شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

عرضۀ پروپوزالBIP-Taproot برای بهبود بیت‌کوین

نوشته شده توسط مدیریت

عرضۀ پروپوزالBIP-Taproot برای بهبود بیت‌کوین

یکی از مهم ترین پروپوزال های بهبود بیت کوین یا همان BIP ها به اسم BIP-Taproot به طور رسمی برای بررسی و سنجش عمومی عرضه شده است. در سایه اخبار مربوط به روند مثبت قیمت بیت کوین و جریان هک شدن بایننس، باید توجه کرد که خبر عرضه این پروپوزال نیز بسیار مهم است.

دلیل مهم بودن این عرضه آن است که اگر کدهای بیت کوین هماهنگ با پروپوزال تپ‌روت (Taproot) ارتقا یابد، حریم خصوصی و کارآیی تراکنش های شبکه بیت کوین به طور چشمگیری بهبود خواهد یافت و دوره کاملا جدیدی را برای بیت کوین شروع خواهد کرد.

اهمیت این پروپوزال در چه چیزی است؟
تاثیر کلی پروپوزال تپ‌روت (Taproot) جایگزین کردن سیستم اسکریپت نامرتب و کند فعلی بیت کوین به اسم “پرداخت برای هش اسکریپت” یا همان P2SH می‌باشد.

بیت کوین در واقع قابلیت هایی به عنوان پلتفرم قرارداد هوشمند نیز دارد، هرچند این قابلیت ها به صورت ابتدایی و ساده باشند و با قابلیت اسکریپت ارزهای دیجیتال جدیدتر نظیر اتریوم فاصله داشته باشد.

در بیت کوین، این سیستم اسکریپت می‌تواند برای تفسیر شرایط خاصی استفاده شود که در آن، تراکنشی همانند تراکنش های چندامضایی یا مالتی سیگ اجرا شود. تراکنش بیت کوین حتی می‌تواند برای تایید چندین شرایط مختلف برنامه ریزی شود به طوری که برای اجرای تراکنش فقط به یکی از این شرایط نیاز است.

این موضوع بسیار خوب است اما مشکل اصلی با سیستم فعلی این است که چنین تراکنش های اسکریپت شده و پیشرفته بیت کوین در دسترس عموم می‌باشند. همه می‌توانند مشاهده کنند که به جای تراکنش های ساده تر، تراکنش های پیچیده P2SH درحال اجرا شدن می‌باشند و چنین اطلاعاتی می‌تواند برای گردآوری اطلاعات شناسایی مورد استفاده قرار گیرد که توسط امضاهای شنور پنهان شده اند.

فارغ از مباحث فنی این پروپوزال، نتیجه این به روز رسانی که باید طبق برنامه ریزی اجرا و پیاده سازی شود، این است که انواع مختلف تراکنش های بیت کوین مبهم و شبیه به یکدیگر خواهند شد. به علاوه، این مبهم بودن حتی به تراکنش های گروهی نیز گسترش می‌یابد.

در مقاله ماه مارس کریپتوگلوب بیان شد که امضاهای شنور بهبود عظیمی برای شرایط حاکم بر امضای فعلی بیت کوین است. یکی از هیجان انگیزترین موارد استفاده امضاهای شنور، امکان انجام پنهانی تراکنش های چند کاربره کوین جوین (CoinJoin) است که در آن، چندین کاربر می‌توانند تراکنش ها را به یکدیگر متصل کنند تا جزییات تراکنش ها پنهان شود. پس از پیاده سازی پروپوزال تپ‌روت، تراکنش های کوین جوین همانند سایر تراکنش ها خواهند بود و باعث افزایش چشمگیر حریم خصوصی بیت کوین خواهد شد.

پیتر وویل نویسنده پروپوزال بهبود بیت کوین و یکی از توسعه دهندگان اصلی بیت کوین هشدار داد که ترکیب تمام این ایده ها در یک پروپوزال باعث تغییر گسترده، سخت تر شدن بررسی آن و از بین رفتن فرصت کشفیات جدیدی خواهد شد.

اما وی افزود با تفکیک آنها به پروپوزال های جداگانه، کارآیی و حریم خصوصی و هم چنین تحلیل پیچیده تعاملات آنها کاهش خواهد یافت.

منبع cryptoglobe

دیدگاهتان را بنویسید