شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
دانستنی‌های جهان کریپتو

دلایل رواج و محبوبیت بیت‌کوین

دلایل رواج و محبوبیت بیت‌کوین
نوشته شده توسط مدیریت

دلایل رواج و محبوبیت بیت‌کوین

اصلی‌ترین دلایل گرایش جامعه به استفاده از رمزارز بیتکوین به شرح زیر است:

۱. بیت‌کوین تحت هیچ دولت یا نهادی قرار ندارد

هیچ بانک یا نهادی نمی‌تواند تراکنش‌های مالی بیت‌کوینی شما را رصد کند. هیچ مجمع قانونی و مالیاتی نمی‌تواند بر دارایی شما نظارت داشته باشد. البته این عدم نظارت می‌تواند مشکلاتی اعم از پولشویی و یا تراکنش‌های آسان مالی را برای باندهای تبهکار بین‌المللی به همراه داشته باشد. در واقع یکی از دلایل گسترش پذیرش بیت‌کوین در سال‌های گذشته، بکارگیری بیتکوین در معاملات غیرقانونی بوده است.

۲. بیت‌کوین بانک‌ها و نهادهای واسطه را دور می‌زند

بیت‌کوین در یک شبکه همتا‌به‌همتا در نقل و انتقال است و نیازی به‌حضور بانک به‌عنوان یک واسطه انجام مبادلات وجود ندارد. همچنین کیف‌پول بیت‌کوین را نمی‌توان همانند حساب‌های بانکی مسدود یا موجودی آن را بلوکه نمود.

هیچ نهادی قادر نیست از میزان موجودی کیف‌پول کاربران اطلاع حاصل نماید. هیچ محدودیت و سقف برداشت یا واریزی برای کیف‌پول بیت‌کوین وجود ندارد. هیچ‌کس به‌جز صاحب کیف‌پول نمی‌تواند درباره مدیریت دارایی‌های موجود در آن تصمیم‌گیری کند و بی‌تردید بانک‌ها به‌هیچ عنوان از این قابلیت بیت‌کوین دل‌خوشی ندارند!

۳. بیت‌کوین در نحوه پس‌انداز و خرج کردن دارایی مردم تحول ایجاد می‌کند

از زمان عرضه پول کاغذی تا کنون قدرت مالی دنیا همواره در اختیار بانک‌ها بوده است. بانک‌ها پول را منتشر، نگهداری و به ازای خدمات واسطه‌ از ما کارمزد دریافت میکنند.

اگر دولتی به پول بیشتری نیاز داشته باشد، اسکناس بیشتری چاپ می‌کند و یا اینکه سیاست‌های مالی متفاوتی را در پیش می‌گیرد. در این میان، برخی دولت‌ها هم بدون توجه به موافقت یا مخالفت مردم، پول بدون پشتوانه چاپ می‌کنند و در نتیجه سبب ایجاد تورم در جامعه می‌شوند. این تورم بی تردید به سود بانک‌ها و به زیان ملت خواهد بود.

بیت‌کوین با هدف پس گرفتن این قدرت و بازگرداندن توان مدیریت ثروت به مردم طراحی شده است. به جای اینکه یک تکه کاغذ ارزش داشته باشد، یک بسته کد دیجیتالی ارزشمند شمرده می‌شود. کدهایی که نه جعل میشوند و نه به خواست دولت‌ها تکثیر.

۴. تراکنش‌های بیت‎کوینی برگشت‌ناپذیرند

شیوه‌های پراخت موجود نظیر انتقال پول به صورت کارت به کارت و یا از طریق چک، این قابلیت را دارند که از سوی بانک لغو شوند. اما تراکنش‌های صورت گرفته بیت‌کوینی برگشت ناپذیرند.

این بدان معنی است که اگر شما بیتکوین‌تان را سهواً به یک آدرس اشتباهی ارسال کنید، احتمال بازگشت موجودی شما نزدیک به صفر خواهد بود. چون ممکن است آن آدرس اصلاً وجود نداشته باشد و بیتکوین شما اصطلاحاً به سیاه چاله‌ی بیتکوین‌های گمشده رفته باشد و یا اینکه اگر بیتکوین شما به آدرسی اشتباهی منتقل شود، مالک آن کیف پول که هویتش ناشناس است، بیتکوین شما را به شما پس ندهد.

منبع xblockchain.me

 

مطالب دیگر

  1. 10 اصل مهم وایت پیپر بیت کوین
  2. چرا فقط 21 میلیون بیت کوین وجود دارد؟
  3. بیت کوین چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید