شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

بوترین: حذف ICO از طریق سرمایه‌گذاری در DeFi

بوترین: حذف ICO از طریق سرمایه‌گذاری در DeFi
نوشته شده توسط مدیریت

بوترین: حذف ICO از طریق سرمایه‌گذاری در DeFi

بوترین: حذف ICO از طریق سرمایه‌گذاری در DeFi

 

در نشست Ethereal در شهر تلاویو بخش پرسش و پاسخ از خالق اتریوم؛ ویتالیک بوترین ؛ یکی از پنل‌های داغ این رویداد بود.

این پنل با عنوان پرسش و پاسخ راجع به اتریوم ۲.۰ با ویتالیک ؛ سوالات زیادی از جمله آینده پلتفرم اتریوم و مسائلی مانند مقیاس پذیری را در بر داشت. اما زمانیکه صحبت به موضوع DeFi رسید که این ماه ها سر و صدای زیادی کرده؛ ویتالیک سراغ مسئله ای رفت که از سال ۲۰۱۷ باعث نگرانی بسیاری شده بود: تعداد بیشمار ICO های اسکم در آن زمان.

علاقه عموم به شرکت در پروژه های مختلف: تحولی در ICO ها

ICO ها در سال ۲۰۱۷ تقریبا داغ ترین موضوع حوزه کریپتوکارنسی ها بودند و این موضوع تا اوایل سال ۲۰۱۸ ادامه داشت. اما با گذشت زمان در سال ۲۰۱۸ مشخص شد بیشتر پروژه هایی که از طریق ICO جذب سرمایه کرده بودند؛ بنا به دلایل مختلفی از جمله عدم توانایی در ایجاد زیرساخت؛ غیرمنطقی بودن هدف پروژه و …. نتوانستند وعده های خود را عملی کنند و در نهایت پولی که مردم به آنها اهدا کرده بودند؛ از بین رفت. همین موضوع باعث شد نگاه جامعه به ICO ها منفی شود و تقریبا همه آنها را کلاهبرداری بیش نمیدانستند.

خالق اتریوم در همین راستا اعلام کرد راه حل این مشکل در پلتفرم های DeFi (پلتفرم های مالی غیرمتمرکز) پیدا می شود. او ادامه داد که این پلتفرم ها که به تازگی وارد این صنعت شدند میتوانند جایگزین ایمن تری برای ICO ها باشند. او گفت علاقه مردم به پروژه های جدید و شرکت در آنها همیشه وجود خواهد داشت و بنابراین باید تحولی در سیستم کنونی آن ایجاد شود:

اعتقاد من این است که باید تحولی در سیستم ICO هایی که از یک سال و نیم پیش به وجود آمدند؛ ایجاد کرد. ایده من است که به جای ICO سنتی که مردم پول را به صاحبان پروژه میدادند و آنها هم بعد از مدتی به هر دلیلی پروژه را رها میکردند؛ باید از قرارداد های هوشمند استفاده کرد و مردم پول را به این قرارداد ها بفرستند. صاحبان و توسعه دهندگان پروژه ها نمیتوانند به طور مستقیم به پول مردم دسترسی داشته باشند. پول در سیستم غیرمتمرکزی مانند کامپوند (و دیگر پروژه های خوب این چنینی) ذخیره می شود و صاحبان پروژه میتوانند از سود پول استفاده کنند.

به زبان ساده مردم به جای اینکه کور کورانه پول خود را به پروژه هایی بدهند که آینده آنها مشخص نیست؛ پول خود را در یک قرارداد هوشمند ذخیره میکنند. در مرحله بعد از طریق راه حل هایی که سیستم های DeFi ارائه میدهند؛ پول ذخیره شده سود ده خواهد بود و صاحبان پروژه و سرمایه گذاران میتوانند از سود به دست آمده استفاده کنند و اصل پول در خطر نخواهد بود.

ویتالیک در نهایت گفت این سیستم بسیار به نفع سرمایه گذاران خواهد بود و خیالشان از این راحت خواهد بود که صاحبان پروژه نمیتوانند پول آنها بگیرند و درنهایت هم به اندونزی فرار کنند (انجام تخلفات مالی در این کشور راحت است).

قدرت سیستم های مالی غیرمتمرکز (DeFi)

سیستم های مالی غیرمتمرکز مبحث داغ و مهمی در دنیای امروز محسوب میشود. چند مورد از مهم ترین ویژگی های این سیستم های نوین که برتری زیادی نسبت به سیستم های سنتی به آنها میدهد؛ ارزان بودن؛ بدون نیاز به نهاد واسطه؛ پر سرعت بودن و از همه مهم تر قابل دسترس بودن در تمام نقاط مختلف دنیا است.

خالق اتریوم ؛ ویتالیک بوترین ؛ در نهایت صحبت خود را اینطور تمام کرد:

من واقعا ایده سیستم های DeFi را دوست دارم و راجع بهش خیلی هیجان زده هستم. ایده ای که هر کسی بتواند از هر نقطه ای در دنیا به هرجا که بخواهد پرداخت داشته باشد و حتی نحوه پرداخت و بسیاری موارد را دیگر طرفین انتخاب کنند. این چیزی است که همه مردم جهان ان را ندارند و باید داشته باشند.

ویتالیک در نهایت به همه هشدار داد که این موضوع نباید باعث شود مردم پول خود را بی منطق وارد پلتفرم های DeFi کنند؛ چرا که این سیستم ها به تازگی شروع به فعالیت کردند مورد تست و بررسی کامل قرار نگرفته اند و ممکن است دچار مشکل (به جهت کدنویسی) باشند.


منبع cryptopotato
مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید