شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
دانستنی‌های جهان کریپتو

تأثیر FUD بر بازار ارزهای دیجیتال

تأثیر FUD بر بازار ارزهای دیجیتال
نوشته شده توسط مدیریت

تأثیر FUD بر بازار ارزهای دیجیتال

در ابتدا لازم به ذکر است که FUD مخفف کلمات Fear, uncertainty and doubt می‌باشد که به معنای ترس، عدم اطمینان و شک می‌باشد. تاثیر FUD بر بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار زیاد باشد، مخصوصا هنگامی که تاثیر بر این بازار را با بازارهای سنتی مقایسه کنیم. در این مقاله نگاه دقیق تری به FUD و تمام روش هایی خواهیم داشت که FUD می‌تواند بر قیمت ارزهای دیجیتال تاثیرگذار باشند.

دلایل به وجود آمدن FUD چیست؟
دلایل به وجود آمدن FUD در بازار ارزهای دیجیتال چندین عامل مختلف می‌تواند باشد. هرچند به طور خاص به نظر می‌رسد که دلیل ایجاد شدن اکثر FUD ها ۳ عامل می‌باشد که عبارتند از:

  • قانونگذاری دولت ها یا شایعه قانونگذاری آنها
  • بدگویی اعضای مهم جامعه یا صحبت های منفی آنها درباره ارزهای دیجیتال
  • کاهش شدید قیمت ارزهای دیجیتال.

قانونگذاری دولت ها یا شایعه قانونگذاری آنها

بازار ارزهای دیجیتال هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد. در نتیجه، بسیاری از کشورها درگیر این موضوع می‌باشند که این حوزه را چگونه قانونگذاری کنند. بعضی از کشورها نظیر ژاپن حامی مهمی برای ارزهای دیجیتال می‌باشند و حتی وضعیت یک ارز کامل را به آنها تعلق داده اند، در حالی که سایر کشورها نظیر آمریکا، این دارایی ها را مخالف با ارزها در نظر می‌گیرند و بر این اساس به آنها مالیات اختصاص می‌دهند. چندین کشور نظیر اکوادور نیز به طور کامل بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده اند.

بدون شک کشوری که بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را ممنوع می‌کند برای بازار ارزهای دیجیتال خوب نیست و نبود آن در این حوزه اهمیتی ندارد، زیرا ممنوع کردن ارزهای دیجیتال باعث محدود شدن خریداران ارزهای دیجیتال و کاهش حجم بازار می‌شود. بنابراین هرگاه اخباری مبنی بر ممنوعیت ارزهای دیجیتال یا اعمال قانونگذاری های سختگیرانه بر روی این دارایی ها منتشر می‌شود، FUD به وجود می‌آید.

مثال خوبی از این موضوع، هنگامی بود که کشور چین در سپتامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که ICO ها را ممنوع خواهد کرد. در تاریخ سوم سپتامبر ۲۰۱۷ قیمت بیت کوین حدود ۴۵۰۰ دلار بود. در تاریخ چهارم سپتامبر ممنوعیت ICO ها در کشور چین اعلام شد. قیمت بیت کوین سریعا کاهش یافت و طی یک هفته به حدود ۳۶۰۰ دلار رسید. این کاهش قیمت ۲۰ درصدی توسط FUD کشور چین به وجود آمد.

بدگویی اعضای مهم جامعه یا صحبت های منفی آنها درباره ارزهای دیجیتال

صحبت کردن افراد مشهور علیه ارزهای دیجیتال می‌تواند FUD بسیار زیادی ایجاد کند. اگر شخص مورد نظر در صنایع امور مالی یا فناوری شناخته شده باشد این موضوع تاثیر بیشتری خواهد داشت. افراد مشهوری که علیه بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال صحبت کرده اند عبارتند از وارن بافت مدیرعامل شرکت برکشایر هات‌اوی، برایان موینیهان مدیرعامل بانک آمریکا و بن برنانکه رییس سابق هیات مدیره بانک مرکزی آمریکا.

تمام این افراد و چند تن از افراد مشهور دیگر به طور عمومی علیه بیت کوین صحبت کرده اند. هرچند یک شخص به طور خاص وجود دارد که منقد سرسخت ارزهای دیجیتال بوده است و اظهارنظرهای او سطح بسیار بالایی از FUD را ایجاد کرده است. این شخص کسی نیست جز جیمی دیمن مدیرعامل جی‌پی مورگان چیس. جیمی دیمن بیان کرده است که بیت کوین نوعی کلاهبرداری بود که بالاخره دست آن رو خواهد شد و فقط برای استفاده توسط قاچاقچیان مواد مخدر، قاتلان و مردم کشور کره شمالی مناسب است. پس از صحبت های جیمی دیمن، قیمت بیت کوین ۶ درصد کاهش یافت.

موضع جیمی دیمن نسبت به آن زمان تغییر کرده و گفته است “از اینکه بیت کوین را کلاهبرداری خوانده ام پشیمان می‌باشم. بلاک چین واقعی است. می‌توانید به جای ارزهای سنتی از ارزهای دیجیتال استفاده کنید.” اگرچه دیمن موضع خود را تغییر داده است اما این تغییر نگرش مانع ایجاد FUD عظیم توسط او و پیرامون ارزهای دیجیتال و کاهش قیمت آنها نشده است.

کاهش شدید و ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال
اگرچه کاهش شدید و ناگهانی ارزهای دیجیتال یکی از پیامدهای FUD می‌باشد اما گاهی اوقات می‌تواند دلیل به وجود آمدن FUD نیز باشد. بازار ارزهای دیجیتال در مقابل ریزش ناگهانی بازار بسیار آسیب پذیر است.

هنگامی که قیمت ها به طور نامناسبی نوسان پیدا می‌کنند، تنش بسیار زیادی ایجاد می‌شود. این شرایط باعث می‌شود سرمایه گذاران جدیدی که به نوسان عادت ندارند از روی ترس، دارایی های خود را بفروشند و این اقدام آنها باعث می‌شود قیمت ها شاهد کاهش بیشتری باشند. گاهی اوقات هفته ها و یا حتی ماه ها طول می‌کشد تا پس از نوسان قیمت، بازار کریپتو بازیابی شود.

به طور کل ثابت شده است که کاهش شدید و ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال موقتی است و بازار تمایل به بازیابی و اغلب رسیدن به رکورد قیمتی جدید دارد. هرچند بسیاری از افراد اشتباه می‌کنند و هنگامی که ترس فروش با قیمت کمتر رخ می‌دهد، تمام دارایی های خود را می‌فروشند. ارزهای دیجیتال نسبت به این FUD ها آسیب پذیر می‌باشند زیرا دارایی های جدیدی می‌باشند که به خوبی قانونگذاری نشده اند.

چرا FUD می‌تواند بر قیمت ها تاثیر زیادی بگذارد؟

دلیل آنکه چرا FUD می‌تواند بر بازار ارز دیجیتال تاثیر زیادی بگذارد این است که حاوی سیگنالی می‌باشد که مشکلی در بازار وجود دارد یا به زودی تعداد افراد بسیاری از بازار بیرون می‌روند. برای مثال ممنوعیت ICO در کشور چین و پس از آن ممنوعیت فعالیت صرافی های ارز دیجیتال حاوی این پیام بود که میلیون ها شهروند چینی احتمالا ارزهای دیجیتال خود را خواهند فروخت زیرا قانونگذاری های جدید باعث دشوار و ناهموار شدن معاملات کریپتو در کشور چین خواهد شد.

