شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
انواع ارزهای دیجیتال

آشنایی با بهترین ارزهای دیجیتالی حریم خصوصی‌محور

آشنایی با بهترین ارزهای دیجیتالی حریم خصوصی‌محور
نوشته شده توسط مدیریت

آشنایی با بهترین ارزهای دیجیتالی حریم خصوصی‌محور

سکه‌‌های خصوصی جایگاه مناسبی در صنعت کریپتو ایجاد کرده‌‌اند و بسیاری از موافقان قدیمی ارزهای رمزنگاری شده، وجود آن را ضروری می‌‌دانند.

بیتکوین‌‌ معمولاً بعنوان روشی ناشناس برای انتقال مبالغ مختلف در نظر گرفته می‌‌شود، اما باز هم بلاکچین بیتکوین‌‌ عمومی بوده و هنگامی که آدرس کیف به یک کاربر مرتبط شود، تمام تاریخچه تراکنش عمومی می‌‌شود.

سکه‌‌های خصوصی با بکارگیری تعدادی از تکنیک‌‌های مختلف، این مشکل را حل و به کاربران خود ابزاری کاملا ناشناس و خصوصی برای مبادله مبالغ مختلف ارائه می‌‌کنند. در ادامه چند نمونه از بهترین ارزهای دیجیتال مبتنی بر حفظ حریم خصوصی را بررسی خواهیم کرد.

مونرو (Monero)

مونرو با ساخت تصادفی آدرس یک‌‌بار مصرف بعنوان مقصد تراکنش ارسالی، بحث ناشناس بودن را محقق می‌‌کند و ارتباط بین آدرس عمومی کاربر و یک تراکنش مشخص را از بین می‌‌برد تا به تاریخچه یا تراز مالی شما دسترسی وجود نداشته باشد.
بعلاوه، تراکنش‌‌های مونرو وارد میکسرهایی می‌‌شود تا لایه بیشتری برای ناشناس بودن اضافه کند. کلید مخفی تضمین می‌‌کند که پذیرنده می‌‌تواند بلاکچین را اسکن کند تا آدرس‌‌های مربوط به حساب خود را مشخص کرده و در عوض فقط به اشخاص واسطه مطمئن خود، اجازه دسترسی به تاریخچه تراکنش‌‌ها و ترازهای مالی را بدهد.

با این که مونرو مشکل حریم خصوصی را به خوبی حل کرده، داده‌‌های اضافی ذخیره‌‌ای با بحث مقیاس‌‌پذیری حل می‌‌شوند که این مسئله ممکن است در بلند مدت سبب به خطر افتادن پذیرش آن شود. علی‌‌رغم این مسئله، مونرو در حال حاضر برترین سکه خصوصی از نظر مارکت‌‌کپ بوده و یکی از بالغ‌‌ترین گزینه‌‌های موجود و دارای اجتماع بسیار قدرتمند محسوب می‌‌شود.

زی کش (ZCash)

زی کش (ZCash)

زی کش بر خلاف مونرو از انواع چندگانه تراکنش پشتیبانی می‌‌کند تا بسته به مورد، به همه اجازه انتخاب بین شفافیت و حریم خصوصی را بدهد. تمام تراکنش‌‌هایی که صورت می‌‌گیرند، در بلاکچین عمومی ثبت می‌‌شوند اما داده‌‌های مربوط به خود آدرس و میزان تراکنش و بخش یادداشت (memo field) که ارسال می‌‌شوند یا یک آدرس خصوصی را ایجاد می‌‌کنند، رمزنگاری‌‌شده هستند و این مسئله به خوبی داده‌‌ها را از قرار گرفتن در معرض عموم مخفی می‌‌کند.

به منظور تضمین این مسئله که هیچکدام از ویژگی‌‌ها خراب نباشد و تراکنش همانطور که باید رخ دهد، زی کش از اثبات‌‌ دانایی صفر (zk-SNARKs) استفاده می‌‌کند. این تکنیک‌‌های کریپتوگرافی تضمین می‌‌کنند که می‌‌توان اطلاعات را بدون نیاز به آشکار کردن تایید کرد. نقطه ضعف بکارگیری اثبات دانایی صفر زی‌‌کش این است که آن‌‌ها نیازمند کلید اختصاصی هستند که اگر آشکار شوند، کل شبکه به خطر می‌‌افتد.
در حالی‌‌که تلاش‌‌های زیادی برای به حداقل رساندن احتمال این مسئله به کار گرفته می‌‌شود، کاربران نمی‌‌توانند به طور قطعی از این تلاش‌‌ها مطمئن باشند. زی‌‌کش هم همانند مونرو، view keys ارائه می‌‌کند که به کاربران اجازه می‌‌دهد تا تاریخچه تراکنش خود را به اشخاص واسطه مطمئن، نشان دهند.

