سنگ‌های رای را جابجا نمی‌کردند یا به‌شکلی که ما از سکه استفاده می‌کنیم مبادله نمی‌کردند، چون سنگ‌های رای واقعا سنگین بودند. بزرگترینشان چهار تن وزن داشت و قطرش ۳/۵ متر بود. پس یَپ‌ها فقط ثبت می‌کردند که چه کسی مالک چه قسمتی از کدام سنگ است.

پول و ارزهای دیجیتال چگونه به وجود آمدند؟

روایت است که دریانوردانی وجود داشتند که یکی از این سنگ‌ها را از اقیانوس می‌گذراندند و با مشکلی مواجه شدند و سنگ در دریا افتاد. دریانوردان به جزیره اصلی برگشتند و به همه گفتند چه اتفاقی افتاده و همه تصمیم گرفتند که، کاملا درسته، دریانورد‌ها مالک سنگ بودند — و چرانه؟ — هنوز هم هستند. حتی حالا اگر در کف اقیانوس باشد، و هنوز بخشی از اقتصاد یَپ است.

پول و ارزهای دیجیتال چگونه به وجود آمدند؟

ممکن‌است فکر کنید که این تنها یک گروه کوچک بوده‌‌است صد‌ها سال پیش. اما اتفاقاتی مثل این در دنیای غرب هم رخ می‌دهد، و یَپ‌ها هنوز واقعا از شکلی از این سنگها استفاده می‌کند.

در ۱۹۳۲، بانک فرانسه از ایالات‌متحده خواست تا دارایی‌هایشان را از دلار به طلا تبدیل کنند. اما حتی فکر حمل این طلا‌ها به اروپا هم خیلی سخت بود. پس بجای آن، کسی به جایی که طلا‌ها نگهداری می‌شد رفت و فقط برچسبی گذاشتند که این طلا‌ها متعلق به فرانسه است. و همه قبول کردند که طلا مال فرانسه است. درست مثل سنگ‌های رای.

نکته‌ای که می‌خواهم با این دو مثال عنوان کنم این است که، ذاتاً چیزی مانند دلار یا سنگ یا سکه ارزشمند نیست. تنها دلیلی که این چیز‌ها ارزشی دارند این است که ما همگی این تصمیم را گرفته‌ایم. و چون ما این تصمیم را گرفته‌ایم، آنها ارشمندند.

پول یعنی تبادل ومعامله‌ای که ما با هم داریم. پول چیزی واقعی نیست. یک داستان مشترک است که ما از ارزشش به هم می‌گوییم. یک افسانه عمومی و این واقعا موضوعی قدرتمند است.

پول و ارزهای دیجیتال چگونه به وجود آمدند؟

در دو دهه اخیر، ما شروع به‌استفاده از پول دیجیتال کرده‌ایم. حقوق ماهیانه من مستقیما دیجیتالی واریز می‌شود، اجاره‌ام را با حواله بانکی می‌پردازم. مالیاتم را اینترنتی پرداخت می‌کنم. و هر ماه، مقدار کمی پول از حقوقم کم می‌شود و در صندوق سرمایه گذاری مشترک حساب بازنشستگی سرمایه گذاری می‌شود. تمامی این کار‌ها واقعا تغییر یک‌ها و صفر‌ها در رایانه است. حتی چیزی ملموس مانند سنگ یا سکه هم نیست. پول دیجیتال کاری می‌کند که می‌توانم پول کسی را آن طرف دنیا ظرف چند ثانیه بدهم.

دلیل کار کردنش، این‌است‌که سازمان‌هایی بزرگ تعهد هر صفر و یکی را بر عهده دارند که روی یک رایانه تغییر می‌کند. و وقتی اینطور نمی‌شود، مشکل آن سازمان‌های بزرگ است. یا حداقل، وظیفه آنهاست تا حلش کنند. و درخیلی موارد این کار را نمی‌کنند.

