شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

سوزاندن 137 میلیون دلار توکن EOS

سوزاندن 137 میلیون دلار توکن EOS
نوشته شده توسط مدیریت

طی یک اقدام؛ ۳۴ میلیون توکن EOS به ارزش ۱۳۷ میلیون دلار را سوزاندند و از چرخه این شبکه خارج کردند. به گفته تیم، این سوزاندن توکن که یکی از بزرگترین اقدامات (به جهت ارزش توکن ها) محسوب می شود؛ به دلیل پایین آوردن نوسانات بلاکچین EOS از ۵ درصد به ۱ درصد بوده است.

در ۳۱ جولای سال ۲۰۱۸؛ ۱۵ نفر از ۲۱ تولید کننده بلاک در شبکه EOS به سوزاندن ۳۴ میلیون توکن و خارج کردن آنها از کیف پول های پس انداز رای مثبت داده بودند.

کیف پول های پس انداز دقیقا از زمانیکه پروژه EOS لانچ شد؛ به وجود آمده اند. اما این حساب ها تا ۸ ماه بعد از راه اندازی شبکه بلا استفاده مانده بودند و در حقیقت غیر فعال بودند. مقداری توکن داخل این کیف پول ها وجود داشت که در این مدت هیچ انتقالی از آنها صورت نگرفته بود. حدود ۳.۶ میلیون توکن EOS به ارزش ۱۷ میلیون دلار در حسابی با نام eosio.savings تولید و نگهداری شده است. در حقیقت مقدار این توکن ها در این مدت فقط با نرخ تورم سالانه؛ تغییر می کرد و افزایش یافته است.

با توجه به آمار؛ بلاکچین EOS سالانه چیزی حدود ۵ درصد نرخ تورم داشته است و سالانه ۴ درصد از این مقدار تورم به همین حساب eosio.savings منتقل شده است. ۱ درصد باقیمانده نیز به حساب تولید کنندگان بلاک واریز می شود.

به گفته تیم EOS:

این مقدار توکن که در این حساب ذخیره شده است؛ حالا بسیار زیاد شده و اگر اجازه دهیم به این روند بیشتر شود؛ میتواند ضربه خطرناکی به شبکه وارد کند و موجب حمله هکر ها شود.

با توجه به همین استدلال؛ دیروز به تاریخ ۱۸ اردیبهشت؛ تیم تصمیم گرفت توکن های این حساب را که به ۳۴۱۷۱۰۳۷ رسیده بود از چرخه خارج کند و همه آنها را بسوزاند.

EOS اعلام کرد در پی این اقدام؛ هیچگونه تغییری در روند اضافه شدن مشارکت کنندگان جدید و کاربران ایجاد نشده است و تا زمان رای گیری مجدد برای کاهش یا افزایش نرخ تورم سالانه EOS؛ همه چیز به روال قبلی پیش خواهد رفت.

اما اتفاقی خوبی که با این اقدام برای هودل کنندگان این توکن ممکن است اتفاق بیفتد؛ بالا رفتن ارزش توکن EOS با خارج شدن مقدار زیادی از توکن های موجود است. قطعا با از چرخه خارج شدن این توکن ها؛ ارزش هر توکن موجود ارزش بالاتری نسبت به قبل خواهد داشت.

در حال حاضر کوین EOS با ارزش ۴.۸ دلار و حجم معاملات ۵ میلیارد دلاری در رتبه ۵ام بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد.

نکته جالب
همانطور که قبلا در مقاله سوزاندن توکن چیست و مقاله چرا پروژه ها توکن های خود را می سوزانند؛ به این نکته اشاره کردیم که سیستم های متمرکزی که در این بازار فعال هستند مانند EOS؛ بایننس و ریپل، به دلیل اینکه تصمیم گیری نهایی با افراد معدود و خاصی انجام میشود، به راحتی می توانند عمل توکن سوزاندن را پیاده سازی کنند. این کار در کل به این معنی است که ارزش توکن این پروژه ها میتوانند توسط خود تیم بالا و پایین شود و در نهایت میتوان گفت ویژگی خیلی خوبی محسوب نمی شود.

اما در سیستم های غیرمتمرکز مانند بیت کوین یا اتریوم؛ این روند اگر بخواهد پیاده سازی شود؛ باید اکثریت شبکه به اجماع برسند که این پروسه را بسیار زمان بر و پیچیده میکند. به همین دلیل ارزش کوین هایی مانند اتریوم و بیت کوین حداقل به این روش قابل دستکاری نخواهد بود.

منبع: coindoo

دیدگاهتان را بنویسید