شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

رکورد قیمت بیت کوین در سودان و آرژانتین

نوشته شده توسط مدیریت

رکورد قیمت بیت کوین در سودان و آرژانتین

اگر فکر می‌کنید اصلاح بیت کوین تا قیمت ۸ هزار دلار اتفاق شگفت انگیری بود، به نمودارهای قیمت بیت کوین در برخی کشورها حتما نگاهی بیاندازید. در حالی که بیشتر معامله‌گران بر روی قیمت دلاری بیت کوین تمرکز کرده‌اند، اما همراه شدن جهش‌های قیمتی بیت کوین با مشکلات اقتصادی کشورهای سودان و آرژانتین، آن را به سمت بالاترین قیمت تاریخش در این کشورها هدایت کرده است.

به گزارش سی‌سی‌ان حتی اگر در جریان حباب ۲۰۱۷ کریپتو با پزو آرژانتین بیت کوین می‌خریدید، هم‌اکنون در وضعیت مثبتی نسبت به آن زمان قرار داشتید. این قضیه برای پوند سودان هم صدق می‌کند. اگر بیت کوین را با بالاترین قیمتش و با پوند سودان خریداری می‌کردید، هم‌اکنون پول شما دوبرابر شده بود.

همانطور که ارزهای فیات یا ارزهای بی‌پشتوانه در کشورهای در حال توسعه از تورم شدید و کنترل نهادهای مختلف رنج می‌برند، بیت کوین خود را به عنوان ابزار ذخیره ارزش امن و قدرتمند معرفی کرده است.

رکورد قیمت بیت کوین در سودان و آرژانتین

داستان بیت کوین در آرژانتین

پیش از این درباره تاثیر بیت کوین در ونزوئلا و اقتصاد این کشور صحبت‌های زیادی شده است. اما داستان مشابهی در آمریکای جنوبی و آرژانتین در حال رخ دادن است.

تورم افسار گسیخته سرزمین نقره در سال ۲۰۱۸ به ۵۰ درصد رسید. پیش‌بینی شده که نرخ تورم تا اواخر امسال ۳۶ درصد دیگر هم افزایش پیدا کند. این کشور ۵۰ میلیارد دلار وام از صندوق جهانی پول دریافت کرده و بانک مرکزی این کشور مجبور شده که نرخ بهره را تا ۶۰ درصد افزایش دهد.

در حالی که پزو آرژانتین در حال دست‌وپا زدن است، بیت کوین یک دارایی باثبات به نظر می‌رسد. همانطور که یک تحلیلگر هم به این موضوع اشاره کرده، بیت کوین ابزار مناسب‌تری نسبت به آنچه بانک آرژانتین برای ذخیره ارزش ارائه می‌دهد، در اختیار مردم کشور قرار داده است.

این داستان توسط میزان حجم معاملات بیت کوین در آرژانتین تایید می‌شود. لوکال‌ بیت‌کوینز که پلتفرمی برای خرید و فروش بیت کوین با ارزهای فیات در کشورهای مختلف است، حجم معاملات هفتگی ۱۴ میلیون دلار را برای آرژانتین ثبت کرده است.

رکورد قیمت بیت کوین در سودان و آرژانتین

رشد شدید حجم معاملات بیت کوین در آرژانتین

بیت کوین و سودان، داستان یک ابرتورم

اختلافات داخلی سودان با ابرتورم این کشور همراه شده و نرخ تورم در آن به حدود ۴۴ درصد رسیده است. بانک مرکزی این کشور تصمیمات سخت‌گیرانه‌ای درباره نحوه عرضه پول گرفته است و به برخی بانک‌ها دستور داده که پولی در ATMها قرار ندهند. انتقال موجودی بین حساب‌های بانکی در این کشور با ایجاد اختلال از سوی بانک مرکزی روبروست.

بیت کوین در جریان حباب ۲۰۱۷ در این کشور حدود ۲۰۰ هزار پوند سودان معامله می‌شد. اما قیمت آن امروز چیزی حدود ۴۰۰ هزار پوند سودان است؛ یک افزایش دوبرابری با وجود کاهش قیمت بیت کوین نسبت به اواخر سال ۲۰۱۷.

رکورد قیمت بیت کوین در سودان و آرژانتین

قیمت بیت کوین به پوند سودان

همانطور که وال‌استریت ژورنال هم سال گذشته به آن اشاره کرد، سودانی‌ها برای فرستادن پول به خانواده‌هایشان به بیت کوین روی آورده‌اند.

رکورد قیمت بیت کوین در سودان و آرژانتین

بیت کوین جایگزینی برای فیات فلک زده

نیک کارتر، از سرمایه‌گذاران خطرپذیر بیت کوین، عقیده دارد که این پدیده به رشد خود ادامه خواهد داد و در نهایت ماهیت تورمی ارزهای فیات، ارزش آن‌ها را از درون نابود خواهد کرد.

رکورد قیمت بیت کوین در سودان و آرژانتین

عرضه محدود و نبود نهادهای کنترل‌کننده مرکزی باعث شده تا بیت کوین جایگزینی قدرتمند برای سیستم پولی فعلی تلقی شود. همانطور که اقتصاد آشفته آرژانتین، سودان و در راس آن‌ها ونزوئلا این موضوع را به اثبات رسانده، پول‌های فیات خطر تورم و کنترل سرمایه را همواره با خود یدک می‌کشند که می‌تواند هر اقتصادی را فلج کند.

از سوی دیگر بیت کوین خاصیت تورم منفی دارد و قدرت آن به هیچ بانک مرکزی یا دولتی وابسته نیست.

پذیرش بیت کوین در جوامع در حال توسعه

پذیرفته شدن بیت کوین و استفاده از آن در کشورهای در حال توسعه که ابرتورم، کنترل سرمایه و نبود زیرساخت‌های بانکی در آن‌ها پدیده‌‌های عادی به شمار می‌آیند، موجب ایجاد یک تقاضای واقعی برای بیت کوین به عنوان ابزار جایگزین می‌شود.

این مسئله در میزان حجم معاملات بیت کوین در چنین کشورهایی به وضوح قابل مشاهده است. بنا به داده‌های سایت کوین‌دنس، هم‌اکنون تقاضا برای بیت کوین در کشورهای ونزوئلا، آرژانتین، قزاقستان، پرو و تایلند به بالاترین میزان خود رسیده است.

در حالی که نگاه خود را به روند توسعه‌ی ارزهای دیجیتال در وال‌استریت دوخته‌ایم، انقلاب واقعی در سرتاسر جهان در حال اتفاق افتادن است.

دیدگاهتان را بنویسید