این ساختار اصطکاک زیادی دارد. چقدر طول کشید تا شرکت‌های کارت اعتباری امریکایی استفاده از شماره رمز و تراشه را عملی کردند؟ برخی از کارت‌های اعتباری من، هنوز در اروپا کار نمی‌کند. این اصطکاک است. انتقال پول بین کشورها و تبدیل ارزها واقعا پر هزینه است: اصطکاک دیگر. یک کارآفرین در هند می‌تواند یک تجارت آنلاین را ظرف چند دقیقه راه بیاندازد، اما وام گرفتن و دریافت پول برایش سخت است: باز یک اصطکاک دیگر.

دسترسی ما به پول دیجیتال و توان ما در معاملات آزاد توسط این نگهبانان محدود شده است. موانعی زیادی در این ساختار برای کند کردن مسائل وجود دارد و دلیلش این است که پول دیجیتال واقعا مال ما نیست، ثبت آن در بانک‌های اطلاعاتی که مال بانک است انجام می‌شود، در شرکت کارت اعتباری ما یا شرکت سرمایه گزاری مان. و این شرکت‌ها می‌توانند بگویند «نه». اگر من یک تاجر در PayPal «پی پل» باشم و پی پل اشتباهاً من را متهم به تقلب کند، همین اتفاق می‌افتد. حسابم مسدود می‌شود، و پولم را نمی‌گیرم.

این سازمان‌ها جلو نوآوری را می‌گیرند. بیشتر شما از ابزار فیس‌‌بوک فوتو، گوگل فوتو، یا اینستاگرام و تلگرام استفاده می‌کنید؟ عکس‌های من همه‌جا هستند. داخل گوشی مان، در لپ تاپ مان، در گوشی قدیمی مان، در دراپ باکس. در تمام این وب‌سایت‌ها و خدمات مختلفشان هستند. و بیشتر این خدمات با هم کار نمی‌کنند. به هم متصل نمی‌شوند. و در نتیجه، بایگانی عکسهایم بهم ریخته است.

همین اتفاق وقتی می‌افتد که این سازمان‌ها تامین پول را هم مدیریت می‌کنند. بسیاری از این خدمات با هم کار نمی‌کنند، و درنتیجه، مانع توانایی ما در پرداخت‌ می‌شود. و هزینه تعاملات مالی را بالا می‌برد. تا کنون، ما دو مرحله از پول را تجربه کرده‌ایم. در دنیای آنالوگ، باید با اشیاء (سنگ و فلز) تعامل کنیم، و پول با سرعتی محدود سرعت آدمی جابجا می‌شود. در دنیای دیجیتال، بسیار دورتر و سریعتر حرکت می‌کند، اما ما هنوز محتاج این سازمان‌ها و این دروازه‌بانان هستیم. پول تنها با سرعت بانک‌ها جابجا و معنا پیدا می‌ کند.

ولی شکل پول دیجیتالی و بانکی در‌حال تحول‌و‌تغییر است. ما در شروع مرحله جدیدی از پول هستیم. آینده پول قابل برنامه ریزی بودن programmable money است. وقتی که نرم افزار و پول را ترکیب کنیم، پول چیزی بیشتر از تنها ارزشی ثابت می‌شود، و دیگر نیازی به این سازمان‌ها برای تامین امنیت نداریم.

در دنیایی قابل برنامه‌ریزی، ما انسانها و سازمان‌ها را از این حلقه خارج می‌کنیم. و وقتی این اتفاق بیافتد، دیگر حس اینکه در حال معامله هستیم را نمی‌کنیم. پول از طریق نرم‌افزار هدایت می‌شود، و بصورتی امن و مطمئن هدایت می‌شود.

شروع عصر ارزهای رمزنگاری‌شده

ارز دیجیتال یا همان پول رمزنگاری شده، اولین قدم در مسیر این تکامل است. پول رمزنگاری شده، پولی دیجیتال است که توسط هیچ دولت یا بانکی هدایت نمی‌شود. پولی است که طراحی شده تا جهانی بدون واسطه‌ها کار کند.

بیت کوین (bitcoin) فراگیر‌ترین پول رمز‌نگاری شده است. اما اکنون صدها از این نوع وجود دارند. اتریوم، لایتکوین، زی کش، مونرو، و اینها تنها تعدادی از معروف‌ ترین ها هستند. و اینها همه واقعا پول هستند.

رستوران سوشی پایین خیابان ما بیت‌ کوین قبول می‌کند. من برنامه‌ای روی گوشی‌ام دارم که برای خرید غذا از آن استفاده می‌کنم. اما این‌ها فقط برای معاملات کوچک نیست. معاملاتی انجام میشود که در آن میلیون ها دلار در لحظه توسط بیت کوین جابجا میشود.

پول‌های رمزنگاری شده بر پایه رشته خاصی از ریاضیات پایه گزاری شده‌اند که رمزنگاری نامیده می‌شوند. رمزنگاری بررسی این است که چگونه یک ارتباط را ایمن کنیم، که در مورد دو چیز خیلی مهم است: پوشش اطلاعات بگونه‌ای که از دید عادی مخفی باشد، و تایید مبدا هر بسته از اطلاعات. رمزنگاری پایه بسیاری از ساختار‌های اطراف ماست، و آنقدر قدرتمند است که زمانی دولت آمریکا آن را به عنوان سلاح ارزیابی کرده بود.

در طول جنگ دوم جهانی، شکستن رمز تجهیزاتی مثل انیگما برای شناسایی ارتباطات دشمن و تغییر مسیر جنگ حیاتی بود. امروزه، هرکسی با یک مرورگر جدید اینترنت از یک سیستم پیشرفته رمز‌نگاری استفاده می‌کند. و این چیزی است که برای امن کردن کارهایمان در اینترنت استفاده می‌کنیم و به این خاطر است که تایپ کردن رمز‌های ورود ما و ارسال اطلاعات مالی در وب سایت‌ها امن می‌شود.

پس کاری که بانک‌ها معمولا برایمان انجام می‌دادند — انتقال امن پول دیجیتال — حالا با یک نرم‌افزار رمزنگاری هوشمند انجام می‌شود. و این بدان معنی است که دیگر نیازی به بانک‌ها نداریم تا معاملاتمان امن باشند. می‌توانیم خودمان انجام دهیم.

بیت کوین بر پایه همان نظریه‌ای که از«یَپ» استفاده می‌کردند است، در بیت کوین، ما با انتقال بیت کوین به دیگران خرج خواهیم کرد، و با انتقال بیت کوین به ما، پول بدست خواهیم آورد.

یک مثال می زنم. تصور کنید که ما یک کاغذ جادویی داریم. یک برگ از آن را به شما می‌دهم و اگر چیزی رویش بنویسید، یکباره روی کاغذ من هم نوشته می‌شود. حالا فرض کنید که از این کاغذ به همه بدهیم و همه حواله‌هایی که در ساختار بیت کوین انجام می‌دهند را رویش بنویسند. همه این حواله‌ها همه‌ جا روی کاغذ‌های دیگران کپی می‌شوند و من به برگه خودم نگاه می‌کنم و صورتی از همه حواله‌هایی که در شبکه بیتکوین انجام می‌شود را در اختیار دارم.

این همان چیزی است که درقالب‌های زنجیره‌ای بیت کوین اتفاق می‌افتد، که صورتی از کلیه معاملاتی است که در بیت کوین اتفاق می‌افتد. بجز اینکه، کاغذی نیست. از طریق کد‌های رایانه‌ای انجام می‌شود، که روی هزاران رایانه شبکه شده در سراسر جهان اجرا می‌شوند. همه این رایانه‌ها جمعا اینکه چه کسی صاحب چه بیت کوینی است را مشخص می‌کنند. پس قالب‌های زنجیره‌ای، هسته کارکرد بیت کوین هستند.

تاریخچه پیدایش پول و ارز دیجیتال

اما واقعا بیت‌کوین‌ها از کجا ایجاد می‌شوند؟ خوب، برنامه طوری طراحی شده تا بیت کوین های جدید تولید کند بر مبنای یک زمانبندی. و اینطوری کار می‌کند که برای ایجاد این بیت کوین‌ها، باید یک معما حل کنیم — یک معمای رمزنگاری شده تصادفی. فرض کنید که ۱۵ تاس دارید، اگر این تاس‌ها را مداوما بریزیم، اگر همه‌شان شش آمد، برنده شده‌ایم. این به کاری که این رایانه‌ها انجام می‌دهند خیلی شبیه است. آنها مداوما در تلاشند تا عدد‌های صحیحی را ایجاد کنند. و وقتی این کار انجام شد، معما حل شده.

و رایانه‌ای که معما را حل کرده راه حل را برای بقیه رایانه‌ها ارسال می‌کند و جایزه‌اش را می‌گیرد: بیت کوین‌های جدید. و در زمان حل این معما، این رایانه‌ها در حال کمک به امن تر کردن قالب‌های بیت کوین هستند و اضافه کردن به صورت معاملات در واقع آدمهایی در سراسر جهان این نرم‌افزار را اجرا می‌کنند، که به آنها استخراج کنندگان بیت کوین می‌گوییم.

هرکسی می‌تواند یک استخراج گر بیت کوین شود. همین الان می‌توانید بروید و نرم‌افزارش را از اینترنت بردارید و روی رایانه‌تان اجرا کنید تا تعدادی بیت کوین بدست آورید. اما خیلی آن را توصیه نمی‌کنم، چون الان دیگر، معما خیلی سخت و شبکه بسیار قدرتمند شده، و اگر بخواهم روی رایانه‌ام بیت کوینی بدست آورم، احتمالا تا دو میلیون سال دیگر آن را نخواهم دید.

استخراج گران حرفه‌ای، از سخت افزار‌های خاصی استفاده می‌کنند که برای حل خیلی سریع این معما طراحی شده. در حل حاضر، برای شبکه بیت کوین و تمامی این سخت افزار‌های خاص، تخمین زده شده که مقدار انرژی که استفاده می‌کنند معادل یک کشور کوچک است. اولین مجموعه از پول‌های رمزنگاری شده کمی کند و سنگین بوده‌اند. اما نسل بعدی بسیار بهتر و سریعتر خواهند بود.

پول‌های رمز‌نگاری شده اولین قدم به دنیای پول‌های قابل برنامه‌ریزی هستند. و در جهان پول‌های قابل برنامه‌ریزی، می‌توانیم با امنیت به هر‌کسی پول پرداخت کنیم بدون نیاز به ثبت نام یا درخواست مجوز، یا تبدیل یا نگرانی از گیر کردن پول. و می‌توانیم به همه جای دنیا پول بفرستیم. این واقعا عالی است. این یک نوآوری بدون نیاز به اجازه است.

اینترنت باعث انفجاری در نوآوری‌ها شد، چون برمبنای یک ساختار باز ایجاد گردید. و درست همانطور که اینترنت ارتباطات را تغییر داد، پول‌های قابل برنامه ریزی روش‌های پرداخت ، نگهداری و ارزش گذاری ما را تغییر خواهند داد.

پول‌های قابل برنامه ریزی، چه جهانی ایجاد خواهند کرد؟ دنیایی را تصور کن که می‌توانیم اطلاعات سلامتی‌ مان را به یک شرکت دارویی اجاره دهیم. آنها می‌توانند تحلیل‌های بزرگ اطلاعتی انجام دهند و برای ما یک دلیل رمزنگاری شده بیاورند که آنها تنها از اطلاعات ما برای کاری که توافق کرده‌ایم استفاده کرده‌اند. و می‌توانند پول ما را از این اکتشاف پرداخت کنند.

بجای ثبت نام برای خدمات پخش آنلاین و پرداخت هزینه‌های تلویزیون کابلی خصوصی، نظرتان چیست اگر تلویزیون مان عادتهای تماشای برنامه هایم را بررسی کند و برنامه‌ای را که با توجه به بودجه من قیمت مناسبی دارد را پیشنهاد بدهد که آن را دوست هم دارم؟ اینترنتی را تصور کنید که تبلیغات ندارد، چون بجای پرداخت برای جلب توجه تصویری ما، ما خودمان پرداخت می‌کنیم.

