شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
دانستنی‌های جهان کریپتو

همه چیز دربارۀ ساخت ریگ استخراج بیت‌کوین

نوشته شده توسط مدیریت

همه چیز دربارۀ ساخت ریگ استخراج بیت‌کوین

در این مقاله به معرفی سه نوع ریگ استخراج میپردازیم که راه‌اندازی هریک از آنها گرانتر از دیگری است و به تبع، باتوجه به هزینه‌ای که برای ساخت یک ریگ استخراج پرداخت میکنید به همان میزان ریگ قدرتمندتری دارید. در اینجا علاوه بر معرفی روش‎ها آماده‌سازی هر یک از آنها، طریقه‌ی عملکردشان را نیز از نظر می گذرانیم.

این متن علاوه بر آموزش مکانیک مورد نیاز استخراج، فرآیند ماینینگ را نیز شرح میدهد. ما همچنین قصد داریم که پس از طرح مسائل نظری این حوزه به سمت چگونگی راه‌اندازی یک ریگ استخراج در مرحله‌ی عمل حرکت کنیم.

چگونه میتوان یک دستگاه استخراج را آماده و سپس فر‌آیند ماینینگ را آغاز کرد؟

اولین نکته، انتخاب دستگاه استخراج مناسب است، برای آنکه انتخابی درست داشته باشید باید دو مولفه اساسی را مدنظر قرار دهید.

۱- نرخ هش (hash rate)

نرخ هش عبارتست از: تعداد محاسباتی که ریگ استخراج شما در یک ثانیه انجام میدهد تا معادلات ریاضی را حل کند.

واحدهایی که برای نرخ هش مطرح میشود عبارتند از: مگاهش بر ثانیه (MH/sec)، گیگاهش بر ثانیه (GH/sec) و تراهش بر ثانیه (TH/sec) و هرچه نرخ هش تولیدی توسط دستگاه‌های ماینینگ شما بیشتر باشد، احتمال حل معادلات بیشتری از یک بلوک میسر می شود.

۲- میانگین انرژی مصرفی

تمام این قدرت محاسباتی نیازمند انرژی برق زیادی است که نهایتاً هزینه‌های استخراج را افزایش میدهد. بنابراین قبل از انتخاب تجهیزات استخراج شما باید از میزان برق مصرفی آنها آگاه باشید تا اطمینان حاصل کنید که تمام پول عایدی‌تان از محل استخراج را برای پرداخت هزینه‌های برق مصرفی خرج نخواهید کرد.

با استفاده ازعوامل فوق شما قادر خواهید بود که میزان حرارت تولیدی به ازای برق مصرفی را با تقسیم هش نهایی بر برق مصرفی در واحد هش بر وات (hashes/watts) بدست آورید.

برای مثال اگر توان دستگاه شما برابر GH/sec 500 باشد و در ازای آن ۴۰۰ وات برق مصرف میکند، شما میتوانید هزینه برق مصرفی در ازای ۱.۲۵ گیگاهش بر ثانیه را محاسبه کنید. اگر فرصت انجام اینکار را ندارید، وبسایتهایی وجود دارند که کار شما را راحت میکنند و این محاسبات را برای هر دستگاه انجام می دهند.

توجه داشته باشید که اگر از رایانه‌ی شخصی‌تان به‎عنوان ریگ استخراج استفاده می کنید، باید برق مصرفی رایانه را به میزان برق مصرف شده توسط تجهیزات ماینینگ‌تان اضافه کنید.

همه چیز دربارۀ ساخت ریگ استخراج بیت‌کوین

بخش‌های مختلف یک ریگ استخراج

تجهیزات استخراج به سه بخش مختلف تقسیم میشوند که عبارتند از GPUها، FPGAها و ASIC ها، که در ادامه نگاهی به آن‌ها می‌اندازیم.

۱- استخراج بیتکوین با کارت‌های گرافیک و رایانه شخصی

رایانه شخصی یکی از بدترین راه‌ها برای استخراج بیتکوین است. به‌صورت نظری شما می توانید از CPU رایانه خود برای استخراج استفاده کنید، اما در عمل، این روش یکی از ضعیف ترین راه‌های ماینینگ است.

از آنجایی که کارت‌های گرافیک (GPU) برای حل معادلات پیچیده طراحی شده‌اند تا قادر باشند بازی‌های با کیفیت بالا اجرا کنند و مدل‌ها را به وضوح نمایش دهند، شما میتوانید با اضافه کردن کارت‎های گرافیک به دستگاهتان خروجی نرخ هش را افزایش دهید.

برای تهیه‌ی کارت گرافیک دو شرکت اصلی فعال در این حوزه یعنی AMD و NVIDIA میتوانند راهگشا باشند. کارت‌های با کیفیت بالا صدها دلار خرج بر میدارند، اما نسبت به تولید هش، تنها با استفاده از CPU رایانه، مزایای بسیار بیشتری دارند.

یکی از نکات قابل توجه در استفاده از کارت‌های گرافیکی در استخراج این است که شما را قادر میسازد تا فرآیند ماینینگ را کنترل کنید، درست برخلاف روشهای دیگری که در ادامه ذکر خواهیم کرد.

شما میتوانید از کارت‌های گرافیک برای استخراج سایر رمزارزها نیز استفاده کنید. برای مثال لایت‌کوین از الگوریتم گواه اثبات کار (POW) متفاوتی نسبت به بیتکوین استفاده میکند. این روش برای این طراحی شده است که استخراج را با استفاده از CPU و GPU تسهیل کند. ضمن اینکه باعث میشود که روش استفاده از کارت‌های گرافیکی برای ماینینگ، امکان خوبی برای کسانی باشد که به استخراج ارزهای مختلف می پردازند.

استخراج مبتنی بر کارت‌های گرافیک این روزها فروغ چندانی ندارد، چراکه با وجود تجهیزات ASIC که استخراج بیتکوین را به طرز چشمگیری مشکل کرده‌است، کارت‌های گرافیکی از گردونه رقابت خارج شده‌اند.

۲- استخراج بیتکوین با استفاده از مدارهای FPGA

اصطلاح FPGA به اختصار یک آرایه دروازه برنامه‌پذیر در محل را نمایندگی میکند، که یک مدار یکپارچه طراحی شده است و این قابلیت را دارد که پس از ساخت در محل توسط مشتری یا طراح برنامه‌ریزی شود.

این قابلیت باعث میشود که تجهیزات FPGA در مقادیر زیاد خریداری شوند و سپس برای فرآیند استخراج آماده شوند. پس از آماده‌سازی عملکردی را از خود به نمایش میگذارند که کاملاً کارت‌های گرافیک را پشت سر میگذارد. هر قطعه در صورتی که بالاترین کیفیت را داشته باشد میتواند ۷۵۰ مگاهش بر ثانیه تولید کند و البته در هر دستگاه تنها یک چیپ یا قطعه میشود کار گذاشت.

۳- استخراج بیتکوین با استفاده از تجهیزات ASIC

این روش سود بسیاری را برای شما به ارمغان می‌آورد. این بهترین و سریعترین راه استخراج است. ASICها دستگاه‌هایی هستند که به طور ویژه برای انجام فقط یک عملیات طراحی شده‌اند، استخراج بیتکوین بواسطه آنها کمترین مصرف برق را بهمراه خواهد داشت چراکه این دستگاه‌ها صرفاً کار ماینینگ را انجام میدهند.

علی‌رغم دو روش دیگر ‌ASICها دستگاه‌های گرانی هستند اما سرعت خیره کننده‌ای دارند. این دستگاه‌ها در ظرفیت‌های مختلف به فروش میرسند و سازندگان آن همواره وعده میدهند که در آینده ASICها قدرت تولید بیشتری خواهند داشت.

حرف پایانی

در نهایت باید خاطر نشان کرد که زمانیکه بخواهیم از روش GPU/CPU و یا مدارهای FPGA برای استخراج استفاده کنیم نیازمند یک رایانه و با برنامه‌ی استخراج و تعداد استانداردی مشتری بیتکوین هستیم.

اما به یاد داشته باشید که قبل از آغاز به یک مشاور خوب در این زمینه یعنی گوگل مراجعه کنید و پیرامون استخراج تا جایی که میتوانید اطلاعات کسب کنید، توصیه ما این است که اول بخوانید، بخوانید و بازهم بخوانید.

منبع atozmarkets

 

مطالب بیشتر

  1. کاهش شدید و ناگهانی هش ریت بیت کوین
  2. آتش سوزی دیتاسنتر شرکت ماینینگ اینوسیلیکون

دیدگاهتان را بنویسید