شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

ایجاد دلار دیجیتالی دغدغۀ بانک مرکزی آمریکا

ایجاد دلار دیجیتالی دغدغۀ بانک مرکزی آمریکا
نوشته شده توسط مدیریت

ایجاد دلار دیجیتالی دغدغۀ بانک مرکزی آمریکا

دو قانونگذار آمریکایی از فدرال رزرو یا همان بانک مرکزی آمریکا درخواست کرده اند که ایجاد دلار دیجیتال را مد نظر قرار دهد.

فرنچ هیل (French Hill) و بیل فاستر (Bill Foster) دو عضو حزب جمهوری‌خواه کنگره آمریکا طی نامه ای که به جروم پاول (Jerome Powell) رییس بانک مرکزی ارسال کرده اند نگرانی های خود را در خصوص خطرات پیش روی دلار ابراز کرده اند. این دو فرد در نامه مذکور بیان کردند در صورتی که شرکت خصوصی یا دولتی دیگری ارز دیجیتالی ایجاد کند که به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد باعث به وجود آمدن خطراتی برای دلار خواهد شد. هم چنین از بانک مرکزی سوال پرسیدند که آیا به دنبال ایجاد نسخه دلار دیجیتال مخصوص به خود می‌باشد یا خیر.

این نامه که وجود آن اولین بار توسط بلومبرگ گزارش شد به این نکته پرداخته است که چرا دولت فدرال حق ایجاد و مدیریت سیاست ارزش آمریکا را در اختیار دارد.

این دو عضو کنگره گفتند: فدرال رزرو به عنوان بانک مرکزی آمریکا، قابلیت و نقش طبیعی در توسعه ارز دیجیتال ملی را دارد.

آنها افزودند:

ما نگران این هستیم به دلیل پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال، برتری دلار آمریکا در بلندمدت خدشه دار شود. بانک پرداخت های بین المللی مطالعه ای انجام داده که طی آن به این نتیجه رسیده است بیش از ۴۰ کشور در سراسر جهان در حال حاضر ارز دیجیتال خود را توسعه داده اند یا در صدد توسعه آن می‌باشند.

قطعا زمزمه هایی درباره انتقال سیستم مالی جهانی از دلار شنیده می‌شود. یکی از موارد قابل ذکر در این خصوص، مارک کارنی (Mark Carney) رییس بانک انگلستان می‌باشد که بیان کرده است ارز دیجیتال با پشتوانه سبدی از سایر ابزارها و واسطه های مالی می‌تواند به کشورها کمک کند تا این انتقال را انجام دهند.

در نامه اشاره شده، فاستر و هیل نوشته اند که ارزهای دیجیتال در حال حاضر در آمریکا برای اهداف نگهداری و احتکار استفاده می‌شوند، اما در آینده، کاربرد آنها می‌تواند هم تراز اسکناس شود.

در ادامه نوشتند که آمریکا برای توسعه ارزهای دیجیتال نباید به شرکت های خصوصی به ویژه استیبل کوین لیبرا متکی باشد. در این نامه آمده است:

پروپوزال لیبرا در صورت پیاده سازی می‌تواند جنبه مهمی از نظارت مالی آمریکا در خارج از مرزهای خود را از بین ببرد.

در ادامه به تلاش های اخیر جی‌پی مورگان و ولز فارگو در زمینه ارزهای دیجیتال اشاره شد.

مسیر پیش رو

در این نامه چندین سوال پرسیده شد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: آیا دولت فدرال در حال حاضر در صدد توسعه ارز دیجیتال می‌باشد یا خیر؟ آیا برنامه های احتمالی در این خصوص وجود دارد یا خیر؟ اگر ارزهای سنتی که به شکل دیجیتال در آمده اند با پذیرش مواجه شوند، چه مسائل قانونی، حقوقی یا امنیت ملی باعث می‌شود از توسعه ارز دیجیتال توسط دولت فدرال جلوگیری شود؟ چه خطرات بازار یا سایر مسائل می‌تواند از ارز دیجیتال فدرال به وجود بیاید و این پروژه چه مزایایی می‌تواند داشته باشد؟

هیل و فاستر تنها افرادی نیستند که بیان می‌کنند دولت فدرال باید از ایجاد ارز دیجیتال خود بهره ببرد. سال گذشته، شیلا بیر (Sheila Bair) عضو سابق شرکت فدرال بیمه ی سپرده های بانکی نیز پیشنهاد داده بود که دولت فدرال به ایجاد ارز دیجیتال خود به عنوان روشی برای اجتناب از ورود و اخلال بخش خصوصی و سایر کشورها توجه کند.

بانک مرکزی آمریکا هم چنین در صدد ایجاد سیستم پرداخت های همزمان می‌باشد، هرچند مشخص نیست که آیا این سیستم شامل جنبه های مختلف ارز دیجیتال خواهد بود یا خیر.

در نامه مورد نظر، این دو عضو کنگره بیان کردند که این موضوع می‌تواند مسأله اضطراری برای دولت فدرال باشد. در این خصوص نوشته شده است:

با پتانسیل زیادی که ارزهای دیجیتال در خصوص کسب ویژگی ها و کاربردهای اسکناس دارند، پروژه توسعه ارز دیجیتال با پشتوانه دلار برای بانک مرکزی به یک ضرورت تبدیل خواهد شد.

دفتر خبری فدرال رزرو یا همان بانک مرکزی آمریکا هنوز پاسخی به این موضوع نداده است.

منبع coindesk

 

مطالب بیشتر

  1. علت ترس بانک‌های آمریکا از لیبرا
  2. لیبرا چیست و عاقبت آن چه خواهد شد؟

دیدگاهتان را بنویسید