اظهارنظرهای جیمی دیمن حاوی این پیام بود که مشکلی در بازار وجود دارد. با در نظر گرفتن این نکته که جیمی دیمن مدیرعامل یکی از بزرگترین و قدرتمندترین بانک های جهان می‌باشد می‌توان نتیجه گرفت که او نفوذ و تأثیرگذاری بسیار زیادی در دنیای امور مالی دارد. هنگامی که دیمن گفت بیت کوین یک کلاهبرداری است، بسیاری از افراد تجدید نظر کردند و دارایی های دیجیتال خود را به فروش گذاشتند.

کاهش شدید قیمت این تصور را به وجود می‌آورد که مشکلی در کل بازار و یا یکی از المان های مشخص بازار وجود دارد و به زودی تعدادی از افراد از بازار خارج می‌شوند. بخشی از این موضوع به دلیل آن است که کاهش شدید قیمت ارزهای دیجیتال یادآور سقوط بازار بورس می‌باشد. کاهش شدید قیمت ارزهای دیجیتال ذهن بسیاری از مردم را به خود مشغول کرده است و هنگامی که رخ دهد انگار کل بازار در آستانه فروپاشی است. بسیاری از افراد نمی‌توانند این نوسان را تحمل کنند و دارایی های دیجیتال خود را می‌فروشند تا از این FUD فرار کنند. اگرچه بسیاری از سرمایه گذاران بلندمدت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال این اقدام را مبتدیانه می‌دانند، اما هم چنان به طور رایجی رخ می‌دهد.

فرصت های ایجاد شده توسط FUD

ترس، عدم اطمینان و شک اغلب اوقات باعث افت شدید قیمت می‌شود و در نتیجه، بسیاری از افراد به طور موقت سرمایه خود را از دست می‌دهند، اما فرصت هایی نیز در این بین ایجاد می‌شود. برای افراد زیرک و صبوری که منتظر رخ دادن FUD هستند، فرصت خرید ایده آل به وجود می‌آید. دلیل این موضوع هم کاملا مشخص است؛ خرید با کمترین قیمت و فروش با بیشترین قیمت همواره سودآورتر می‌باشد.

اگر FUD باعث شود که قیمت بیت کوین ۴۰ درصد کاهش یابد، فرصت خرید باورنکردنی برای کسانی ایجاد می‌شود که سرمایه کافی برای خرید این دارایی را دارند. خرید ارزهای دیجیتال پس از افت قیمت حاصل از FUD به نوعی مشابه با خرید سهام بورس پس از سقوط بازار می‌باشد. بسیاری از سرمایه گذاران بورس، سقوط بازار بورس را نوعی خرید می‌بینند که فرصت محدودی برای خرید سهام می‌باشد.

کسانی که خود را برای استفاده از فرصت های FUD آماده کرده اند می‌توانند سود چشمگیری از آن کسب کنند. در واقع، انتظار برای FUD می‌تواند بسیار سودآور باشد به طوری که بسیاری از معامله کنندگان حرفه ای آن را در استراتژی های معاملاتی خود می‌گنجانند. از طرف دیگر، تعیین دقیق زمان FUD بسیار دشوار است زیرا همواره مشخص نیست که کف قیمت چه زمانی است.

آیا FUD از بازار ارزهای دیجیتال از بین خواهد رفت؟

به احتمال بسیار زیاد طی ۱۰ سال آتی شاهد کاهش چشمگیر FUD در بازار ارزهای دیجیتال باشیم. تا آن زمان، موضع و قانونگذاری های خود را درباره ارزهای دیجیتال مشخص کرده اند، بنابراین احتمال کمتری دارد که شاهد رخ دادن اتفاقات جدید ممنوعیت ارزهای دیجیتال توسط کشورهای مختلف باشیم. هم چنین تا آن موقع ارزهای دیجیتال وقت کافی را خواهند داشت که خود را به عنوان یک کلاس دارایی اثبات کنند یا نشان دهند که چیزی جز یک شکست کامل نبودند.

