شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

صرافی کریپتوپیا منحل می‌شود

صرافی کریپتوپیا منحل می‌شود
نوشته شده توسط مدیریت

صرافی نیوزلندی کریپتوپیا که بیش از ۱۶ میلیون دلار را در جریان دو حمله جداگانه هکرها در ماه ژانویه سال جاری از دست داده بود، خدمات و سرویس‌های خود را متوقف کرده و فرآیند انحلال را آغاز کرد. وب‌سایت بلاکت، در گزارشی به جزئیات مربوط به این اتفاق پرداخته است.

صرافی ارز دیجیتال کریپتوپیا (Cryptopia) که دفتر مرکزی آن در نیوزلند قرار دارد، سرویس‌های خرید و فروش خود را به حالت تعلیق در آورده و در اطلاعیه مطبوعاتی‌ که در روز ۱۵ می (۲۵ اردیبهشت) منتشر شد، اعلام کرد که در حال تصفیه امور و انحلال شرکت است.

این جدیدترین خبری است که در کمتر از ۶ ماه پس هک این صرافی و خسارت میلیون‌ها دلاری آن، منتشر شد.

پس از اتمام تحقیقات پلیس، کریپتوپیا موفق شده بود که برای از سر گرفتن فعالیت صرافی، آن را بازگشایی کند. مدیر این صرافی معتقد بود که آن‌ها می‌توانند بر ضرر و خسارت وارد شده فائق آیند و به سودآوری برسند.

انتصاب متصدی امور تصفیه و انحلال

کریپتوپیا تعطیل خواهد شد/ هک‌های متوالی به نابودی صرافی نیوزلندی ختم شد

از روز ۱۴ می (۲۴ اردیبهشت)، وظیفه حسابرسی و تصفه حساب این صرافی به دیوید راسکو (David Ruscoe) و راسل مور (Russell Moore) از شرکت خدمات و مشاوره مالی گرنت ثورنتون (Grant Thornton) نیوزلند، محول شده است.

این صرافی اعلام کرد که علی‌رغم تلاش‌های مدیریت برای به حداقل رساندن هزینه‌ها و قرار دادن شرکت در مسیر سودآوری، فرآیند انحلال به نفع مشتریان، کارکنان و سایر سهامداران است.

انتظار می‌رود که متصدیان تصفیه حساب و انحلال منصوب شده، از این‌که دارایی به طور یکسان در بین سهامداران دخیل در این صرافی رسیدگی می‌شود، اطمینان حاصل کنند. این فرآیند به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد، بسیار زمان‌بر خواهد بود.

در بخشی از بیانیه کریپتوپیا آمده است:

با توجه به پیچیدگی‌های موجود، ما انتظار داریم که بازرسی و رسیدگی چندین ماه به طول بینجامد.

علاوه بر این در این اطلاعیه منتشر شده به این‌ نکته اشاره شده است که مسئولان تصفیه و انحلال برای انجام وظایف خود، با سایر متخصصان و مقامات مربوط همکاری خواهند داشت.

گرنت ثورنتون به زودی با مشتریان و کارپردازان این صرافی تماس خواهد گرفت و در رابطه با خبر انتصاب خود، اطلاع رسانی خواهد کرد. به گفته گرنت ثورنتون، طی یک هفته، گزارش اولیه در وب‌سایت این شرکت نیوزلندی منتشر خواهد شد.

کریپتوپیا برای چند ساعت پیش از اعلام انحلال از کار افتاده بود. هر چند که صرافی مدعی شده بود که این اتفاق به علت این‌که سایت در حالت « تعمیر و به‌روزرسانی» بود، رخ داد و نیاز نیست که کاربران نگران چیزی باشند.

این صرافی پیش از اعلام فرآیند انحلال نوشت:

نترسید! ما در حال حاضر در حالت تعمیر و به‌روزرسانی هستیم. از صبوری شما سپاس‌گزاریم و به خاطر دردسر ایجاد شده معذرت می‌خواهیم.

هک ماه ژانویه کریپتوپیا

کریپتوپیا تعطیل خواهد شد/ هک‌های متوالی به نابودی صرافی نیوزلندی ختم شد

هک‌های صرافی ارز دیجیتال دارد به اتفاق رایجی تبدیل می‌شود که سرمایه‌گذاران را در معرض خسارت قرار می‌دهد. صرافی کریپتوپیا اولین بار در ۱۴ ژانویه (۲۴ دی) اعلام کرد که هک شده است.

در ۲۱ ژانویه (۱ بهمن) المنتوس (Elementus) گزارشی را منتشر کرد مبنی بر این که کریپتوپیا در جریان هک، ۱۶ میلیون دلار از دست داده است.

این گزارش همچنین نتیجه گرفت که این صرافی، دسترسی به کلیدهای خصوصی خود را از دست داده است.

این اتفاق باعث شد که چانگ‌پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، مدیر عامل صرافی بایننس از مردم بخواهد به جای این‌که دارایی دیجیتال خود را در کیف پولشان نگه دارند، آن‌ها را در صرافی‌های قابل اطمینان و مشهور ذخیره کنند.

دو هفته بعد از جریان هک اولیه این صرافی، حمله همچنان ادامه داشته و هکرها توانستند ۱,۶۷۵ اتر به ارزش ۱۷۵,۸۷۵ دلار از ۱۷,۰۰۰ کیف پول بدزدند و این بدان معنا بود که کریپتوپیا کنترل کلید‌های خصوصی خود را از دست داد.

پس از آن کریپتوپیا تمام خدمات و سرویس‌های خود را به حالت تعلیق درآورد تا پلیس و مقامات بتوانند رسیدگی‌ها و تحقیقات خود را انجام دهند.

این صرافی در نهایت از جانب مقامات برای از سرگیری کسب و کارش کارت سبز دریافت کرد. بعدا اعلام شد که ۹.۴ درصد از هلدینگ این صرافی طی حمله از بین رفت.

صرافی‌های دیگری مانند بایننس و کوکوین (Kucoin) اذعان داشتند که هر گونه وجوهی را که مشکوک به درآمد حاصل از این هک باشد، مسدود خواهند کرد.

از زمان هک این صرافی امکان برداشت برای کاربران وجود نداشت و از بازگشت سرمایه خود بسیار نا امید بودند. پس از اعلام این شرکت مبنی بر آغاز فرآیند تصفیه حساب و انحلال آن، همان‌طور که در گزارش‌ها آمده است، فرآیند بازگرداندن سرمایه کسانی که دارایی خود را در زمان هک در صرافی نیوزلندی کریپتوپیا نگه داشته بودند، بسیار زمان‌بر خواهد بود و صبوری کاربران را به چالش خواهد کشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید