شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

مالک یک سوم اتریوم‌ها!

مالک یک سوم اتریوم‌ها!
نوشته شده توسط مدیریت

مالک یک سوم اتریوم‌ها!

براساس گزارش جدیدی که شرکت تحلیل داده‌ چین‌‌الیسیس (Chainalysis) منتشر کرده، مالکیت یک سوم اترهای شبکه اتریوم تنها در اختیار ۳۷۶ نفر قرار دارد. گفتنی است که این گزارش از آخرین داده‌های بلاک چین اتریوم تا تاریخ اول ماه می استفاده کرده است. انتشار این اطلاعات می‌تواند نگرانی‌هایی درباره نحوه توزیع ثروت در این پلتفرم به وجود آورد.

براساس این پژوهش که روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت در وبلاگ چین‌الیسیس منتشر شد، یک سوم اترهای در گردش شبکه اتریوم (یعنی حدود ۳۵ میلیون ETH) تنها در دست ۳۷۶ نفر قرار دارد. البته این رقم در مقایسه با سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ کاهش یافته است.

به گزارش کوین‌دسک همانطور که در نتایج این گزارش هم به آن اشاره شده و برخلاف تفکر رایج، نهنگ‌های اتریوم تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت آن ندارند. اما ورود آن‌ها به بازار و فروش‌های عمده‌ای که از سوی آنان اتفاق می‌افتد، نوسانات زیادی در بازار به وجود می‌آورد.

شرکت چین‌الیسیس نهنگ‌ها را ۵۰۰ دارنده برتر یک ارز دیجیتال تعریف می‌کند. البته این تعریف شامل سرویس‌هایی نمی‌شود که دارایی‌شان را خارج از صرافی‌ها نگهداری می‌کنند.

نتیجه جالب دیگری که از این گزارش به دست آمده، به دست داشتن نهنگ‌ها در تنها ۷ درصد از تراکنش‌های شبکه اشاره می‌کند. به عبارت دیگر نهنگ‌های اتریوم علاقه‌ای به تراکنش‌های زیاد ندارند و بیشتر نقش یک دارنده غیرفعال را ایفا می‌کنند.

نتایج یک تحقیق: تنها 376 نفر ٠الک یک سو٠کل اتریو٠‌ها هستند

پژوهش انجام شده در ادامه نشان می‌دهد که نزدیک به ۶۰ درصد نهنگ‌های اتریوم، معامله‌گران فعالی نیستند و دارایی‌های خود را خارج از صرافی‌ها بدون آنکه معامله‌ای انجام دهند، نگهداری می‌کنند.

طبق نتیجه‌گیری چین الیسیس، این بدان معناست که آن‌ها مالک ۲۵ تا ۴۰ درصد اترهای در گردش شبکه هستند ولی با این حال رد پای آن‌ها در تنها ۸ الی ۱۸ درصد تراکنش‌های شبکه دیده می‌شود.

نتایج یک تحقیق: تنها 376 نفر ٠الک یک سو٠کل اتریو٠‌ها هستند

مالک یک سوم اتریوم‌ها!

در ادامه پژوهش با استفاده از یک مدل آماری به نام «اتورگرسیو برداری» (VAR) که برای تحلیل سری‌های زمانی داده‌های مالی از آن استفاده می‌شود، چین‌الیسیس به این نتیجه رسید که قیمت اتریوم از قیمت بیت کوین پیروی می‌کند. به طور میانگین افزایش ۱ درصدی قیمت بیت کوین در روز گذشته به افزایش ۱.۱ درصدی اتریوم در روز جاری منجر شده است.

هرچند در ادامه به این نکته اشاره شده است که قیمت بیت کوین تاثیر قابل توجهی بر روی نوسانات روزانه اتر نشان نمی‌دهد.

این مطالعه در بخش انتهایی خود تاثیر برداشت از صرافی‌ها و واریز سرمایه‌ به آن‌ها را از سوی نهنگ‌های اتریوم به طور خلاصه ذکر کرده است که طبق مدل آماری VAR، ارسال سرمایه به صرافی‌ها بر روی قیمت تاثیری نداشته اما باعث افزایش نوسانات شده است. اما از سوی دیگر برداشت سرمایه از صرافی‌ها تاثیری بر روی قیمت یا نوسانات نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید