شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
دانستنی‌های جهان کریپتو

8 اشتباه در حوزۀ سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

8 اشتباه در حوزۀ سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال
نوشته شده توسط مدیریت

8 اشتباه در حوزۀ سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

اشتباهات رایج سرمایه گذاری در حوزه رمزارزها

رمزارزها از آنجایی که دارایی پرسودی به شمار میروند و بازگشت سرمایه در این حوزه اغلب بسیار آسان و سریع صورت میپذیرد، شهره عام و خاص هستند. اما تقاضای خرید یا فروش از جانب سرمایه‌گذاران تنها ۵۰% مسئله است. ۵۰% سخت ماجرا این است که سرمایه‌گذاران هنگام معامله پیرامون دانش و اطلاعاتشان از کریپتوها دچار خطای محاسباتی نشوند و از اشتباهات رایج سرمایه گذاری در این حوزه که دامن‌گیر افراد زیادی بوده و هست، اجتناب کنند.

سرمایه‌گذاری روی رمزارزها در زمان درست نیاز به مقداری خوش اقبالی دارد. اما به هر حال تنها کسانی که نقشه‌ی راهشان را بهبود می بخشند و از اشتباهات گذشته‌شان درس میگیرند میتوانند کسب سود کنند.

اگر شما دچار اشتباهات رایج سرمایه گذاری نشوید، شانس اینکه سرمایه‌ی خود را افزایش دهید نسبت به این که بدون هیچ آورده‌ای زمین بازی را ترک کنید بسیار بیشتر خواهد بود. پس در گام اول می‎باید نسبت به اشتباهات رایج سرمایه گذاری در حوزه رمزارزها اجتناب کنید. حال ببینیم اشتباهات عمده‌ی این حوزه که با تجربه‌ها و تازه‌واردها باید از آن دوری کنند چیست؟

از این 8 اشتباه در حوزۀ سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال حذر کنید!

۱- داشتن تصور غلط از آگاهی کافی در مورد رمزارزها

برای معامله (ترید) عجله نداشته باشید. بهتر این است که زمانی را به یادگیری مبانی تجارت رمزارزها و چگونگی عملکرد آنها اختصاص بدهید. در مورد چیزی که میخواهید انجام بدهید اطمینان حاصل کنید و بیش از استطاعتتان ریسک نکنید.

منابع آموزشی‌ای که مورد اعتمادتان باشند را پیدا کنید، به یادگیری مبانی فناوری بلاکچین و بیتکوین و نیز مفاهیمی همچون موجودی یا عرضه کل و موجودی در گردش بپردازید. با مفهوم تورم آشنا شوید. در مورد صرافی‌های رمزارز، کیف پول‎های رمزارز، کلیدهای خصوصی و عمومی اطلاعات کافی کسب کنید. با صرف زمان مناسب صرافی‌ای را پیدا کنید که بهترین کارمزدها را ارائه میدهد. در مورد مالیاتی که ممکن است با انجام تجارت موظف به پرداخت آن شوید اطلاعات جمع‌آوری کنید.

همچنین حیاتی است که با مفاهیم پایه‌ی ریاضیات آشنایی داشته باشید در غیر اینصورت خیلی برای تریدینگ عجله نکنید. مثلاً اگر یک دارایی ۵۰% افت قیمت داشته باشد برای اینکه دوباره به قیمت اولیه‌اش برگردد چه میزان باید رشد کند؟ آفرین ۱۰۰% ، نه ۵۰%.

هنگامیکه معنای عرضه و تقاضا را دریافتید باید نحوه‌ی خواندن نمودارها و تحلیل‌های فنی را نیز بیاموزید. تحلیل تکنیکال داده‌های گذشته‌ی بازار را چراغ راه آینده میکند و پیش‌بینی بهتری از وضعیت یک دارایی ارائه میدهد. با فرا گرفتن این مسائل، زمانی که روند بازار درحال تغییر باشد و یا قیمت یک دارایی کاذب باشد، شما درک بهتری از اوضاع خواهید داشت.

تحلیل‌های تکنیکال برای عده‌ای بسیار مهم است و در واقع قلب تپنده‌ی استراتژی سرمایه‌گذاریشان است. هر چه بیشتر بدانید بهتر خواهد بود.

از این 8 اشتباه در حوزۀ سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال حذر کنید!

۲- اطمینان از بازگشت سرمایه و اعتماد بی‌جا به شبکه‌های اجتماعی

توسعه‌دهندگان و مدیران پروژه‎های مبتنی بر بلاکچین نمیتوانند مطمئن باشند که چه مدت پروژه‌های رمزارز خود و شرایط سوددهی آنها را حفظ خواهند کرد. هیچکس نمیداند که فردا، حتی امشب، چه خواهد شد. سرمایه‌گذاران باید از همه‌ی خطرات آگاه باشند و اگر در مورد خطرات به آنها هشداری داده نمیشود، حداقل باید از وجود این خطرات مطلع باشند. در حوزه رمزارز آخرین چیزی که میشود وعده‌ی آن را داد، تضمین چیزی است.

برخی مواقع سرمایه‌گذاری افراد مبتنی بر اخباری است که از شبکه‌های اجتماعی دریافت کرده‌اند، مثلاً فیسبوک یا توییتر. نشریات مختلف نیز ممکن است سرمایه‌گذاران را تحت تأثیر قرار بدهند. رسانه‌ها میتوانند یک خبر را پخش کنند، مثلاً ممنوعیت بیتکوین در هند و یا چگونگی مخالفت وال‌استریت با صنعت رمزارز. اما تیترها جهت دار زیربنای تبلیغات یک‌جانبه(پروپاگاندا) هستند. بسیاری از مقالات برای گرفتن کلیک و ایجاد بحث و جدل به چاپ میرسند و اغلب توام با غلو و اغراق هستند.

8 اشتباه در حوزۀ سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

۳- سرمایه‌گذاری بیش از استطاعت و افراط در تجارت

برخی از تازه‌واردها میخواهند تا ۲۰ ترید در روز انجام دهند، که بسیار پرخطر است. معمولاً آنها بابت کارمزد صرافی بدهکار میشوند و برای جبران این بدهکاری دست به معاملات بیشتر میزنند. افراط در تریدینگ ضعف در تصمیم‌سازی را منجر میشود.

دارایی‌های دیجیتال بشدت متغیرند، قیمتشان بسیار بالا و پایین میشود. تحت هیچ شرایط نباید بی‌گدار به آب بزنید و برای شروع تریدینگ در حوزه کریپتو وام بگیرید یا ماشین و خانه‌ی خود را بفروشید. داستان خیلی از برندگانی که در زمان مناسب سرمایه‌گذاری کردند و از حالا تا آخر عمرشان در رفاه خواهند بود با قلم باخت و جوهر از دست رفتن تمام سرمایه‌ی عده‌ای دیگر به رشته تحریر درآمده است.

با کریپتوها باید به مثابه یک بازی رفتار کنید، چراکه درصد زیادی از کسب موفقیت به شانس بستگی دارد. په بسیار سرمایه‌گذاران و تریدرهای با تجربه‌ای که در این بازار با شکست مواجه شدند. متخصصان توصیه میکنند که نباید بیش از ۵% پس‌اندازتان را در بازار غیرقابل پیش‌بینی رمزارزها سرمایه‌گذاری کنید و از آنجایی که هر خطری در هنگام کار با رمزارزها محتمل است، شاید این توصیه را باید بعنوان قانون اصلی سرمایه‌گذاری در حوزه کریپتو بخاطر بسپارید.

از این 8 اشتباه در حوزۀ سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال حذر کنید!

۴- کار در حوزه استخراج ابری

شاید تا چند سال پیش کسب سود از سیستم استخراج ابری (Cloud Mining) واقعی‎تر مینمود. اما در این فضا تعداد کلاهبرداران همواره بیشتر از شرکت‌های درستکار بوده و هست. نکته‌ی اصلی اینجاست که بیشتر شرکت‌های فعال در این حوزه سود بسیار زیاد و با بازگشت سریع را تضمین می کنند.

8 اشتباه در حوزۀ سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

۵- سرمایه‌گذاری در یک ICO که حتی یک محصول قابل اعتماد هم ندارد

امروزه ICOها در پس زمینه بازار محو شده‌اند و شرکت‌ها اقدام به جذب سرمایه از طریق IEOها میکنند که همه امکان سهیم شدن در آن را ندارند. یکی از مشکلات اساسی ICOها این است که صرفاً یک ایده هستند و یک محصول قابل اعتماد وجود ندارد. علاوه بر این بیشتر ICOها ممکن است در باغ سبز باشند و حتی اگر تیم ارائه دهنده‌ی آن قصد فریب کسی را هم نداشته باشد، بازهم سودی از آن عاید هیچ‌کس نشود.

 

۶- مسائلی همچون فومو (FOMO)، استراتژی ترس، عدم قطعیت و تردید (FUD) و ترس از افت قیمت شدید که منجر به فروشمی شود (Panic Sell)

استیو وزنیاک، یکی از بنیانگذاران اپل، یک بار گفته است که تمام بیتکوین‌های خود را زمانی که قیمت نزدیک به سطح ۲۰،۰۰۰ دلار بود، فروخته است تا دیگر نگران نوسانات دائمی آن نباشد.

نکته بسیار مهم برای سرمایه‌گذاران در حوزه پول دیجیتال این است که همواره صبور باشند و هیچگاه آرامش خود را از دست ندهند و همچنین نیازی نیست که تمام روز به نمودارها نگاه کنند.

بسیاری از افرادی که وارد این عرصه میشوند در زمانی که روندها صعودی است میخواهند سریعاً سود زیادی به جیب بزنند، آنها بدون اینکه تحلیل خاصی از موقعیت داشته باشند دست به خرید دارایی‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن میزنند. در جامعه رمزارز به این عمل سندروم ترس از جاماندن یا فومو میگویند که رفتار بسیار رایجی در فضای کریپتو بشمار می‌آید. برای اجتناب از این حالت باید خونسردیتان را حفظ کنید و حقایق را تحلیل کنید.

نقطه‌ی مقابل فومو، ترس عدم قطعیت و تردید(FUD) است. هدف این استراتژی این است که افراد را مجاب به فروش کند و نه خرید. عده‌ای رند در فضای کریپتو خواهان این هستند که افراد در قیمت‌های پایین دست به فروش داراییشان بزنند. برای اینکار آنها شروع به پخش اخبار بد میکنند، از قبیل آسیب‌پذیری دارایی‌ها، هک شدن، تغییر تیم یک پروژه‌ یا هر چیز دیگری که اعتماد فرد از آن دارایی را سلب کند و نهایتاً از سر ترس دارایی‎‌اش را بفروشد. در هر حال اگر جانب منطق را رها نکنید، به راحتی قادر خواهید بود از این اشتباهات اجتناب کنید.

از این 8 اشتباه در حوزۀ سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال حذر کنید!

۷- چیدن همه‌ی تخم‌مرغ‌ها در یک سبد

تازه‎‌کارها همواره به سرمایه‌گذاری روی بیتکوین فکر میکنند، در حالی که هزاران رمزارز دیگر نیز وجود دارد و تعدادی از این رمزارزها بسیار سریعتر از بیتکوین رشد میکنند. تنوع در سرمایه‌گذاری یا به عبارتی اختصاص سرمایه به چندین دارایی‌ به شما در راستای کسب سود بیشتر و حفاظت از سرمایه‌تان کمک خواهد کرد.

سرمایه‌گذاران خبره معمولاً تعدادی از کوین‌ها را انتخاب می کنند که بتوانند وضعیتشان را پیگیری کنند. توصیه آنها این است که حداکثر ۱۰ رمزارز را در آن واحد برای سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید.

از این 8 اشتباه در حوزۀ سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال حذر کنید!

۸- نادیده گرفتن هشدارهای امنیتی

این مورد آخر در بین تازه‌واردهایی که توجه کمی به امنیت ذخیره‌سازی رمزارزهایشان دارند، مبتلا به زیاد دارد. در بازار کریپتو همه باید قوانین ایمنی را به یاد داشته باشند تا پول خود را به کلاهبرداران و هکرها نسپارند. همیشه باید بسیار مراقب باشید، دامنه (domain) صرافی‌ها و کیف پولهای رمزارزی‌ای را که استفاده می کنید، به صورت مداوم بررسی کنید.

صرافی‌های که احراز هویت دوطرفه و رمزعبورهای خاص و پیچیده ارائه می دهند را برگزینید. تمام رمزارزهایتان را در یک صرافی ذخیره نکنید. تقریباً تمام سایت‎های بزرگ و محافظت شده مورد تهاجم هکرها قرار گرفته‌اند. بهتر این است که از کیف پول سخت افزاری استفاده کنید که به اینترنت وصل نیستند. این گزینه بعنوان امنترین راه ذخیره دارایی‌ها بشمار می‌آید.

در نهایت اگر هنگام کار در فضای کریپتو نکات مذکور را همواره بیاد داشته باشید، خطرات را کاهش خواهید داد هر چند که کاملاً از بین نمی روند.

منبع atozmarkets

از این 8 اشتباه در حوزۀ سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال حذر کنید!

دیدگاهتان را بنویسید