شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار ایران

مناطق آزاد کیش برای استخراج ارزدیجیتال مناسبند

مناطق آزاد کیش برای استخراج ارزدیجیتال مناسبند
نوشته شده توسط مدیریت

مناطق آزاد کیش برای استخراج ارزدیجیتال مناسبند

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص وضعیت ارزهای دیجیتال در کشور اظهار کرد: طبق مصوبات دولت، تولید ارز دیجیتال با اخذ مجوز از وزارت صنایع و معادن و دستگاه‌های مربوطه مجاز است و درصورتی که ارز حاصله چه به‌صورت واردات و چه تبدیل ارز به داخل کشور منتقل شود از مالیات معاف است و به نظر من مناطق آزاد در صورت هماهنگی با وزارت نیرو برای تأمین برق مورد نیاز، از موقعیتی مناسب برای تولید ارز دیجیتال برخوردار هستند و می‌توان ارز حاصله را برای خرید مواد اولیه تولید و واردات در این مناطق استفاده کرد.

سال گذشته روزهای سختی را گذراندیم، اما در حال حاضر شرایط ارزی با ثباتی داریم

عبدالناصر همتی روز گذشته (پنجم مهرماه) در نشست مشترک با مدیران دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و فعالان اقتصادی این مناطق در جزیره کیش با اشاره به کاهش درآمدهای ارزی ناشی از فروش نفت کشور در اثر تحریم‌ها گفت:

در نیمه اول امسال با اینکه کاهش درآمدهای نفتی را شاهد بودیم، به‌منظور واردات کالاهای مورد نیاز به کشور بیش از ۱۹ میلیارد دلار تأمین ارز انجام شد، که از این میزان حدود ۱۱ میلیارد آن مربوط به صادرات غیرنفتی است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود:

حدود ۸ میلیارد دلار از این بودجه نیز برای واردات دارو و کالاهای اساسی هزینه شده است.

همتی با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه بر اثر تحریم گفت:

بانک مرکزی به دنبال ثبات و برنامه ریزی برای افزایش رفاه مردم است.

مناطق آزاد کیش برای استخراج ارزدیجیتال مناسبند

دکتر همتی ادامه داد:

حساسیت نرخ ارز بسیار بالاست و اگر نرخ ارز کنترل نشود اقتصاد کشور نامتعادل می‌شود.

همتی در بخشی دیگر از سخنان خود ضمن تشریح وضعیت اقتصادی فعلی کشور با یادآوری شرایط ارزی کشور در شهریور و مهرماه سال گذشته خاطرنشان کرد:

به رغم تمام تحریم ها و فشارهای وارد شده در حال حاضر شرایط ارزی با ثباتی داریم و این آرامش به ما اجازه داده است که به سایر اولویت ها از جمله شرایط مناطق آزاد بپردازیم.

رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه اولویت اصلی این بانک تأمین ارز کالاهای اساسی و دارو است تصریح کرد:

خوشبختانه با تدابیر اتخاذ شده ذخیره کالاهای اساسی و دارو در کشور مطلوب است.

رئیس‌کل بانک مرکزی بیان کرد:

با توجه به اینکه در حال حاضر یکی از بی سابقه‌ترین تحریم‌های ۴۰ سال گذشته را تحمل می‌کنیم، اما هم از نظر بانکی و هم از نظر صادرات نفت و درآمد کشور توانسته‌ایم مشکلات را پشت سر بگذاریم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته صادرات ۲ میلیون و هشتصد هزار بشکه نفت برای ما ماهیانه نزدیک به ۵ میلیارد دلار درآمد ارزی به همراه داشت که با وجود تحریم‌ها در این حوزه دچار محدودیت شده‌ایم، اضافه کرد:

اما دشمنان با وجود تحریم‌ها نتوانستند به هدف خود که نابودی نظام و فروپاشی اقتصاد کشور بود دست پیدا کنند.

مناطق آزاد کیش برای استخراج ارزدیجیتال مناسبند

درآمد ارزی حاصل از صادرات مناطق آزاد به این مناطق برمی‌گردد

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به فعالیت ۲۵ هزار واحد تجاری با ایجاد اشتغال برای یکصد هزار نفر در مناطق آزاد، افزود:

در مجموع برای فعالیت این واحدها و رونق تولید و کسب و کار در این مناطق تصمیمات خوبی گرفته شد و امیدواریم که این تصمیمات موجب رونق بیشتر واحدهای تجاری و افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی شود.

همتی با اشاره به بازدیدهای انجام شده از واحدهای تولیدی جزیره کیش، تأمین ارز برای خرید مواد اولیه، نحوه انتقال و جابجایی کالا بین مناطق آزاد، ثبت سفارش و موضوع کالای همراه مسافر را مهم‌ترین خواسته‌ها و مشکلات مطرح شده دانست و عنوان کرد:

این مسائل در نشست امروز مورد بررسی قرار گرفت و در این زمینه با هدف رونق تولید تدابیری اتخاذ شد.

وی با یادآوری این نکته که پروانه‌ها و مجوزهای صادراتی مناطق آزاد قبل از این موردقبول واقع نمی‌شد، تصریح کرد:

از این پس باهدف رونق اقتصادی، مجوزها و پروانه‌های صادراتی مناطق آزاد مبنای ارائه خدمات بانکی خواهد بود، بنابراین در راستای بهبود فضای کسب و کار، رفع موانع تولید و مشکلات بانکی فعالان اقتصادی این مناطق، کلیه مجوزهای صادره توسط سازمان‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ملاک عمل بانک‌های عامل برای اعطای خدمات بانکی قرار می‌گیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های لازم برای استفاده واحدهای تولیدی کیش از ارزی که به واسطه صادرات محصولات آن‌ها به کشور باز می‌گردد انجام خواهد شد، افزود:

تصمیم بر این است که با همکاری دبیرخانه مناطق آزاد، بخشی از ارزی که از محل صادرات محصولات مناطق آزاد تأمین می‌شود و رقم قابل‌توجهی است به واحدهای این مناطق تخصیص داده شود تا برای تأمین مواد اولیه آن‌ها مورداستفاده قرار گیرد.

لزوم اجرای صحیح قوانین مناطق آزاد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این نشست گفت:

اولویت‌بندی‌های کشور را در این شرایط درک می‌کنیم، اما این نکته را باید در نظر بگیریم که سرمایه‌گذاران به خاطر وجود قوانین حاکم بر مناطق آزاد آمده‌اند، اگر این قوانین نبود، در شهرهای خودشان سرمایه‌گذاری می‌کردند.

غلامحسین مظفری افزود:

جدی نگرفتن برخی قطعنامه‌ها گرفتاری‌هایی داشت که امروز محصول آن را باید جمع و جور کنیم، برداشت ما این است که نکات کلیدی وجود دارد که برخی سیاست‌گذاران ما از آن اطلاع ندارند.

وی با تشریح به شرایط جنگی کشور در زمینه اقتصاد گفت:

سربازان اقتصادی امروز ۴۰ سال تجربه سخت را دارند، فعالان اقتصادی بسیاری در کشور وجود دارند و سرمایه‌های واقعی مناطق آزاد به‌ویژه کیش همین سرمایه‌دارانی هستند که سرما و گرما این جزیره را کشیده‌اند، آنها شرایط را درک می‌کنند و توقعی فراتر از اجرای صحیح قوانین مناطق آزاد ندارند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش همچنین اظهار داشت:

رویکرد ما در جزیره کیش این است که به رفع مشکلات و رونق اقتصادی کمک کنیم، از همه مدیران و معاونانم خواسته‌ام به‌جای اینکه سرمایه‌گذار سراغ ما بیاید یا پشت در ما بماند، ما باید به سراغ آنها برویم، متأسفانه این برای ما بد است که هنوز نتوانسته‌ایم خیلی از واحدهای صنعتی کیش را ببینیم.

وی با ذکر اینکه استراتژی و راهبرد ما این است که برای حل مشکلات باید سراغ سرمایه‌گذار و مردم برویم، افزود:

برخی می‌گفتند وارد پرونده فلان پروژه نشوید که گرفتار می‌شوید، گرفتاری یعنی چه؟ ما آمده‌ایم که این گره‌های کور را باز کنیم.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، سال گذشته از جزیره کیش بیش از سیصد و بیست میلیون دلار صادرات انجام شده است که رقم قابل‌توجهی می‌باشد. وی با بیان این مطلب افزود:

در صورتی که بخشی از این ارز به تأمین مواد اولیه موردنیاز واحدهای تولیدی و صنعتی کیش اختصاص داده شود و سهمیه ارزی نیز به تجار برای واردات داده شود بسیاری از مشکلات فعالان و سرمایه‌گذاران جزیره کیش برطرف می‌شود.

عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی و مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور روز پنجشنبه به ‌منظور بررسی مسائل ارزی و ریالی واحدهای تولیدی و تجاری مناطق آزاد تجاری- صنعتی و همچنین دیدار با فعالان اقتصادی وارد کیش شده بود.

منبع isna

مناطق آزاد کیش برای استخراج ارزدیجیتال مناسبند

مطالب بیشتر

  1. مصوبۀ ماینینگ فرصت سوزی چند میلیارد دلاری
  2. قوانین مالیاتی مراکز استخراج

دیدگاهتان را بنویسید