آشنایی با بهترین ارزهای دیجیتالی حریم خصوصی‌محور

دش (Dash)

دش که از عبارت پول دیجیتالی (Digital Cash) گرفته شده، می‌‌خواهد بر روی اجزای اصلی بیتکوین‌‌ فعالیت کند تا ویژگی‌‌های بیشتری را در زمینه پول بهبود دهد؛ یکی از این ویژگی‌‌ها، حریم خصوصی است.

دش پلتفرمی ارائه می‌‌کند که ادعا کرده به کاربران خود حریم خصوصی، امنیت در تراکنش و البته امکان انجام مبادله فوری و با کارمزد پایین را خواهد داد. دش با ترکیب سکه‌‌ها با دیگر سکه‌‌ها به بحث خصوصی می‌‌رسد و این مسئله باعث می‌‌شود تا شناخت مبدا (یا مقصد) یک تراکنش به‌‌خصوص، صرفا با نگاه به بلاکچین عمومی مشکل شود. این به آن معنا است که دش حریم خصوصی را با ابهام محقق می‌‌کند و ترازها به اندازه تقسیم بین آدرس‌‌های متعدد، مخفی نیستند.

نکته منفی در این فرایند این است که کاربران هنگام ترکیب سکه‌‌ها، هویت خود را مشخص می‌‌کنند و این به آن معنا است که سکه‌‌ها چند بار ترکیب می‌‌شوند تا تاثیرات این موضوع را کاهش دهند.

بیم (Beam)

Beam یک ارز رمزنگاری شده جدید است که در ژانویه ۲۰۱۹ آغاز به کار کرد. این ارز هم همانند زی‌‌کش، بر اساس پروتکل mimblewimble بنا شده و برای تایید تراکنش از اثبات دانایی صفر، بدون آشکار کردن اطلاعات استفاده می‌‌کند.

Beam که در میدان ارزهای رمزنگاری شده یک تازه وارد محسوب می‌‌شود، می‌‌تواند برای مشکلاتی که بعد از ورود رقبا برای آن‌‌ها به وجود آمد، راه‌‌حل‌‌هایی ارائه کند. مثال‌‌هایی از این مسئله شامل نحوه استفاده Beam از پروتکل شبکه‌‌ای می‌‌شود؛ این پروتکل تضمین می‌‌کند که حریم خصوصی حتی با شخصی که ترافیک شبکه را مشاهده می‌‌کند هم به خطر نیافتد، یا این که نحوه عملکرد بلاکچین در ذخیره اطلاعات کمتر از حد عادی، جنبه‌‌های مقیاس‌‌پذیری بسیار بهتری را به همراه داشته باشد.

Beam با شباهت بسیار زیاد به مونرو و زی‌‌کش، به کاربران اجازه می‌‌دهد تا از طریق کلیدهای حسابرس (Auditor keys) برای اشخاص واسطه مطمئن، امکان بررسی و مشاهده تراز مالی را فراهم کند. با این که نشانه‌‌های اولیه مثبت هستند، باز هم باید صبر کنیم و ببینیم که این ارز در گذر زمان چگونه پیشرفت و توسعه می‌‌یابد.

آشنایی با بهترین ارزهای دیجیتالی حریم خصوصی‌محور

آپولو (Apollo)

آپولو یک ارز رمزنگاری‌‌شده و پلتفرم پرکاربرد است که قصد ترکیب قابلیت‌‌های متعدد دیگر پلتفرم‌‌ها با حریم خصوصی مدنظر خود را دارد. همانند برخی دیگر از ارزهای رمزنگاری شده‌‌ای که اینجا توصیف شد، آپولو به کاربران بسته به نیازشان، گزینه تراکنش‌‌های عمومی یا خصوصی را فراهم می‌‌کند.

آپولو از پوشش پیشرفته IP برای پیشگیری از اختلال تحلیل ترافیک و از ترکیب سکه به عنوان لایه‌‌ای اضافی در ناشناس کردن سرمایه‌‌ها و سرعت‌‌های شدیدا بالای ۱ تا ۲ ثانیه‌‌ای به ازای هر تراکنش استفاده می‌‌کند. چیزی که آپولو را برجسته می‌‌کند این است که بر خلاف باقی پلتفرم‌‌ها، ویژگی‌‌هایی مثل بازار نامتمرکز، صرافی یکپارچه (برای حذف حریم خصوصی از اختلال در سطح صرافی) و همچنین قراردادهای هوشمند که در حال حاضر در دسترس نیست و در نسخه ۲۰۲۰ ارائه می‌‌شود، پشتیبانی می‌‌کند.

تمام این نکات باعث می‌‌شود که آپولو پرکاربردترین ارز رمزنگاری شده خصوصی باشد. همانند Beam، برای آپولو هم باید صبر کرد و دید که نحوه توسعه و پذیرش اجتماعی به چه شکل خواهد بود.

منبع forbes

 

مطالب بیشتر

  1. به پروژه‌های Defi حریم خصوصی اضافه می‌شود
  2. جنبش حذف ارزهای حریم خصوصی از صرافی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید