شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

آموس سرمایه‌گذاری روی هر ارزدیجیتالی جز بیت‌کوین را اشتباه می‌داند

نوشته شده توسط مدیریت

 

بیت کوین اولین ارز دیجیتال تاریخ بوده و از آن زمان تاکنون به سلطه خود بر سایر ارزهای دیجیتال ادامه داده است. این حقیقت که سهم بیت کوین از بازار ارزهای دیجیتال بیش از ۶۰ درصد است، برای اثبات این موضوع کافی است. با اینکه ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم، دش، بیت کوین کش، لایت کوین و بسیاری دیگر محبوبیت زیادی دارند اما میزان محبوبیت آن‌ها به‌هیچ‌وجه با بیت کوین قابل‌مقایسه نیست. در ادامه نظر یکی از اقتصاددان‌های مطرح را در خصوص این ارز دیجیتال خواهیم خواند.

به گزارش کریپتونیوز زد، سیف‌الدین آموس (Saifedean Ammous)، یکی از اقتصاددانان برجسته‌ی حوزه‌ی بیت کوین و نویسنده کتاب «استاندارد بیت کوین»، روز جمعه در توییتی اعلام کرد که بازی ارزهای دیجیتال یک بازی مجموع – صفر (سود و زیان برابر) بوده، دیگر توکن‌ها هیچ نوآوری نداشته و تنها از روی دست بیت کوین رونویسی می‌کنند. این توییت، پاسخی به توییت مدیرعامل بلاک استک (Blockstack)، مونیب علی (Muneeb Ali) بود. وی گفته بود:

شما می‌توانید ضمن سرمایه‌گذاری بلندمدت در بیت کوین، از دیگر نوآوری‌های حوزه ارزهای دیجیتال هم حمایت کنید زیرا بازی ارزهای دیجیتال یک بازی مجموع-صفر نیست.

شاید بیت کوین منبع الهام دیگر ارزهای دیجیتال برای خلق ارز دیجیتال با استفاده از فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) غیرمتمرکز باشد؛ اما منصفانه‌ نیست که بگوییم آن‌ها تنها بیت کوین را کپی کرده‌اند. آموس ادعا می‌کند که ارزهای دیجیتال دیگر، تنها نسخه‌های جدیدی از همان کلاه‌برداری قدیمی، یعنی چاپ پول، هستند.

آموس سرمایه‌گذاری روی هر ارزدیجیتالی جز بیت‌کوین را اشتباه می‌داند

با وجود اینکه بیت کوین هنوز بیشترین کوین در حال معامله بازار است اما عملکرد شبکه‌هایی مانند ریپل، استلار و سایر ارزهای دیجیتال معتبر بازار هم بسیار عالی و قابل‌تحسین است. برای مثال، در حال حاضر ۲۰۰ سازمان مالی در سطح جهان، ازجمله بانک‌های بزرگ، از ریپل استفاده کرده و پلتفرم‌های پرداختی ایکس رپید (Xrapid) و ایکس‌کارنت (Xcurrent) آن، نقشی حیاتی در معرفی ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک صنعت قابل‌اطمینان داشته‌اند.

اریک وورهیز (Erik Voorhees)، مدیرعامل صرافی شیپ شیفت (ShapeShift) در پاسخ به آموس گفت:

این حرف اصلاً صحیح نیست. یک زنجیره منفرد هرگز نمی‌تواند تمام متغیرها و مشخصات یک دارایی دیجیتال را بهینه‌سازی کند. به همین دلیل همیشه چندین زنجیره‌ وجود دارد که در ضمن رقابت با یکدیگر می‌توانند بسیار مکمل و سازنده باشند. دیدگاه «فقط بیت کوین»، چشم‌انداز ضعیف‌تری محسوب می‌شود.

صنعت ارزهای دیجیتال دیگر تنها به‌عنوان یک ارز جایگزین برای فیات محسوب نمی‌شود؛ بلکه به ابزاری مهم برای انتقال و تبدیل ارزش در سطح جهان تبدیل ‌شده است. دستاوردهای اخیر صرافی غیرمتمرکز بایننس شاهدی بر این ادعاست.

صرافی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال بایننس چین (Binance Chain)، موفق به ثبت تراکنشی با حجم ۱٫۲ میلیارد دلار توکن بایننس کوین (BNB) در زمان ۱٫۱ ثانیه و با کارمزدی برابر با ۰٫۰۱۵ دلار شد. انجام چنین تراکنشی در زنجیره بیت کوین در حال حاضر غیرقابل‌تصور است.

دیدگاهتان را بنویسید