شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
سایر

کارهایی که هنگام افت قیمت بیت‌کوین نباید کرد!

نوشته شده توسط مدیریت

کارهایی که هنگام افت قیمت بیت‌کوین نباید کرد!

حقیقتاً با وجود نوسانات مرگبار بازار کریپتوها، سرمایه‌گذاری در رمزارزها به منزله یک جنگ روانی است. معامله‌گران سهام اغلب اعلام می‌کنند که سرمایه‌گذاری در بازار سنتی به آمادگی ذهنی خیلی بالایی نیاز دارد. این آمادگی ذهنی زمانی به کار می‌آید که بازار دچار نوسان شده باشد. یک معامله‌گر خوب در چنین شرایطی باید کنترل بالایی داشته باشد، از تصمیم‌گیری‌های احساسی اجتناب کند و با پیروی از استراتژی مناسب به فعالیت خود ادامه دهد.

اگر تجارت سنتی به آمادگی ذهنی بالایی نیاز دارد، پس می‌توان ادعا کرد که معامله‌گران رمزارزها باید صبر ایوب داشته باشند. نوسان بازار کریپتوها از هر بازار دیگری در جهان بیشتر است. کسانی که می‌خواهند وارد بازار خریدوفروش بیتکوین شوند، باید تسلط بالایی بر احساسات خود داشته باشند، درست مثل رهبران یوگا.

کارهایی که هنگام افت قیمت بیت‌کوین نباید کرد!

نویسنده این مقاله از تجریبات خودش در خصوص خرید و فروش ارزهای رمزنگاری‌شده می‌گوید و داستان را اینطور تعریف می‌کند.

من چند سال است که در فضای خریدوفروش بیتکوین فعالیت می‌کنم. در ابتدا با سرمایه‌گذاری شروع کردم، ولی بعدها دامنه فعالیت‌هایم را گسترش دادم. با یک شتابدهنده همکاری دارم و به فروش توکن‌ها کمک می‌کنم؛ به تازگی نیز به تیمی ملحق شده‌ام که عاشق کارشان هستم. کار کردن در این تیم به من کمک می‌کند تا درک جامعی از قواعد بازی داشته باشم.

آشنایی با بازیگران بازار رمزارزها به من یاد داده که این بازار تقریباً در تمامی مواقع بر پایه احساسات حرکت می‌کند. چنین جمله‌ای بدین معناست که روند قیمت ارزهای رمزنگاری شده همیشه با حساب و کتاب پیش نمی‌رود.

تعداد سرمایه‌گذاران خرد کریپتوها از هر بازار دیگری در جهان بیشتر است. کافیست لغت «بیت کوین» را در «گوگل ترندز» وارد کنید و نمودار آن را با نمودار قیمت بیت‌کوین مقایسه کنید. مشاهده می‌کنید که هر دو نمودار شباهت زیادی به یکدیگر دارند. هر چه بر تعداد افرادی که لغت بیت‌کوین را در گوگل جستجو می‌کنند، افزوده شود، قیمت آن افزایش بیشتری پیدا می‌کند. از آن‌جایی که تعداد داده استفاده شده برای رسم نمودار «حجم جستجو» کمتر است، این نمودار ملایم‌تر از نمودار قیمت بیت‌کوین به نظر می‌رسد.

کارهایی که هنگام افت قیمت بیت‌کوین نباید کرد!

در بازاری که بر اساس احساسات کنترل شود، نوسان قیمت نیز به صورت هیجانی انجام می‌گیرد. اگر می‌خواهید در یک بازار مبتنی بر هیجان، عملکرد مناسبی داشته باشید، باید عنصر احساسات را از معاملات خود حدف کنید.

دلیل من از گفتن چنین جمله‌ای این است که در برخی از اوقات، بهتر است به‌جای انجام اقدامات مختلف، هیچ کاری نکنید و فقط نظاره‌گر باشید. همان‌گونه که پیش از این اشاره کردیم؛ چنین امری زمانی محقق می‌شود که صبر ایوب داشته باشید. تصور کنید که قیمت بیت‌کوین افت کرده و با چشم می‌بینید که ارزش دارایی‌های شما درحال کاهش است. در چنین شرایطی، حفظ آرامش بسیار سخت و دشوار است.

شاید این سوال برایتان مطرح شود که آیا امکان دارد باز هم قیمت بیت‌کوین افزایش پیدا کند؟ من گوی پیشگویی ندارم، ولی با اعتماد به نفس بالایی می‌گویم که بیت‌کوین در نهایت شکوه پیشین خود را باز خواهد یافت.

۱) یافتن پایین‌ترین نقطه قیمت برای انجام خرید را فراموش کنید

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که بخشی از سرمایه خود را به شکل فیات یا بیت‌کوین نگهداری می‌کنید، زمان افت قیمت، فرصت مناسبی است که به ایجاد پورتفولیوی خود بپردازید. من همیشه مقداری پول فیات یا بیت‌کوین ذخیره می‌کنم تا درصورت افت شدید بازار از آن‌ها استفاده کنم، ولی همیشه وسواسی که برای رسیدن به پایین‌ترین قیمت یک سیر نزولی داشته‌ام، باعث شده تا برگ برنده‌های زیادی را از دست بدهم.

زمانی‌که به نمودار قیمت یک سکه‌ دیجیتال نگاه می‌کنید و مشاهده می‌کنید که قیمت آن در حال کاهش است، این سوال برایتان مطرح می‌شود که این سیر نزولی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

در چنین شرایطی، در واقع به دنبال این هستید که به پایین‌ترین قیمت برسید. رسیدن به پایین‌ترین قیمت بدان معناست که درست در زمان کمینه بودن قیمت، وارد معامله شوید. دستیابی به پایین‌ترین قیمت به حدی دشوار است که عنوان «گرفتن یک چاقوی در حال افتادن» را به آن اختصاص داده‌اند.

اگر دائم در تلاش هستید که به پایین‌ترین قیمت برسید، احتمال دارد که شانس‌های موفقیت را از دست بدهید.

چندین بار صبر کرده‌ام تا قیمت به کمترین مقدار خود برسد و درست قبل از معکوس شدن روند وارد بازار شوم؛ ولی این کمال‌گرایی در ورود به تجارت باعث شده تا شانس‌های زیادی را از دست بدهم و سود چندانی عایدم نشود. در برخی از اوقات، بهتر است به جای منتظر بودن برای رسیدن به قیمت کمینه، دست به کار شوید و در نزدیکی‌های این قیمت، قدم در معامله بگذارید.

اگر مانند شخصیت «گندالف» هستید و مثل دوستان من می‌توانید مانند یک جادوگر به تجزیه و تحلیل بپردازید، بهتر است در مورد رسیدن به پایین‌ترین قیمت تمهیدات بهتری بیندیشید. البته خطاب ما فقط به شما نیست، این جمله برای تمامی سرمایه‌گذاران خرد، که بخش عمده‌ای از بازار را تشکیل می‌دهند، صادق است. شما «گرگ وال استریت» نیستید و اگر دست از چنین تصوری بردارید، کوین‌های بیشتری به دست می‌آورید.

۲) برای خرید کوین‌هایی که درحال افزایش قیمت هستند، کوین‌های فعلی خود را نفروشید

همه این کار را انجام داده‌اند. نیازی نیست که به خاطر انجام این کار شرمنده باشید، بالاخره ما همگی انسان هستیم و جایزالخطا. همگی ما این تجربه را داریم که سکه‌هایمان را به پایین‌ترین قیمت فروخته‌ایم و سپس روند معکوس شده و قیمت‌ آن سکه افزایش پیدا کرده است.

به نظر می‌رسد هر زمانی که دچار سندروم «فومو» شده‌ام و برای خرید یک کوین دیگر، کوین‌های فعلی خود را فروخته‌ام، قیمت کوین‌های فروخته‌ شده‌ام افزایش پیدا کرده است. فومو به معنای «ترس از جاماندن» است و باعث می‌شود تا در اقدامات تجاری خود تصمیم‌گیری‌های بدی داشته باشیم.

بگذارید یک مثال برایتان بزنم: فرض کنید کوین AAA را به قیمت ۰.۲۵ سنت خریداری می‌کنید، ارزیابی‌های دقیقی انجام داده‌اید، نمودارها را مطالعه کرده‌اید و اکنون نوبت رسیده به خرید. حتی منتظر رسیدن به پایین‌ترین قیمت هم نمانده‌اید و از آن‌جایی که می‌دانید این یک سرمایه‌گذاری طولانی مدت است، با خیال راحت خرید خود را انجام داده‌اید.

 

دیدگاهتان را بنویسید