شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

حسابداری هم به فناوری بلاک‌چین روی آورد

حسابداری هم به فناوری بلاک‌چین روی آورد
نوشته شده توسط مدیریت

حسابداری هم به فناوری بلاک‌چین روی آورد

حسابداری هم به فناوری بلاک‌چین روی آورد

بلاک چین، تکنولوژی که استفاده از ارزهای دیجیتال را ممکن کرده است، تکنولوژی قدرتمند و امیدوار کننده ای است. اگرچه که بلاک چین ممکن است به اندازه خود ارزهای دیجیتال جالب به نظر نرسد اما این احتمال وجود دارد که این تکنولوژی، پایه ای باشد که بر مبنای آن بتوان فناورهای بیشتری ایجاد کرد.

هر چند که بلاک چین برای خیلی افراد نا آشنا به نظر می رسد اما در واقع بسیار مفهوم آشنا است. در طول تاریخ راه های متعددی به منظور ردیابی ، نقل و انتقال و تجارت وجود داشته است. همانطور که می دانید ردیابی کردن هر چیزی مبتنی بر سیسjم های مشخص ساماندهی استوار است. در این فرایند وقتی قرار است که چیز ارزشمندی را از یک موسسه به موسسه ای دیگر یا از یک سازمان به سازمانی دیگر و یا از فردی به فرد دیگر منتقل کنیم باید دفتر کل بروز نگه داریم.

به عنوان مثال، معمولا در هنگام انتقال پول، هر طرف باید سندی از نقل و انتقال را نزد خود نگه دارد و بانک ها به عنوان واسطه باید تایید کنند که این نقل و انتقال معتبر ست. در واقع این واسطه ها هستند که در بین دو طرف اعتماد ایجاد می کنند.

هر چند که وابسته بودن به یک واسطه باعث ناکارآمدی نقل و انتقالات می شود. بدتر آنکه، نبود یک دفتر کل اصلی منجر به این می شود که نقل و انتقالات در معرض اشتباه و خطا قرار بگیرند و هزینه های غیر ضروری به همراه داشته باشند.

ثبت تمام تراکنش ها در شبکه و قابل دسترس بودن آن برای همگان

بلاک چین را می توان یک دفتر کل توزیع جهانی دانست که به صورت نظیر به نظیر یا همتا است. این سیستم کاملا شفاف است و نقل و انتقالات در این سیستم را نمیتوان تغییر دارد یا دستکاری کرد و دیگر نیازی به یک واسطه به منظور تأیید کردن نقل و انتقالات هم ندارد.

بیت کوین که یک ارز دیجیتال اصلی با منبع باز می باشد که بلاک چین همچون ستون فقرات آن عمل می کند. تکنولوژی بلاک چین و ارزهای دیجیتال به هم واسطه و در هم آمیخته هستند که میتوان آنها را مترادف هم دیگر دانست. در واقع اگر دقیق تر بخواهیم بیان کنیم، اصطلاح بلاک چین چکیده ای است از بیت کوین و به ما اجازه می دهد تا نگاهی به کاربردهای تکنولوژی فراتر از بیت کوین و ارزهای دیجیتال بیاندازیم.

اختصاصاً در مورد بیت کوین ، به کاربران آدرس های کیف پول رمزنگاری شده داده می شود. این کیف پول ها دارای دو کلید هستند، یک کلید عمومی و یک کلید مخفی خصوصی. کلیدهای خصوصی به منظور تأیید و امضا نقل و انتقالات به کار می روند. تمامی نقل و انتقالات به وسیله خود سیستم و از طریق سیستم استخراج مورد تایید قرار می گیرند. به همین دلیل است که تمامی نقل و انتقالات در صف انتظار، نیازمند یک پازل رمزگذاری شده اند که بایستی حل شود.

استخراج کنندگان بیت کوین برای حل پازل های محاسباتی پیچیده با همدیگر رقابت می کنند تا بتوانند اندکی بیت کوین استخراج کنند. زمانی که این پازل حل می شود سیستم با نقل و انتقال موافقت می کند و یک رسید امضا شده جدید یا یک بلاک به زنجیره نقل و انتقالات عمومی اضافه می شود. به همین دلیل جعل نقل و انتقالات در این سیستم دشوار است. به این ترتیب در این سیستم کد نویسی هوشمند باعث می شود تا به شفافیت، سازگاری و تریتب زمانی دست یافت.

به منظور پی بردن به اهمیت کاربردهای بلاک چین، مهم است که از سیستم های ثبت سوابق امروزی فراتر برویم. حسابداری مدرن متکی بر حسابرسی و دفترداریم مضاعف یا دوبل است.

حسابداری هم به فناوری بلاک‌چین روی آورد

این سیستم انقلابی در دوره رنسانس تجارت ایجاد کرد. ایده اصلی این نوع از حسابداری این است که هر نقل و انتقال مالی یک تاثیر برابر و در جهت عکس بر روی حداقل بر روی دو حساب متفاوت دارد. یک مثال عملی در این زمینه این است که اگر شما چیزی را از یک فروشگاه رفاه بخرید بایستی سندی از پولی که از حساب شما خارج شده وجود داشته باشد و همچنین سندی هم باید وجود داشته باشد که پولی به حساب فروشگاه رفاه وارد شده است یعنی این خرید بایستی هم بر روی حساب مشتری و هم روی حساب فروشگاه تاثیر داشته باشد. امروزه این سیتسم مضاعف یا دوطرفه ممکن است برای ما مشخص و آشکار باشد ولی در زمان پذیرش ظهور حسابداری مدرن به نوبه خود انقلابی به حساب می آمد.

منبع papasi.pro

دیدگاهتان را بنویسید