بسیاری از افراد ارزهای دیجیتال را نوعی حباب خوانده اند و آن را با جنون گل لاله در هلند در دهه ۱۶۳۰ مقایسه کرده اند. هرچند جنون گل لاله فقط سه سال بیشتر طول نکشید و طی این مدت قیمت گل لاله با افزایش چشمگیر مواجه شد و سپس ارزش آن تقریبا به صفر رسید. از پیدایش ارزهای دیجیتال ۱۰ سال می‌گذرد و ارزش بازار ارزهای دیجیتال طی این مدت اغلب روندی صعودی داشته است.

اگر ارزش کلی بازار ارز دیجیتال طی ۵ الی ۱۰ سال آینده به روند صعودی خود ادامه دهد، بسیاری از ترس ها که این بازار را جنون گل لاله مدرن یا بزرگترین حباب تاریخ خوانده‌اند از بین می‌رود. در صورت وقوع چنین شرایطی، چرخه های FUD کم اهمیت تر خواهند شد. البته هم چنان احتمال این موضوع وجود دارد قبل از آنکه ارزهای دیجیتال، خود را به عنوان یک کلاس دارایی قانونی معرفی کنند شاهد فروپاشی کل بازار باشیم، اما به نظر می‌رسد این شرایط بسیار غیرمحتمل باشد.

در واقع به نظر می‌رسد احتمال وقوع این شرایط بیشتر است که ارزهای دیجیتال به کلاس دارایی تبدیل شوند که حداقل رقیب فلزات گران بها باشند.

نتیجه گیری
تمام بازارها دچار سطح مشخصی از FUD می‌باشند. متاسفانه بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر با میزان بسیار بالاتری از FUD نسبت به اکثر بازارها مواجه می‌باشد. دلیل اصلی این موضوع تازه وارد بودن بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد، به طوری که هربار خبر بدی درباره آن منتشر می‌شود بسیاری از مردم می‌ترسند که ارزش کل بازار به صفر خواهد رسید.

هماهنگی و تحمل چرخه های پرنوسان FUD برای سرمایه گذاران معمولی بسیار دشوار است. هرچند کسب سود با روند صعودی ثابت باعث می‌شود که بسیاری از افراد در این عرصه باقی بمانند. بسیاری از افراد نوسان های شدید قیمت ارزهای دیجیتال را همچون دشواری هایی می‌بینند که برای بالغ شدن بازار لازم است.

به دلیل فناوری پیشرفته و کاربرد بسیار زیاد ارزهای دیجیتال، احتمال این موضوع وجود دارد که بتوانند صدها یا حتی هزاران سال به فعالیت خود ادامه دهند. ارزهای دیجیتال به طور کل همانند فلزات گران بها می‌باشند و هزاران سال است که از فلزات گران بها به عنوان ذخیره ارزش استفاده شده و می‌شود. اگر ارزهای دیجیتال توانسته‌اند که از دهه اول پیدایش خود عبور کنند، پس مردم نیز به تدریج از اینکه آن را به عنوان یک دارایی ناپایدار مشاهده کنند دست برمیدارند و آن را روشی مطمئن برای ذخیره ارزش بلندمدت در نظر می‌گیرند.

اگر این تغییر تفکر رخ دهد، بخش عمده ای از FUD از بین خواهد رفت و دیگر مهم نیست که مدیرعامل کدام بانک به انتقاد از ارزهای دیجیتال بپردازد، هرچند هیچ بازاری به طور کامل در مقابل FUD مصون نیست. افرادی که نگران FUD هستند بهتر است نحوه استفاده از مزایای FUD را بیاموزند و به جای بحران، آن را به عنوان فرصت خرید در نظر بگیرند. بدین ترتیب، افراد هم چنان باید برای کسب سود از FUD و خرید با قیمت کم زمانبندی دقیقی داشته باشند.

منبع : worldcryptoindex

دیدگاهتان را بنویسید