شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

آیوتا در مسیر غیرمتمرکز شدن و رشد قیمت آن

آیوتا در مسیر غیرمتمرکز شدن و رشد قیمت آن
نوشته شده توسط مدیریت

آیوتا در مسیر غیرمتمرکز شدن و رشد قیمت آن

همواره در تلاش بوده که مشکل مقیاس پذیری که صنعت کریپتو را به ستوه آورده را بدون فدا کردن غیر متمرکز بودن حل کند. همانطور که در زیر ذره بینی که دیروز منتشر شد، اشاره کردیم، تا زمانی که آیوتا متکی به گره متمرکز هماهنگ کننده به نام Coordinator است، تا حد زیادی متمرکز محسوب می‌شود اما بنیاد IOTA از ابتدا اعلام کرده بود که در حال کار کردن بر روی روشی امن برای حذف Coordinator است.

IOTA به تازگی گام بزرگی در راستای تبدیل شدن به اولین دفتر کل توزیع یافته (DLT) مقیاس پذیر و در عین حال غیرمتمرکز با حذف گره متمرکز Coordinator از شبکه اصلیش، برداشته است. این به روزرسانی پروتوکل قابل انتظار که Coodicide نام دارد، آیوتا (IOTA) را کاملا غیر متمرکز خواهد ساخت.

از بین بردن Coordinator
پیدا کردن روشی امن برای حذف Coordinator یکی از چالش‌های اصلی برای IOTA بوده است. در ۲۷ می، هم-بنیناگذار آیوتا دکتر Serguei Popov اعلام کرد که پیشرقت زیادی داشته اند و روشی امن برای Coordicide پیدا کرده اند. که این امر نوید یک به روز رسانی در شبکه آیوتا برای حذف Coordinator را می‌دهد.

آیوتا در ابتدای راهش مجبور بود که برای تامین امنیت شبکه اش و جلوگیری از حمله دوبار خرج کردن به این هماهنگ کننده (Coordinator) متکی باشد. اگرچه این گره هماهنگ کننده برای مراحل اولیه توسعه IOTA بسیار مفید و لازم بود اما نگرانی های زیادی به جهت متمرکز بودن IOTA ایجاد می‌کرد. مثلا به لحاظ تئوری بنیاد آیوتا که کنترل Coordinator را در اختیار دارد، می‌تواند اولویت تراکنش ها را تغییر دهد و یا اقدام به فریز کردن دارایی های کاربران کند. به علاوه این امر مانعی برای رسیدن تنگل (Tangle) به سطوح بالاتر مقیاس پذیری بود.

آیوتا در مسیر غیرمتمرکز شدن و رشد قیمت آن

زمان به روزرسانی نامشخص است

هنوز کاملا مشخص نیست که Coordicide (فرآیند حذف Cooordinator) کی قرار است پیاده سازی شود اما بنیاد IOTA در قالب یک مقاله به صورت کامل به توضیح این فرآیند پرداخته است. یکی از نمایندگان آیوتا فاش کرده است که این امر به عوامل مختلفی بستگی دارد. و در حال حاضر به نظر می‌رسد هدف فصل اول ۲۰۲۰ باشد.

به دنبال این خبر قیمت MIOTA حدود ۲۰ درصد رشد پیدا کرد که اولین پامپ آن بعد از خبر همکاری آیوتا با کمپانی جگوار محسوب می‌شود.

منبع u.today

دیدگاهتان را بنویسید