شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
سایر

چرا اگر بیت کوین نداشته باشید، باخته‌اید؟

چرا اگر بیت کوین نداشته باشید، باخته‌اید؟
نوشته شده توسط مدیریت

چرا اگر بیت کوین نداشته باشید، باخته‌اید؟

بیش از یک دهه از خلق و عرضه بیت‌کوین، اولین پول مبتنی بر اعتماد جهانی میگذرد. حال بیایید به چند دلیل که چرا خرید بیت‌کوین و حتی یک بخش کوچک از آن میتواند ایده‌ای خوب تلقی شود، نگاهی بیندازیم.

۱‌- بیت‌کوین کاملاً منحصر بفرد است

ده سال پیش، ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیتکوین، توضیح داد که چرا بیتکوین متفاوت از سایر ارزهای دیجیتال می‌باشد که پیش از این وجود داشت.

چیزی که بیتکوین را واقعاً انقلابی کرده این است که به اعتماد تکیه ندارد. علاوه‌ بر این، نرم‌افزار غیرمتمرکز آن، این ارز دیجیتال را در برابر حملات مقاوم می‌سازد. به خصوص اگر این شبکه به اندازه کافی بزرگ شود.

خالق اسرارآمیز بیتکوین پیش‌بینی کرد که اگر مردم ارزش‌گذاری بیتکوین را بر اساس محدود بودن، کارآیی و اعتماد بنفس مدنظر قراردهند آنگاه قیمت به نهایت اوج خود خواهد رسید.

ناکاموتو یک هفته پس از راه‌اندازی بیتکوین در ایمیلی توضیح داد:

می‌دانید، من فکر می‌کنم افراد بسیار بیشتری در دهه ۹۰ علاقمند به چنین پدیده‌ای بودند، اما بعد از بیش از یک دهه از عدم موفقیت سیستم‌های مبتنی‌براعتماد به نهاد ثالث (Digicash و غیره)، مردم بیتکوین را به‌عنوان یک انگیزه گمشده می‌بینند. امیدوارم که مردم بتوانند این تمایز را ایجاد‌کنند چنانکه این اولین‌باری است که من می‌دانم ما در تلاشیم یک سیستم مبتنی بر عدم اعتماد [متمرکز] را امتحان می‌کنیم. بله، این همان ویژگی اصلی بود که بطور بی‌سابقه‌ای مرا به خود جلب کرد. ترفند واقعی این خواهد بود که مردم به ارزش آفرینی بیتکوین‌ها وادار شوند.

امروزه بیتکوین یک نمایش بی‌سابقه ۹۹/۹۸ درصدی از زمان بهینه‌سازی را به منصه‌ظهور گذاشته‌است. در همین راستا و بدون تکیه بر هیچ نهاد ثالثی، هر ۱۰ دقیقه و با شکل‌گیری یک بلاک جدید این شبکه همچنان بالا نگهداشته میشود.

در واقع، امروز چیزی که در مورد بیتکوین کمتر قابل پیش‌بینی است، موضوع قیمت است. با وجود عرضه ۲۱ میلیونی تدوین‌شده برای بیتکوین، نوسان قیمت به دلیل ایجاد بیت‌کوین جدید قابل پیش‌بینی نیست و از عرضه و تقاضا پیروی نمی کند. دارایی دیجیتالی که بر خلاف سایر دارایی‌های موجود تا به حال امکان دوبار خرج شدن برای آن وجود ندارد.

۲-بیت‌کوین به بقایش ادامه داد

بیتکوین امروزه بیش از هر زمان دیگر با امکان دستاوردهای تصاعدی در بخش توان محاسباتی، امنیت و کاربرد ظاهر شده‌است. به‌واقع بعیدترین نکته این بود که بیت‌کوین ارزش کمی بیش از صفر حاصل کند و بزرگترین نقطه عطف آن میتوانست کسب ارزشی معادل یک سنت و یا برابری با دلار طی دو سال قلمداد گردد، این خطرناکترین دوره برای بیتکوین بود که در واقع میتوانست آن را “مرده” به‌شمار آورد.

