شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
دانستنی‌های جهان کریپتو

نهنگ‌های بیت‌کوین و تأثیرات آن‌ها

نهنگ‌های بیت‌کوین و تأثیرات آن‌ها
نوشته شده توسط مدیریت

نهنگ‌های بیت‌کوین و تأثیرات آن‌ها

ممکن است در مورد نهنگ های بیت کوین خیلی کم بدانید. مطمئنا می دانیم که آنها دارنده مقادیر زیادی بیت کوین هستند. اما در مورد این که آنها دقیقا چه کسانی هستند و عملکرد آنها چه تاثیری بر اکوسیستم بیت کوین دارد، شاید اطلاعات چندانی نداشته باشیم.

در ماه مه اطلاعات جدید و جذابی در مورد نهنگ بیت کوینی که 40 هزار بیت کوین را در یک تراکنش انتقال داد، اعلام شد.

گزارش ماه اکتبر چین آنالیز که یک شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین است نشان داد بر خلاف تصوراتی که فکر می کنند نهنگ ها بر بی ثباتی قیمت و دستکاری افزایش و کاهش های ناگهانی قیمت دست دارند، عملکرد اصلی آنها در بازار این است که قیمت بیت کوین را بالا بکشند.

نهنگ بیت کوین چیست؟
با وجود متفاوت بودن دیدگاه ها در مورد این که چه کسانی را می توان نهنگ بیت کوین نامید، به نظر می رسد که در بین 100 کیف پول برتر به عنوان نهنگ های بیت کوین، که شامل تمام کیف پولها به جز کیف پول صرافی ها است، آنهایی که دارای 10 هزار تا 100 هزار بیت کوین هستند را می نامند.

دلیل این دسته بندی به جای بررسی 1000 کیف پول برتر این است که در فاصله دو ماه از 16 دسامبر تا 26 فوریه، 100 کیف پول برتر که شامل کیف پول صرافی ها نیز می شود، کل موجودی بیت کوین این کیف پول ها 165000 بیت کوین افزایش داشته است.

در مقابل موجودی بین 100 تا 1000 کیف پول برتر در طول این مدت 132 درصد کاهش یافته است. همانطور که این اطلاعات نشان می دهد، شواهد حاکی از این است که نهنگ ها در بازار نزولی تمایل به خرید و جمع آوری بیت کوین دارند، در حالی که سرمایه گذاران کوچک تمایل به فروش دارند.

چه کسانی نهنگ بیت کوین هستند؟
در نظر نگرفتن کیف پول صرافی ها در بین 100 کیف پول برتر مشکل است. با این حال در اینجا نام 10 نفر از افراد حقیقی یا موسساتی که کنترل 100 آدرس برتر را در اختیار دارند عنوان شده است:

بری سیلبرت: وی بنیانگذار و مدیر عامل دیجیتال کارنسی گروپ(Digital Currency Group) است. بر اساس گزارشات در ماه ژانویه ارزش ارزهای رمزنگاری که نگهداری می کند برابر 500 میلیون دلار بود.
تیم دراپر: او مدیر عامل شرکت Draper Associates است. در سال 2014 تیم دراپر 29656 بیت کوین خرید. ارزش دارایی های او در سال گذشته به 350 تا 500 میلیون دلار رسید.
مایکل نووگراتز: بنیانگذار و مدیرعامل شرکت گلکسی دیجیتال، بخش زیادی از ثروت خود را در بیت کوین سرمایه گذاری کرده است و ارزش دارایی های خود را به 1 میلیارد دلار رسانده است(تا ژانویه 2018).

نهنگ‌های بیت‌کوین و تأثیرات آن‌ها

تایلر و کامرون وینکلووس: این دو برادر موسس صرافی جمینی هستند. در سال 2013 برادران دو قلوی وینکلووس بر اساس گزارشات 11 میلیون دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کردند. در آن زمان قیمت بیت کوین در حدود 120 دلار بود.

بلاک چین کپیتال: یک شرکت سرمایه گذاری ریسک پذیر است که بر روی بیت کوین و همچنین استارتاپ های رمزنگاری و دیگر ارزهای رمزنگاری سرمایه گذاری می کند. شرکای این شرکت عبارتند از اسپنسر بوگارت، دبلیو بردفورد استفنس و پی بارت.
بروک پیرس: یکی از بنیانگذاران بلاک چین کپیتال و بلاک وان است. اگر چه دیگر در هیچکدام از این شرکت ها حضور ندارد، اما پیرس در حدود 1 میلیارد دلار در ارزهای رمزنگاری سرمایه دارد. احتمالا تمام این سرمایه در بیت کوین نیست.

با این حال وی اخیرا تعدادی بیت کوین به ارزش 3 میلیون دلار را به عنوان وثیقه برای خرید یک عمارت در آمستردام به عنوان وثیقه قرار داده است.
متیو روژاک: بنیانگذار صندوق سرمایه گذاری تالی کپیتال، دارایی به ارزش بین 900 میلیون تا 1 میلیارد دلار دارد(با قیمت ژانویه 2018).
چانگ پنگ ژائو: مدیرعامل و بنیانگذار صرافی بایننس، با توجه به گزارشات فوربس، ثروتی بین 1.1 تا 2 میلیارد دلار دارد(با قیمت فوریه 2018). در حالی که بسیاری از این سرمایه بر حسب بایننس کوین است، اما احتمالا بخش قابل توجهی از آن در بیت کوین سرمایه گذاری شده است.
راجرور: وی به نام مسیح بیت کوین نیزشناخته می شود. راجر ور بیشتر با بیت کوین کش همراه است. اما هنوز بر اساس گزارشات در سال 2014 وی دارای 400 هزار بیت کوین بوده است. احتمالا او بخش زیادی از آنها را فروخته است. ولی در یک ویدئو اعلام کرد که هنوز بخشی از آن را نگهداری می کند.
برایان آرمسترانگ: او مدیرعامل و موسس صرافی کوین بیس است. تا ژانویه 2018 آرمسترانگ دارای بیش از 1 میلیارد دلار ارز رمزنگاری بود.

نهنگ‌های بیت‌کوین و تأثیرات آن‌ها

تاثیر مثبت
فهرست فوق قطعا جامع نیست. اما می توان هویت دیگر نهنگ های بیت کوین را به سادگی تعیین کرد. این که آنها جزو سرمایه گذاران یا استخراج کنندگان اولیه بیت کوین بوده اند، یا سرمایه صرافی های رمزنگاری است.

به عبارت دیگر نهنگ های بیت کوین تقریبا همه کارآفرین هستند که سریعا متوجه شدند بیت کوین فرصتی عظیم برای کسب درآمد است.

در حالی که این رفتار به دنبال سود بودن، در نگاه اول نهنگ های بیت کوین را مسئول بسیاری از نوسانات بازار می داند، اما تحقیقات نشان می دهد که تاثیر آنها بر بازار بیشتر مثبت است تا منفی.

برای مثال طی گزارشی که توسط چین آنالیز منتشر شده بود نشان می داد که 32 تا از بزرگترین کیف پول های بیت کوین، زمانی که هجوم برای فروش بیت کوین افزایش می یابد، آنها اقدام به خرید بیت کوین در قیمت پایین می کنند. یک مقاله پژوهشی در سال 2017 نشان داد که بزرگترین معامله گران بیشتر مسئول حرکت افزایشی قیمت بیت کوین بوده اند.

همه اینها نشان می دهد که حتی اگر نهنگ های بیت کوین دارای قدرت بیش از حد در بازار باشند، مدت ها تلاش کرده اند تا این بازار را به موفقیت برسانند.

(منبع: coinsara)

دیدگاهتان را بنویسید