شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

شکستن کد 680 قرارداد هوشمند با هاردفورک استانبول

شکستن کد 680 قرارداد هوشمند با هاردفورک استانبول
نوشته شده توسط مدیریت

شکستن کد 680 قرارداد هوشمند با هاردفورک استانبول

یک به روز رسانی کلی برای شبکه آزمایشی راپستن اتریوم عرضه شد. اگرچه به روز رسانی استانبول باید افزایش کارایی شبکه را به همراه داشته باشد، اما عرضه شبکه آزمایشی شرایط را برای هیچکس هموار نمی‌کند.

طبق گفته Jorge Izquierdo مدیر ارشد فناوری آراگون انتظار می رود که این تغییرات کد تقریباً ۶۸۰ قرارداد هوشمند را بشکند. این قراردادهای هوشمند به طور معمول برنامه های غیر متمرکز (Dapp) را که روی بلاک چین اتریوم اجرا می شوند، مدیریت می کنند.

Izquierdo به کوین دسک (CoinDesk) بیان کرد این بدان معناست که ارتقاء اجباری برای قراردادهای هوشمند آسیب دیده مورد نیاز خواهد بود تا از این طریق سازمان های مستقل غیر متمرکز (DAO) که بر روی پلتفرم آراگون ساخته شده اند همچنان کار کنند.

Izquierdo توضیح داد:

تاکنون، سازمان های مستقل غیر متمرکز (DAO) می توانستند اتریوم را از یکدیگر دریافت کنند. پس از هاردفورک استانبول این امر دیگر امکان پذیر نخواهد بود. جان لایت، رهبر ارتباطات آراگون می گوید که این انتقال وجه بین سازمان های مستقل غیر متمرکز در آراگون از افت گس تاثیر می گیرند.

Izquierdo از دیدگاه آراگون این امر را یک “مبادله ناگوار” نامید و گفت:

به نظر می رسید مسئله به اندازه کافی مهم تلقی نشده باشد که این هارد فورک اتفاق نیفتد، که از نظر ما جای تأسف دارد اما این یک توازن سخت است که ما آن را درک می کنیم.

در واقع، طبق گفته Loi Luu بنیانگذار شبکه کایبر، پلتفرم های نرم افزاری مبادله توکن اتریوم شبکه کایبر (Kyber)، این ارتقاء گسترده تنها بر یک قرارداد هوشمند منفرد تأثیر می گذارد.

با نگاهی به گذشته، تغییر کد در استانبول که بر برخی قراردادهای هوشمند تأثیر می گذارد به عنوان پروپوزال بهبود اتریوم (EIP1884) شناخته شده است و هدف از آن این است که روند نزولی رشد مداوم اتریوم را برطرف کند.

با افزایش اندازه بلاک چین، هزینه محاسباتی برای فراخوان داده های مربوط به وضعیت شبکه (مانند مانده حساب) نیز افزایش یافته است. از سوی دیگر، قیمت گس ثابت مانده است و باعث ایجاد “عدم تعادل بین قیمت عملیات و مصرف منابع” می شود، آنچه که Martin Holst Swende مأمور امنیت بنیاد اتریوم اینگونه می نامد. به منظور کاهش احتمال بارگذاری بیش از حد شبکه ، EIP ۱۸۸۴ قیمت گس سه عملیات فشرده منابع را افزایش می دهد.

عملیات به اصطلاح SLOAD برای توسعه دهندگان برنامه های کاربردی در اتریوم با بیشترین افزایش در هزینه روبرو خواهد شد و از ۲۰۰ گس در هر عملیات به ۸۰۰ گس در هر عملیات می رسد. این افزایش چهار برابری در هزینه گس SLOAD چیزی است که باعث می شود قراردادهای هوشمند آراگون شکسته شود و قیمت های کاربران نهایی شبکه کایبر را متوقف کند.

لوو گفت:

در یک معامله کایبر، ما در واقع از بسیاری از عملیات SLOAD استفاده می کنیم. بنابراین پس از عملی شدن هاردفورک استانبول، قیمت اکثر معاملات ما ۳۰ درصد افزایش می یابد. در حالی که این اولین بار نیست که قیمت گس برای عملکرد SLOAD افزایش یافته است، لو می گوید افزایش قبلی از ۵۰ به ۲۰۰ عدد گس در سال ۲۰۱۶ رخ داده است که کاربر فعال کمتری در شبکه اتریوم وجود داشته و زمانی که اتریوم ارزش بازار پایین تری داشته است. اکنون لو معتقد است افزایش هزینه های عملیات SLOAD نتایج نهایی بیشتری را برای کاربران نهایی و توسعه دهندگان برنامه ها خواهد داشت.

ٰلوو گفت: فورک استانبول نوعی هارد فورک است که می خواهد بسیاری از قراردادهای هوشمند را بشکند. اگر دنبال گفتگو بین توسعه دهندگان اصلی نبودیم ، اطلاعات EIP ۱۸۸۴ را از دست می دادیم و این برای ما بسیار بد خواهد بود.

یک محقق بلاکچین، Mihailo Bjelic روز دوشنبه گفت که “شیوه های نادرست توسعه دهنده” به جای ماهیت ارتقاء خود، احتمالاً باعث بروز چنین امری می شود، و اضافه کرد:

قطعاً توسعه دهندگان نباید فرضیات کدنویسی سخت در مورد هزینه گس را در برنامه های خود داشته باشند زیرا این تعداد ممکن است در هر نقطه تغییر کند.

منبع coindesk

شکستن کد 680 قرارداد هوشمند با هاردفورک استانبول

دیدگاهتان را بنویسید