شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

تمایل دارندگان بیت کوین به ذخیره کردن مانع پذیرش آن است

تمایل دارندگان بیت کوین به ذخیره کردن مانع پذیرش آن است
نوشته شده توسط مدیریت

تمایل دارندگان بیت کوین به ذخیره کردن مانع پذیرش آن است

به نظر می‌رسد که هنوز هم اغلب دارندگان بیت کوین تمایل دارند دارایی‌های خود را ذخیره کرده یا معامله کنند و کمتر به خرج کردن آن بپردازند. به گزارش بلومبرگ و طبق تحقیقات شرکت تحقیقاتی چِینالیسیس (Chainalysis)، در چهار ماه ابتدایی سال ۲۰۱۹، تنها ۱.۳ درصد از تراکنش‌ها به پرداخت با بیت کوین مربوط می‌شود.

نمودار زیر حاکی از آن است که روند ذخیره‌سازی بیت کوین، موجب جلوگیری از پذیرش ارزهای دیجیتال در پرداخت‌ها شده است. به نظر می‌رسد که ادامه یافتن نوسانات بالای قیمت، سود حاصل از بیت کوین و ماهیت یافتن آن به عنوان یک دارایی احتکاری، سبب از بین رفتن انگیزه‌ی کاربران برای استفاده از این دارایی در پرداخت‌ها شده باشد.

دلالی، همچنان اولین کاربرد بیت کوین؛ خرج نمی‌کنم!

به عقیده برخی از حامیان بیت کوین، ذخیره‌سازی و یا به اصطلاح هودل کردن (HODL)، با هدف این ارز دیجیتال مبنی بر جایگزین شدن با ارزهای رایج ملی، مستقیما در تضاد است. کیم گرایور (Kim Grauer)، یکی از اقتصاددانان ارشد Chainalysis در ایمیلی به بلومبرگ نوشت:

انجام فعالیت اقتصادی با بیت کوین، همچنان تحت تأثیر معاملات صرافی‌ها قرار دارد. این نشان می‌دهد که اولین کاربرد بیت کوین همچنان سفته‌بازی بوده و پذیرش این ارز دیجیتال برای انجام پرداخت‌های روزانه هنوز به واقعیت تبدیل نشده است.

تمایل دارندگان بیت کوین به ذخیره کردن مانع پذیرش آن است

چینالیسیس به عنوان بخشی از مجموعه داده‌های خود، فعالیت برخی از ارائه‌دهندگان سرویس ارزهای دیجیتال مانند بیت پی (BitPay) را زیر نظر گرفت. گفته می‌شود که بیت پی در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، ۱ میلیارد دلار تراکنش تجاری پردازش کرده است. بیت پی بزرگترین ارائه دهنده خدمات پرداخت بیت کوین در جهان است.

همچنین طبق داده‌های ارائه شده، فعالیت‌های تجاری مربوط به بیت کوین، در طی بازار صعودی به اوج خود می‌رسد. به طور مثال، در اواخر سال ۲۰۱۷، میزان تراکنش‌های سرویس‌دهندگان تجاری به بالاترین میزان، یعنی ۱.۵ درصد کل تراکنش‌های بیت کوین، رسید. سال ۲۰۱۸، در طی بازار نزولی، این میزان به ۰.۹ کاهش پیدا کرد اما در سال جاری دوباره با افزایش روبرو شد. سونی سینگ (Sonny Singh)، مدیر ارشد بازرگانی بیت پی، به بلومبرگ گفت که این شرکت نیز چنین روندی را تجربه کرده است.

بنیاد چینالیسیس در گزارش خود تاکید کرد که در بازه‌ی ماه ژانویه تا آوریل، میزان تراکنش‌های مربوط به صرافی‌ها، به ۸۹.۷ درصد از کل تراکنش‌های بیت کوین رسید. این میزان در سال ۲۰۱۸، ۹۱.۹ درصد بوده است.

چند پیش صرافی آمریکایی کوین بیس (Coinbase) اعلام کرد که کوین بیس کامِرس (Coinbase Commerce)، پردازشگر پرداخت با ارزهای دیجیتال مختص به فروشندگان، از ارز دیجیتال باثبات وابسته به دلار سیرکل (Circle) پشتیبانی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید