شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

سلطۀ بیت‌کوین بر بازار ارزهای دیجیتال

سلطۀ بیت‌کوین بر بازار ارزهای دیجیتال
نوشته شده توسط مدیریت

سلطۀ بیت‌کوین بر بازار ارزهای دیجیتال

طی چندین ماه گذشته نه تنها قیمت بیت کوین رشد چشمگیری داشته است بلکه این ارز دیجیتال برتر از لحاظ قیمت و سلطه بر بازار فاصله خود را از دیگر ارزهای دیجیتال بسیار بیشتر کرده است. و می توان اینطور نتیجه گیری کرد که بیت کوین از زمستان کریپتو خیلی قوی تر بیرون آمده است. اما این اتفاق برای بیشتر آلتکوین های نیافتاده است.

طبق گزارش اخیر خبرگزاری دیار، بیت کوین با برتری چشمگیری نسبت به رقبای خود از لحاظ افزایش قیمت در سال جاری معامله می شود، در حالی که “استیصال توکن ها” باعث کند شدن رشد آلتکوین ها شده است. علیرغم وجود چندین نقطه ضعف که بازار ارز دیجیتال را تحت فشار قرار داده است، گاوهای بیت کوین دست از این ارز دیجیتال نکشیده اند.

همگام بودن نقطه قوت صنعت ارز دیجیتال نیست و اگر عملکرد آلتکوین ها در برابر و مقابل بیت کوین در نظر گرفته شود این عدم یکپارچگی بیش از پیش جلوه پیدا می‌کند. دیار بر اساس تغییر قیمت در چهار دوره زمانی فوریه، ژوئن و سپتامبر ۲۰۱۸ و می ۲۰۱۹، قیمت بیت کوین و ۶ ارز دیجیتال دیگر شامل اتریوم، لایت کوین، بیت کوین کش، XRP، مونرو و زیکش را به صورت نمودار (جدول) درآورده است. دیار از این دوره های زمانی استفاده کرد تا تصویری از قدرتمند ماندن بیت کوین و لغزش آلتکوین ها نشان دهد.

سلطۀ بیت‌کوین بر بازار ارزهای دیجیتال

بازار گاویاگرچه قیمت بیت کوین در این چهار دوره به میزان بسیار زیادی ثابت ماند، اما نوسانات چشمگیری بین این دوره ها را پشت سر گذاشت. در واقع قیمت بیت کوین در ماه می ۲۰۱۹ که طبق این گزارش ۷۱۵۹ دلار بود، از قیمت های سال ۲۰۱۸ بیشتر بود.

اتریوم و XRP که دو آلتکوین برتر بازار هستند از فوریه ۲۰۱۸ به ترتیب ۷۳ و ۵۴ درصد کاهش قیمت داشته اند. قیمت این دو ارز دیجیتال به طور مستمر و بدون هیچ افزایشی، کاهش یافته است. علی رغم افزایش چشمگیر اخیر، قیمت اتریوم و XRP نسبت به سپتامبر ۲۰۱۸ با کاهش مواجه شده است.

سلطۀ بیت‌کوین بر بازار ارزهای دیجیتال

سلطۀ بیت‌کوین بر بازار ارزهای دیجیتال

نمودار بیتکوین و اتریوم

لایت کوین با توجه به نصف شدن قریب الوقوع جایزه بلاک های خود کاهش بسیار کمتری را در مقایسه با قیمت فوریه ۲۰۱۸ داشته است. با این حال، لایت کوین برخلاف بیت کوین سال ۲۰۱۸ را با ریزش قیمت بسیار زیادی پشت سر گذاشت. بیتکوین کش بر خلاف سایر آلتکوین ها از فوریه تا ژوئن ۲۰۱۸ افزایش قیمت داشت اما با توجه به هاردفورک ماه نوامبر، این روند صعودی از بین رفت.

بیت کوین و بیت کوین کش

بیت کوین و بیت کوین کش

مونرو و زی کش که کوین هایی مبتنی بر حریم خصوصی می‌باشند نیز سرنوشت مشابهی داشتند. قیمت آنها در طول سال ۲۰۱۸ با ریزش شدیدی مواجه شد. زی کش در سپتامبر ۲۰۱۸ شاهد کاهش ۵۰ درصدی و مونرو در فوریه ۲۰۱۸ با افت ۵۸ درصدی قیمت مواجه بود.

به علاوه، سرمایه گذاران سلطه قیمتی بیت کوین در برابر کل بازار را در نظر می‌گیرند. سلطه بازار بیت کوین در تاریخ ۱۳ می از مرز ۶۰ درصد نیز گذشت.

منبع ambcrypto

دیدگاهتان را بنویسید