شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

تعطیلی ناگهانی صرافی لهستانی

تعطیلی ناگهانی صرافی لهستانی
نوشته شده توسط مدیریت

تعطیلی ناگهانی صرافی لهستانی

طبق گزارش‌های به دست آمده، روز ۲ آوریل ۲۰۱۹ (۱۳ فرودین)، صرافی لهستانی کوین‌روم (Coinroom) به طور ناگهانی تعطیل و ۱۵ هزار دلار از حساب مشتریان نیز به سرقت برده شد. سایت این صرافی در حال حاضر در دسترس نبوده و هیچ راهی برای تماس با بنیان‌گذاران آن وجود ندارد.

یکی از کاربران این پلتفرم به نام ماچی، اظهار داشت:

نمی‌دانیم که چه میزان پول به سرقت رفته اما قطعاً رقم بسیار بالایی بوده است.

اولین بار در تاریخ ۳۱ می (۱۰ اردیبهشت)، سایت لهستانی Money.pl به نقشه‌ی کلاه‌برداری و سرقت این صرافی پی برد. مارچین لوکاسیک (Marcin Łukasik)، در وب‌سایت Money.pl نوشت:

کوین‌روم در سال ۲۰۱۶ به عنوان یک کسب‌وکار به ثبت رسید و یک سال پس از آن سایت خودش را راه‌اندازی کرد. افراد می‌توانستند از طریق این صرافی، ارز دیجیتال بخرند، بفروشند و یا سپرده‌گذاری کنند. آن‌ها همچنین می‌توانستند ارزهای دیجیتال خودشان را به پول‌های رایج تبدیل کنند. ماه آوریل، کاربران این صرافی، ایمیلی دریافت کردند که از بسته شدن حساب‌هایشان خبر می‌داد. آن‌ها یک روز وقت داشتند تا سرمایه‌هایشان را برداشت کنند. برای انجام کار باید با مدیران این صرافی به طور مستقیم تماس برقرار می‌کردند. همه چیز بر اساس شرایط و مقررات استفاده از خدماتی که کاربران تائید کرده بودند پیش رفت.

این صرافی، یک روز بعد تعطیل شد و کاربرانی که از این روند پیروی نکرده بودند، دارایی‌هایشان را از دست دادند. بنیان‌گذاران این صرافی ناپدید شده و توماش زبیگنیف ویِویورا (Tomasz Zbigniew Wiewióra)، رئیس آن نیز برای پاسخگویی به سؤالات در دسترس نبود. یکی از کاربران این صرافی متوجه شد که ویِویورا پس از ترک لهستان، تجارتی در استونی به راه انداخته است. کاربران معتقدند که این شرکت، خلاف قوانین اقتصادی نهاد نظارت مالی لهستان (KNF) عمل کرده است.

 

لوکاسیک اشاره کرد که برای یکی دیگر از صرافی‌های لهستانی به نام بیت‌مارکت ۲۴ (Bitmarket24) نیز چنین اتفاقی افتاد و به تعطیل شدن یک شبه‌ی آن منجر شد. بیت‌مارکت ۲۴ مورد بازرسی قرار گرفت اما چند ماه پس از قرار گرفتن در لیست سیاه نهاد نظارت مالی لهستان، دوباره فعالیتش را از سر گفت. یکی از کاربران صرافی کوین‌روم معتقد است که سرمایه‌هایشان پیش از این‌ها به سرقت رفته است. او گفت:

نشانه‌های جالب توجهی وجود دارند که نشان می‌دهند ارزهای دیجیتال سپرده‌شده در این صرافی، چند روز پیش از تعطیلی آن، خارج شده و به صرافی دیگری منتقل شدند.

وی افزود:

هیچ چیزی در بلاکچین ناپدید نمی‌شود.

منبع coindesk

دیدگاهتان را بنویسید