جالب‌‌‌است‌که، چیز‌هایی مانند ریز پرداخت‌ها واقعا دارند راهکار‌های امنیتی دنیای ما را تغییر می‌دهند، چون وقتی که بهتر بتوانیم ارزش‌ها را جا بیاندازیم، مردم پول و انرژی خود را برای کارهای سازنده تری استفاده خواهند کرد. اگر هزینه اش کسری از ریال باشد تا ایمیلی بفرستیم، آیا همچنان به نامه یا دستگاه فاکس نیاز خواهیم داشت؟

هم‌اکنون، انگار در دنیایی هستیم که اولین خودرو پدیدار شده. اولین پول رمز‌نگاری‌‌شده، مثل اولین خودرو است، کند است و فهمیدنش سخت و استفاده‌اش راحت نیست. پول دیجیتال، مثل اسب و کالسکه است، خیلی خوب کار می‌کند، و تمامی اقتصاد جهان رویش ساخته‌شده.

اگر اولین کسی در محله‌تان باشید که خودرو با موتور درون سوز خریده‌اید، همسایه‌هایت فکر می‌کنند دیوانه‌ای: « این ماشین بزرگ، سنگین که دائما خراب می‌شود و آتش می‌گیرد، و هنوز هم از اسب کندتر است، به چه دردت می‌خورد؟» اما همه ما نتیجه این داستان را می‌دانیم.

ما وارد جهان جدید پول‌های قابل برنامه ریزی می‌شویم. که بسیار هیجان انگیز و حتی کمی ترسناک است. پول‌های رمزنگاری شده را می‌توان برای معاملات غیر قانونی استفاده کرد، درست مثل پول نقدی که برای جرایم در دنیای امروز استفاده می شود. وقتی که همه معاملات ما آنلاین باشد، چه کسی می‌بیند که ما چه می‌کنیم؟ این دنیای جدید برای چه کسی مزیت دارد و برای چه کسی ندارد؟ آیا باید پول چیز‌هایی را بدهیم که قبلا نمی‌دادیم؟ آیا همه ما برده‌های آلگوریتم‌ها و توابع ریاضی می‌شویم؟

تمامی فناوری‌های جدید همراه با مصالحه است. اینترنت راه‌های اتلاف وقت زیادی ایجاد کرده. اما همچنین کارایی را به مقدار زیادی افزایش داده. تلفن‌های همراه بسیار مزاحمند چون این احساس را به من می‌دهند که همیشه باید به کارم متصل باشم تمامی اوقات. اما در عین حال به من کمک می‌کند تا به دوستان و اقوامم متصل بمانم.

اقتصاد اشتراکی جدید خواهی نخواهی بعضی از شغل‌ها را از بین می‌برد. اما همچنین اشکال جدیدی از اشتغال جدید و منعطف را خلق خواهد‌کرد. با پول قابل برنامه‌‌‌ریزی، ما نیاز به موسسات بزرگ و امین را از معماری شبکه حذف می‌کنیم. و این باعث ایجاد خلاقیت در پول به‌‌‌سوی مرز‌ها میٰ‌شود، جایی که به‌آن تعلق دارد. پول قابل برنامه‌ریزی باعث عمومی‌شدن پول می‌شود. وبه‌این دلیل، اوضاع تغییر و پیشرفت می‌کند. بگونه‌ای که هیچ وقت پیش‌بینی نمی‌کردیم.

منبع xblockchain.me

پول و ارزهای دیجیتال چگونه به وجود آمدند؟

مطالب بیشتر

  1. چرا اتریوم بهترین مدل پول ارائه شده در دنیاست؟
  2. رئیس صندوق بین المللی پول: تغییرات فرصت هستند

دیدگاهتان را بنویسید