امروزه میلیون‌ها نفر از مردم در سراسر جهان در مورد قیمت بیت‌کوین گمانه‌زنی میکنند، زیرا در سال های اخیر ارزش بیت‌کوین از صفر به ۲۰،۰۰۰ دلار افزایش داشته است.

در همان زمان نوسان قیمت، استفاده از بیتکوین برای انواع فعالیت‌های اقتصادی که به‌طور متوسط به بیش از ۳۵۰،۰۰۰ تراکنش روزانه می‌رسد مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزاران تاجر و برخی از شرکت‌های مشهور، امروزه بیتکوین را به‌عنوان نهاده‌ای مالی می‌پذیرند.

ناکاموتو ادامه می‌دهد:

اگر ۱۰ سال بعد، ما از ارز الکترونیکی استفاده نکنیم متعجب خواهم شد، درحال‌حاضر راهی برای انجام این کار یافته‌ایم که بگونه‌ای اجتناب‌ناپزیر هرگز خاموش نخواهد شد، وقتیکه نهاد ثالث مورد اعتماد به پایان کارش برسد.

برنامه‌های کاربردی در حال ساخت و توسعه نظیر شبکه لایتنینگ به پرداخت آنی و کارمزد نزدیک صفر خواهد انجامید. ناکاموتو افزود برنامه‌های کاربردی فراوانی وجود خواهد داشت تا بتوان بدون زحمت و با پرداخت تنها چند سنت به یک وبسایت، به راحتی و به مثابه انداختن سکه جهت استفاده از ماشین‌های خودکار فروش خوراکی از بیتکوین بهره برد. اپ Lightning Spin یکی از نمونه‌هایی است که ساتوشی ناکاموتو پیشتر آن را پیش‌بینی کرده بود.

چرا اگر بیت کوین نداشته باشید، باخته‌اید؟

چرا اگر بیت کوین نداشته باشید، باخته‌اید؟

۳- دیجیتال کمیاب، پتانسیل محدود

بیتکوین برخلاف دلار و دیگر واحدهای پول فیات، به‌طور دیجیتالی کمیاب است. عرضه آن محدود به ۲۱ میلیون واحد است که درحال‌حاضر ۱۷.۶ میلیون عدد از آن استخراج شده‌‌است.

بنابراین، قیمت آن می‌تواند به میزان قابل توجهی رشد کند چرا که تنها چند میلیون نفر از نزدیک به ۸ میلیارد نفر، امروزه بیتکوین را حفظ می‌کنند. به‌عبارت‌دیگر، هنوز زود است، و اگر بیتکوین به مسیرش ادامه دهد، حجم بازار رمزارزها می‌تواند به تریلیون تبدیل شود.

۴- نقش راهبردی بیت‌کوین

با گذشت هر روز ، اثر شبکه بیت‌کوین و نقش راهبردی آن نیز آشکار و آشکارتر می‌شود. این موضوع را هم اکنون می‌توان در پیروی بیشتر آلتکوین‌ها از حرکت قیمت بیتکوین مشاهده کرد. این مساله میتواند نشانه‌ای واضح از تبدیل بیتکوین به شاخص محوری برای سایر رمزارزها تلقی‌گردد.

با گذشت زمان، استفاده بیتکوین برای مردم بسیار طبیعی خواهد بود. این شامل تراکنش‌های روزمره و پس‌انداز دارایی می‌شود، درست مانند برنامه‌های ارسال ایمیل و اپلیکیشن‌های پیام‌رسان است که امروزه در دسترس همگان قراردارد.

اعتماد به بانک‌ها، دولت‌ها و دیگر طرف‌های ثالث برای ذخیره پول و اطلاعات خصوصی، عملی قدیمی و بیهوده به‌نظر می‌رسد. خوشبختانه، بیتکوین تابه‌حال آسیب‌پذیرترین دوره خود را طی کرده‌است و به طرز معجزه آسایی به ثباتی نسبی رسیده است.

در حقیقت، ممکن است به نوعی نقطه اوج گذشته از دست رفته باشد. بنابراین، ممکن است ایده خوبی باشد که هم اکنون حتی میزان کمی بیت‌کوین برای خود بخریم. به بیان دیگر خرید بیت‌کوین حتی به مقدار کم بر همگان واجب است.

منبع bitcoinist

 

 

دیدگاهتان را بنویسید