شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
دانستنی‌های جهان کریپتو

گواه اثبات موجودیت (Proof of Existence) چیست؟

گواه اثبات موجودیت (Proof of Existence) چیست؟
نوشته شده توسط مدیریت

گواه اثبات موجودیت (Proof of Existence) چیست؟

گواه اثبات موجودیت (Proof of Existence) چیست؟

 

یکی از این موارد استفاده، فرصت ثبت و ضبط تغییرناپذیر هر سند و مدرکی بر روی دفترکل توزیع شده عمومی، بلاک چین، است. گواه اثبات موجودیت مدتیست که شکل گرفته و تبدیل به ابزاری کارآمد در زمینه گواه عمومی و صحه گذاری بر هر نوع سابقه یا مدرکی شده است، زیرا حتی امروزه، یک ایمیل یا پیام امضا شده ممکن است برای اثبات چیزی کافی نباشد.

بلاک چین کاربردهای فراوان و موارد استفاده مختلفی دارد. در واقع، پتانسیل بسیار بالای این تکنولوژی به اندازه ای قابل توجه است که انتظار می رود نحوه نگهداری سوابق و بسیاری چیزهای دیگر را تغییر دهد. این تکنولوژی را می توان بر روی هر چیزی اعمال و پیاده کرد.

گواه اثبات کار، گرفتن هشِ چیزی و ذخیره آن در بلاک چین است. از آنجا که بلاک چین تمام تراکنش های تایید شده را ذخیره می کند و همه ی هش ها منحصر به فرد هستند، به محض تایید تراکنش، می توان مجددا برای اثبات موجودیت یک مدرک یا سند به آن ارجاع داد.

برچسب گذاری زمانی
گواه اثبات کار به سادگی به وسیله فرآیند ثبت نام و برچسب گذاری زمانی بلاک چین، هر فردی را قادر می سازد هر نوع گواه اثبات موجودیت آنلاین و توزیع شده از هر سند و مدرکی را بصورت کاملا امن و ناشناس ذخیره کند. مدارک در یک پایگاه داده متمرکز یا بلاک چین بیت کوین ذخیره نمی شوند، در نتیجه تمام داده ها شخصی می مانند. تمام چیزی که ذخیره می شود، خلاصه (digest) رمزنگاری شده ای از فایل می باشد که به زمان ارائه فایل لینک شده است. این یک سرویس آنلاین است که به مردم این امکان را می دهد تا بتوانند بدون آشکار ساختن داده یا صاحب آن، بصورت عمومی و با استفاده از گواهینامه ای غیرمتمرکز بر اساس شبکه بیت کوین ثابت کنند، اطلاعاتی مشخص، متعلق به یک فرد خاص بوده است.

قراردادها در کنار امضاهای دیجیتالِ هر دو طرف قرارداد می توانند به منظور اثبات امضا شدن قرارداد، برچسب گذاری زمانی شوند. برچسب گذاری زمانیِ مورد اعتماد، بصورت غیرقابل جعل این توانایی را به شما می دهد تا ثابت کنید مدرک، اطلاعات یا فایلی را در زمان خاصی در اختیار داشتید. می توانید از طریق برچسب گذاری هشِ لیست بازبینی تان، اثبات کنید که بازیبنی خاصی از نرم افزارتان را در یک زمان مشخص توسعه داده اید. بدین شکل به هیچ مقام نظارتی وابسته نخواهید بود. در روش سنتی، برچسب گذاری های مورد اعتماد توسط شخص ثالث قابل اعتمادی به نام مسئول برچسب گذاری (TSA) انجام می شد که ریسک فساد و دستکاری در داده ها را به همراه داشت. در بلاک چین بیت کوین، برچسب زمانی شما با امنیت کامل در سراسر دنیا ذخیره شده و دستکاری آن بسیار سخت تر می باشد.

کاربردهای رایج گواه اثبات موجودیت

افراد می توانند به صورت عمومی خلاصه را آشکار ساخته و در صورت تضاد یا مناقشه، می توانند اثبات کنند داده هایی که این خلاصه را تولید کرده اند، در اختیار داشتند. گواه اثبات موجودیت در مورد حق کپی رایت، حق ثبت اختراع و غیره نیز کاربرد دارد. یک فرد می تواند ثابت کند، داده ای خاص در بازه زمانی خاصی موجودیت داشته است. از آنجا که ما از بلاک چین بیت کوین برای نگهداری گواه اثبات مدارک استفاده می کنیم، هر کسی می تواند بدون نیاز به یک مقام مرکزی، به موجودیت یک مدرک یا سند گواه دهد. از قدرت پردازشی تمام شبکه بیت کوین برای گواه دادن به داده استفاده خواهد شد.

چند نمونه از کاربردهای رایج گواه اثبات موجودیت عبارتند از:

نشان دادن مالکیت داده بدون آشکار ساختن خود داده
برچسب گذاری اسناد و مدارک
اثبات انتقال مالکیت و عمل
تحقق دارایی
بررسی یکپارچگی اسناد و مدارک
اگر فردی برای مدرک خود گواهی را نگهداری کرده و بعدا مجددا آن را بارگذاری کند، سیستم تنها در صورتی آن را تشخیص می دهد که کاملا همان مدرک قبلی باشد. اگر کوچکترین تغییری در آن ایجاد شود، بلاک چین آن را به عنوان سندی متفاوت شناسایی خواهد کرد. این به کاربر، امنیت غیرقابل تغییر بودن داده را نیز می دهد.

پروژه های مرتبط با گواه اثبات موجودیت:

تعدادی پرژه در اکوسیستم ارزهای دیجیتال مربوط به گواه اثبات کار موجودیت دارد. لیست زیر تعدادی از مهم ترین پروژه ها را شامل می شود:

زیرساخت های فنی
این مدل در واقع نوعی خدمات اسناد رسمی عمومی بر روی اینترنت است، راهی کم هزینه برای استفاده از قدرت پردازشی توزیع شده ی بیت کوین برای اطمینان از صحت موجودیت یک سند یا مدرک خاص در بازه خاصی از زمان.

از الگوریتم ها می توان برای ایجاد یک خلاصه، یا سلسله رمزنگاری که نشان دهنده ی قطعه ای داده است، استفاده کرد. خلاصه ی تولید شده و توسط عملگر هش، بر اساس مشخصه های یک سند یا مدرک می باشد. هیچ دو خلاصه ای مشابه دیگری نمی باشد، مگر اینکه داده ی استفاده شده برای پردازش خلاصه یکی باشد.

به یک سند با تعبیه شدن خلاصه SHA256 در بلاک چین بیت کوین گواه داده می شود. این کار با تولید یک تراکنش مخصوص بیت کوین که از طریق دستور OP_RETURN، یا شامل هش بوده و یا آن را رمزگذاری می کند، انجام می شود. این یک کد عملیاتی دستوری بیت کوین است که خروجی تراکنش را به عنوان “غیرقابل خرج” نشان کرده و به مقداری کوچک از داده اجازه ی درج شدن می دهد، که در این مورد هش آن سند خاص، در کنار نشانگری به منظور شناسایی تمام تراکنش هایمان می باشد.

امکان این موجودیت داردکه داده ای که می خواهید برچسب گذاری زمانی کنید، پردازش شده و تبدیل به یک آدرس بیت کوین شود. با انجام یک پرداخت کوچک (یک ساتوشی، یا ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین) به آن، این پرداخت به علاوه ی آدرسی که به آن پرداخت را انجام دادید، بر روی بلاک چین ذخیره می شود.

از آنجا که هش تنها بر روی بلاک چین بیت کوین ذخیره می شود، هیچ کس نمی تواند بفهمد شما چه داده ای را ذخیره کردید، ولی با موجودیت داده های از قبل به اشتراک گذاشته شده می توانید ثابت کنید که داده، پیش از ایجاد بلاکی که شامل پرداخت به آن آدرس می شود، بموجودیت آمده است.

پس از تایید تراکنش، سند بصورت مادام العمر گواه شده و موجودیت آن، حداقل در زمان تایید تراکنش، اثبات می شود. اگر سند در زمان ورود تراکنش به بلاک چین موجودیت نداشته باشد، تعبیه کردن خلاصه درون تراکنش، امکان پذیر نخواهد بود. این به دلیل ویژگی یکی نبودن خروجی از دو ورودی متفاوتِ (Second Preimage Resistance) عملگر هش می باشد. تعبیه هش و مطابقت دادن یک سند در آینده به آن هش نیز غیرممکن است. به همین دلیل است که پس از تایید تراکنش تولید شده برای سند توسط بلاک چین بیت کوین، موجودیت آن برای همیشه و بدون نیاز به هیچگونه اعتمادی اثبات خواهد شد. موجودیت یک تراکنش در بلاک چین ثابت می کند که سند در زمان ورود یک تراکنش به یک بلاک، موجودیت داشته است.

مزایای استفاده از شبکه بیت کوین

مزایای کلیدی آن ناشناس بودن، حریم شخصی و گواه اثبات غیرمتمرکزی است که اشخاص ثالث یا دولت ها نمی توانند آن را پاک کرده یا تغییر دهند. موجودیت سند شما برای همیشه توسط بلاک چین ثابت می شود، تا حتی اگر این سایت با مشکل مواجه شده یا در معرض خطر قرار گیرد، شما نیازی به اعتماد به یک مقام مرکزی پیدا نخواهید کرد. هیچ یک از راه حل های برچسب گذاری زمانی قبلی، این آزادی عمل را نداشتند.

این شبکه ناشناس است. هیچ کس هویت شما و اینکه چه داده ای را برچسب گذاری زمانی کرده و یا اینکه اصلا برچسب گذاری کرده اید را نمی داند.

این شبکه بسیار ارزان است. با نرخ های فعلی، با احتساب کارمزد تراکنش، هزینه آن 5 سنت است. می توانید تراکنشی بدون کارمزد انجام دهید، بدین شکل هزینه تان ۰.۰۰۰۰۰۱۱۶ دلار یا کسری از یک سنت خواهد شد. با این حال، شدیدا پیشنهاد می شود به منظور حمایت از ماینرها که وظیفه ی تایید برچسب زمانی شما را با استفاده از منابع پردازشی خود دارند، کارمزدها را پرداخت کنید.

موسیقی دانان و دیگر خالقان آثار هنری دیجیتال، می توانند خلق آثار و زمان آن ها را نیز اثبات کنند. پیش از به اشتراک گذاشت ایده ها با اشخاص ثالث، کارآفرینان می توانند اطلاعاتی که قرار است با آنها به اشتراک گذاشته شود را برچسب گذاری زمانی کنند تا از اختلاف ها و مشاجرات محتمل در آینده جلوگیری شود.

پتانسیل بسیار بالایی برای استفاده بیشتر از بلاک چین موجودیت دارد، و در حال حاضر بسیاری از این کاربردهای آینده در حال توسعه برای پیاده سازی همراه با “انقلاب قریب الوقوع اینترنت اشیاء” می باشند. گواه اثبات کار مطمئنا در آن روز فواید خود را خواهد دید.

منبع: newsbtc

دیدگاهتان را بنویسید