شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
دانستنی‌های جهان کریپتو

8 نقطه ضعف بیت کوین

8 نقطه ضعف بیت کوین
نوشته شده توسط مدیریت

8 نقطه ضعف بیت کوین

8 نقطه ضعف بیت کوین

بیت کوین با تعدادی چالش مواجه است. این چالش ها شامل سرعت تایید تراکنش ها، نبود حریم شخصی، کارمزدهای بالا و خطر حمله ۵۱ درصدی است. اما راه حل هایی برای رفع این گلوگاه های بیت کوین در حال توسعه هستند.

با افزایش محبوبیت بیت کوین، شماری از قابلیت های آن با گلوگاه هایی مواجه شده اند، که در بعضی موارد باعث ایجاد بحث هایی در مورد مسیر آینده ی این ارز می شود. در این مطلب، مشکلات اصلی بیت کوین را بررسی خواهیم کرد.

از آنجا که هیچ فرد یا گروه خاصی صاحب بیت کوین نیست، یافتن راه حل برای بعضی از این مشکلات تنها در صورتی رخ می دهد که همه با آن موافقت کنند. ولی متاسفانه همه بر سر بهترین مسیر برای آینده هم نظر نیستند. این باعث ایجاد پیشروی های جالبی در مورد این ارز شده است.

عمده‌ترین مشکلات بیت کوین عبارت‌اند از:

1. سرعت
ساختار فعلی شبکه بیت کوین قادر به پردازش حداکثر ۷ تراکنش در ثانیه است. برای مقایسه، شبکه ویزا توانایی انجام ۲۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد. این باعث ایجاد تاخیراتی در سرعت اعتبارسنجی تراکنش ها می شود که با استفاده هر چه بیشتر مردم از این شبکه، سرعت آن نیز کمتر خواهد شد.

همچنین، مشکل دیگر در سرعت ساخته شدن یک بلاک جدید است. ساتوشی ناکاموتو به منظور جلوگیری از کلاهبرداری در شبکه، اجازه ی ایجاد ۱ بلاک در هر ۱۰ دقیقه را داد. حدود ۲۰۰۰ تراکنش را می توان در یک بلاک جا داد، در نتیجه، وجود سابقه از تراکنش های تاییدنشده بسیار رایج می باشد.

هر دوی این مشکل ها باعث کندشدن سرعت پردازش تراکنش ها توسط شبکه بیت کوین شده است. آیا می دانستید، به دلیل کمبود منابع برای پردازش سوابق تراکنش ها، بعضی کاربران باید هفته ها منتظر رسیدن تاییدیه تراکنش هایشان می بودند.

2. حریم شخصی
بیت کوین تنها تا حدودی ناشناس است که کارشناسان آن را نیمه ناشناسی می نامند. از آنجا که تمام تراکنش ها عمومی هستند، یک مشاهده گر مصمم می تواند با کمی ردیابی سایبری بر روی اینترنت، هویت فرد یا شرکت را بر اساس فعالیت های ثبت شده بر روی سوابق عمومی بیت کوین بیابد.

این امر چگونه رخ می دهد؟ ردیاب های اینترنتی و کوکی ها: قطعات کوچکی از کدنویسی که به منظور رساندن مقاصد شما در هنگام گشت و گذار در اینترنت به اشخاص ثالث، درون سایت ها تعبیه شده اند. این افراد با دسترسی به این اطلاعات، می توانند فعالیت های شما بر روی بیت کوین و علت هایی که منجر به خرج پول از طرف شما شده اند را ردیابی کنند.

تعدادی از صرافی های بیت کوین نیز از کاربران می خواهند تا اطلاعات هویتی خود را ارائه دهند. اگر این پایگاه های داده مورد حمله واقع شده و هک شوند، افراد بسیاری می توانند از فعالیت های شما باخبر شوند.

 

3. کارمزدها
به دلیل محدودیت فضای یک بلاک و تعداد ماینرهای شبکه، کاربران با ارائه مقداری کارمزد ماینرها را تشویق به انجام زودتر تراکنش های خود می کنند.

با رشد لیست سوابق پرداخت ها، پرداخت کنندگان کارمزدهای بسیار بالایی برای جذاب ماینرها به سمت تراکنش خود پیشنهاد می کنند. میزان کارمزد چه برای تراکنش ۵ پوندی و چه برای یک تراکنش ۵۰۰۰۰ پوندی یکی است که باعث می شود بیت کوین برای تراکنش های کوچک مثل خرید قهوه برای صبحانه مناسب نباشد.

4. حمله ۵۱ درصدیاگر یک فرد یا گروه کنترل بیش از ۵۰ درصد از قدرت پردازشی برای استخراج را کنترل کند، می تواند تاریخچه مالی بلاک چین را بازنویسی کرده و ارزها را مجددا خرج کند.

5. فورک ها

به دلیل ماهیت اجماعی مدیریت و اجرای شبکه بیت کوین، ممکن است بحث هایی شکل بگیرد که منجر به پدیده ای به نام فورک می شود که طی آن جامعه به دو بخش مجزا تقسیم می شود.

در مورد بیت کوین، تاکنون چندین فورک سخت رخ داده که باعث ایجاد یک ارز و شبکه جدید شده است. در کمتر از یک سال، بیت کوین پرایوت، بیت کوین کش و بیت کوین گلد همگی از پروتکل اصلی بیت کوین نشات گرفتند.

 

6. حل مشکلات بیت کوین

با اینکه مشکلات کم نبوده اند، ولی جامعه توسعه بیت کوین در تلاش برای حل این مشکلات سخت در تلاش بوده است. تاکنون تعدادی بروزرسانی و ارتقا برای بیت کوین منتشر شده که به آن کمک می کنند روان تر اجرا شود. یکی از مورد بحث ترینِ این پروژه ها، بروزرسانی Segwit بود که در سال ۲۰۱۷ فعال شد. این بروزرسانی باعث افزایش تعداد تراکنش های انجام شده بر روی شبکه شد که منجر به کاهش کارمزدها از طرف ماینرها شد.

7. شبکه لایتنینگ

گروهی از توسعه دهندگان در حال کار بر روی بروزرسانی عظیمی به نام شبکه لایتنینگ بوده اند. این پروژه، شبکه ای است که به موازای شبکه مرکزی بیت کوین عمل می کند ولی نیازی به ماینرها برای تایید تراکنش ها ندارد. بجای آن، پرداخت ها در کانال های خصوصی بین کاربران رخ می دهد و سابقه تراکنش تنها در صورت نیاز بر روی شبکه بیت کوین ذخیره می شود.

این در صورت ایجاد مخالفت در کانال های خصوصی، باعث تبدیل بیت کوین کنونی به یک پسرفت می شود. اما اگر کارآمد باشد، می تواند باعث آزاد شدن منابع، حذف کارمزدها و کاهش انرژی مصرفی شبکه خواهد شد.

8. فراتر از بیت کوین

به دلیل ماهیت اجماعی بیت کوین، تعدادی از توسعه دهندگان، گروه ها و شرکت ها، به عنوان راه حلی مستقیم برای رفع مشکلات بیت کوین، ارزهای خود را خلق کرده اند. با اینکه تکنولوژی بلاک چین تا مدت ها ما را همراهی خواهد کرد، نحوه تحول و پیشرفت بیت کوین هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

منبع decrypt

دیدگاهتان را بنویسید